Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki, działający pod patronatem Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza na cotygodniowe czwartkowe spotkania filmowe: prelekcja - pokaz - dyskusja. Pokazy filmowe dla wszystkich widzów ciekawych dobrego kina i dyskusji po seansie. Cho Do Kina Kino Ludzie Pasja!
Mistrzowie kina: SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ
Reż. Wojciech Jerzy Has, 1973, Polska, 119 min. Rok 2025 został ustanowiony rokiem Wojciecha Jerzego Hasa, w setną rocznicę urodzin jednego z najważniejszych twórców naszych czasów, zapraszamy na wyjątkowy pokaz filmowy.
Do sanatorium doktora Gotarda, w którym leczył się kiedyś nieżyjący Jakub, przyjeżdża jego syn Józef. Wizyta w ośrodku staje się jednocześnie tajemniczą podróżą w świat już nieistniejący w którym ojciec żyje, a Józef znów jest małym chłopcem konfrontującym się ze swoimi marzeniami i rozczarowaniami.
Sanatorium pod Klepsydrą jest adaptacją prozy Brunona Schulza wyjątkową, bo w autorskim ujęciu Wojciecha Hasa. Reżyser od końca lat 50. konsekwentnie w swoim kinie budował oddzielny i rozpoznawalny filmowy świat. Po spektakularnym Rękopisie znalezionym w Saragossie (1964), czyli adaptacji nieadaptowalnego palimpsestu Jana Potockiego, oraz Lalce (196 ekranizacji powieści Bolesława Prusa, sięgnął w 1973 roku po opowiadania Schulza. Surrealistyczna proza autora Sklepów cynamonowych nie mogła znaleźć lepszego adaptatora. W Sanatorium pod Klepsydrą wyobraźnia Schulzowska i Hasowska spotykają się, tworząc niezwykłą opowieść o podróży w czasie i przestrzeni. Współautorem scenografii był współpracujący z Hasem od 1959 roku Jerzy Skarżyński malarz, scenograf teatralny i filmowy. Film prezentowany był w konkursie głównym festiwalu w Cannes, gdzie został wyróżniony Nagrodą Jury.
Reżyseria: Wojciech Jerzy Has
Scenariusz: Wojciech Jerzy Has (na podstawie powieści Brunona Schulza)
Zdjęcia: Witold Sobociński
Montaż: Janina Niedźwiecka
Muzyka: Jerzy Maksymiuk
Scenografia:Jerzy Skarżyński, Andrzej Płocki
Obsada: Jan Nowicki (Józef), Tadeusz Kondrat (Jakub, ojciec Józefa), Irena Orska (matka Józefa), Halina Kowalska (Adela), Gustaw Holoubek (doktor Gotard), Mieczysław Voit (ślepy konduktor), Bożena Adamek (Bianka), Ludwik Benoit (Szloma), Henryk Boukołowski (strażak), Seweryn Dalecki (subiekt Teodor), Julian Jabczyński (dostojnik), Jerzy Przybylski (pan de V.), Wiktor Sadecki (dostojnik), Janina Sokołowska (pielęgniarka w sanatorium), Wojciech Standełło (Żyd, rozmówca Jozafata w restauracji).