MISTRZOWIE I UCZNIOWIE POLSKIEJ MUZYKI TRADYCYJNEJ w ramach cyklu Goście Polskiego Chóru Kameralnego
ROK OSKARA KOLBERGA
sobota, godz. 12:00, Altanka w Parku Oliwskim, wstęp wolny
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
05.07. - Kapela Niwińskich z Wiesławą Gromadzką (Radomszczyzna, Mazowsze)
12.07. - Kapela Diabubu ze Sławomirem Czekalskim z Kapeli Dobrzeliniacy (pogranicze łęczycko-łowickie)
26.07. - Kapela Biskupiańska oraz Grzegorz i Natalia Ajdaccy (Biskupizna - południe Wielkopolski)
02.08. - Jacek Wesołowski i Synowie (muzyka z Podhala)
09.08. - Kapela DRËCHË i Tadeusz Makowski(Kaszuby)
16.08. - Kapela Przewłockiego z Piotrem Krupskim (muzyka polskich przesiedleńców z Wileńszczyzny)
PARTNEREM cyklu jest Stowarzyszenie "Trójwiejska", które szczególnie zaprasza 5, 12 i 26 lipca oraz 16 sierpnia na potańcówkę w Paszczy Lwa, ul. Kwietna 39, Gdańsk, godz. 19.00.
Co tak naprawdę zachwyciło Chopina w polskiej muzyce tradycyjnej? Z jaką energią może grać 70-letni harmonista? Czy polska muzyka wiejska to rzeczywiście "wiocha"?
Jeśli interesuje Cię odpowiedź na przynajmniej jedno z tych pytań, koniecznie przyjdź i posłuchaj koncertów plenerowych w Parku Oliwskim.
W roku Oskara Kolberga wybitnego etnografa i etnomuzykologa, którego dzieło nie ma sobie równych w Europie, Polski Chór Kameralny zaprasza na wyjątkowy cykl koncertów
MISTRZOWIE I UCZNIOWIE POLSKIEJ MUZYKI TRADYCYJNEJ. Podczas sześciu letnich koncertów plenerowych usłyszymy mistrzów polskiej muzyki tradycyjnej oraz ich uczniów - młodych mieszkańców miast dla których muzyka wiejska stała się pasją, a jej kultywowanie misją. W tamach koncertu wystąpią również kapele prezentujące muzykę z Kaszub i Kociewia.
Podobnie jak uczniowie wiejskich mistrzów, których usłyszymy w Parku Oliwskim - Oskar Kolberg, choć nie pochodził ze wsi, potrafił w jej kulturze dostrzec wielką wartość, którą postanowił utrwalić dla przyszłych pokoleń. Dzięki jego tytanicznej pracy i wyjątkowemu talentowi etnografa do dziś możemy korzystać z 33 tomów dzieła "Lud, jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni muzyka i tańce". W ciągu półwiecza pracy, prowadzonej w latach 1839-1890 i obejmującej tereny całej przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, Kolberg zgromadził gigantyczne archiwum dokumentujące wszelkie aspekty szeroko rozumianej kultury tradycyjnej, w tym zapisy muzyki, co w jego czasach było zjawiskiem niezmiernie rzadkim.
POLSKA MUZYKA TRADYCYJNA CO TO TAKIEGO???Pojęcie muzyka tradycyjna pozwala wyróżnić wyraźnie prezentowane zespoły od pozostałych nurtów muzyki - zespołów folklorystycznych, zespołów pieśni i tańca czy tez muzyki folkowej inspirowanej muzyką ludową. W cyklu w Parku Oliwskim usłyszymy muzykantów starszego pokolenia, którzy uczyli się od swoich mistrzów, często od osób które urodziły się w XIX wieku. Będzie to wyjątkowa okazja by usłyszeć wiejską muzykę tradycyjną w jej pierwotnym kształcie tzw. in crudo.
W roku Oskara Kolberga warto zapytać czym jest muzyka tradycyjna? Czy to to samo co folk? Muzyka tradycyjna jest związana z konkretnym miejscem, a przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, z mistrza na ucznia. Służy społeczności - towarzyszy obrzędom, sytuacjom towarzyskim, w których brak rozróżnienia na "scenę" i "widownię". Jest zjawiskiem ewoluującym i dostosowującym się do aktualnych okoliczności (np. nowych instrumentów muzycznych), nie tracąc jednak najważniejszych cech definiujących określony styl. Dzieje się to poprzez stałą konfrontację ekspresji i wrażliwości instrumentalisty z gustem innych uczestników wydarzenia (tancerzy, śpiewaków). Niezwykle ważna dla zachowania żywotności muzyki tradycyjnej jest możliwość praktykowania jej w naturalnym kontekście - zabawy, spotkania. Dlatego na letnich koncertach zapraszamy nie tylko do słuchania, ale też do aktywnego uczestniczenia poprzez taniec.
INFORMACJE O MISTRZACH I UCZNIACH - pierwszy koncert cyklu 05.07.2014 - Kapela Niwińskich z Wiesławą Gromadzką.
Wiesława Gromadzka (ur. 1949 r.) jest dziś jedyną muzykantką grającą na harmonii pedałowej w regionie radomskim. Od lat 60-tych XX w. wraz z ojcem, nieżyjącym już Stefanem Kołazińskim, tworzyli rodzinną kapelę, która w okolicach Przysuchy i Chlewisk należała do szczególnie lubianych kapel weselnych. Oprócz muzykalności i świetnego zgrania, do atutów kapeli niewątpliwie należały wdzięk, uroda oraz przyśpiewki harmonistki. Gdy Pani Wiesława założyła rodzinę, przerwała granie. Pod koniec lat 90 kapela znowu zaczęła pojawiać się na weselach, uroczystościach rodzinnych oraz na estradzie. Otrzymali wiele nagród, na Festiwalu w Kazimierzu (gdzie występowali pierwszy raz już w 1972 roku) oraz Nagrodę im. Oskara Kolberga.
Kapela Niwińskich - Kapela Niwińskich w swoim rozległym repertuarze ma przede wszystkim starodawne oberki i obery ciągłe, powiślaki i radomskie mazurki, kujawiaki oraz polki, zasłyszane od znamienitych wiejskich skrzypków i harmonistów. Muzycy kultywują starą tradycję gry do tańca, wspólnotowego muzykowania w kompanii, a także śpiewu mazurkowego. Repertuar kapeli pochodzi głównie z zachodniej Radomszczyzny oraz obszaru Mazowsza południowo - wschodniego. Członkowie kapeli zgłębiają i dokumentują wszelkie przejawy muzycznej tradycji Polski Centralnej. Grali na licznych przeglądach i festiwalach zdobywając nagrody i wyróżnienia min. w Mińsku Mazowieckim, Maciejowicach, Wieniawie, II nagrodę w kategorii folkloru rekonstruowanego podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w 2011 roku, II nagrodę w konkursie Stara Tradycja 2011. Chętnie wracają ze swoją muzyką do miejsc, z których ona wyszła. Grali wielokrotnie na lokalnych pograjkach, Wiejskich Klubach Tańca, Taborach Domu Tańca, ale także dla środowiska miejskiego, zafascynowanego muzyką tradycyjną.
Skład: Mateusz Niwiński (skrzypce), Agnieszka Niwińska (bębenek obręczowy, baraban, śpiew), Joanna Strelnik (basy, śpiew), Barbara Waldowska (klarnet, śpiew) oraz gościnnie Marya Nawrocka - Teodorczyk (śpiew).