stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy na kolejne muzyczne spotkanie z cyklu "Mistrzowie Przyszłości - Młodzi muzycy w Oliwskim Ratuszu Kultury".

lis 10

niedziela, g. 18:00

Gdańsk, ul. Menonitów 2a
Wstęp wolny
lis 18

poniedziałek, g. 19:00 - 21:00

bilety 37-80 zł
ulgowy 27-58 zł
Kup bilet
Na fali emocji związanych z II edycją Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, najbliższe muzyczne spotkanie z cyklu "Mistrzowie Przyszłości" poświęcimy najwybitniejszemu polskiemu twórcy - Fryderykowi Chopinowi. Październik to miesiąc w którym wspominamy tego wielkiego poetę fortepianu, który zdobył sławę jako wirtuoz, kompozytor i improwizator. 17 października 1849 roku Fryderyk Chopin zmarł w swoim paryskim mieszkaniu przy placu Vendôme pozostawiając wielką spuściznę w postaci etiud, mazurków, ballad, scherz, polonezów, koncertów, sonat, rond, impromptus czy nokturnów.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Obok dzieł Fryderyka Chopina pojawi się w programie koncertu także twórczość Johannesa  Brahmsa. Co łączy obu kompozytorów? Cytując Jakuba Kuszlika - Laureata XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego: "Brahmsa i Chopina łączy wielowymiarowe podejście do muzyki. W swojej twórczości odnoszą się do klasycznych tradycji poprzedzających ich epokę, jednocześnie wzbogacając je o swój indywidualny i innowacyjny język muzyczny. Z drugiej strony muzyka obu kompozytorów zawiera w sobie bardzo silny ładunek emocjonalny", tak charakterystyczny dla mistrzów dziewiętnastowiecznych.

Wyraźne znamiona stylistycznego przełomu epok klasycyzmu i romantyzmu można dostrzec już w twórczości Beethovena, którego dzieło z 1802 roku, a więc wydane 8 lat przed urodzeniem Fryderyka Chopina, usłyszymy podczas październikowego wydarzenia. Koncert poprowadzi tradycyjnie wspaniały muzyk, na co dzień związany z Oliwą - Jerzy Szarafiński.

PROGRAM:
F. Chopin - Nokturn Des-dur op. 27 nr 2
F. Chopin - Walc Es-dur op. 18
wyk. Maja Cierach - fortepian

F. Chopin - Impromptu Fis-dur op. 36
F. Chopin - Scherzo E-dur op. 54
wyk. Piotr Czerwiński - fortepian

D. Scarlatti - 2 Sonaty: h-moll K.87 i D-dur K.29
L. van Beethoven - Rondo G-dur op. 51 nr 2
J. Brahms - Rapsodia h-moll op. 79 nr 1
F. Chopin - Ballada g-moll op. 23
wyk. Mateusz Maciołek - fortepian

Maja Cierach
Urodzona w 2008 roku w Olsztynie, naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 4 lat. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Olsztynie. Obecnie jest uczennicą Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, w klasie fortepianu dr hab. Elżbiety Pasierowskiej. Jest laureatką  wielu nagród:
- I miejsca na V Ogólnopolskim Internetowym Konkursie Pianistycznym w Leżajsku,
- I miejsca na VI oraz VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Witolda Lutosławskiego w Zambrowie,
- II miejsca XXX Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu w Sochaczewie,
- III miejsca na XI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Mistrz Klawiatury w Warszawie,
- wielokrotna laureatka Festiwalu Pianistycznego im. Izy Garglinowicz w Olsztynie,
- laureatka Festiwalu Sióstr Frankiewicz w Białymstoku.
Wiele razy występowała w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie oraz w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Jest dwukrotną stypendystką Prezydenta Miasta Olsztyna.

Piotr Czerwiński
Urodził się w 2004 roku w Gdańsku, gdzie ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. F. Nowowiejskiego. Obecnie kontynuuje naukę gry w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu dr hab. Elżbiety Pasierowskiej. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych w kraju i za granicą. Występował między innymi w Polsce, Hiszpanii, Czechach, na Węgrzech i Łotwie. Wielokrotnie otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne, a w roku 2020 Stypendium Młoda Polska. Jest stypendystą Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska oraz Funduszu Stypendialnego NSZZ "Solidarność". Jest również absolwentem Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Mateusz Maciołek
Absolwent SM I st. w Kluczborku oraz PSM II st. im. F. Chopina w Opolu ,w klasie prof. Celiny Hellerowej. Obecnie jest studentem II roku studiów magisterskich w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie fortepianu prof. dra hab. Waldemara Wojtala. Laureat międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych m.in.:
- III LMDC France Music Competition (III nagroda),
- XI Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku (III nagroda),
- Makroregionalnych Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej.
Koncertował w Polsce, Niemczech na Węgrzech oraz Litwie. Jako solista współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej i Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej Wielokrotnie brał udział w nagraniach oraz audycjach Radia Gdańsk i Radia Opole.
Występuje z powodzeniem również jako kameralista, zdobył z zespołem Nord Piano Trio  III miejsce na 2nd ISCART International Music Competition Lugano (Szwajcaria) oraz wziął udział w IX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku.
Występował na wielu międzynarodowych festiwalach pianistycznych oraz kameralnych m.in. Kaunas Piano Fest, Śląskie Lato Muzyczne, Młoda Gdańska Kameralistyka. Regularnie bierze udział w mistrzowskich kursach pianistycznych pracując pod okiem wybitnych pianistów.  Od 2018 roku pracuje przy organizacji Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Opolu.

PROWADZENIE KONCERTU:
Jerzy Szarafiński

Ukończył studia o specjalności dyrygentura chóralna w Gdańskiej Akademii Muzycznej. W 1983 roku założył chór parafialny przy kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Gdańsku Wrzeszczu, który prowadził do 1986 roku. Jednocześnie w 1984 roku przejął obowiązki dyrygenta Chóru Archikatedralnego w Gdańsku Oliwie. W 1987 roku podczas wizyty Jana Pawła II na Zaspie poprowadził połączone chóry kościelne diecezji gdańskiej i chełmińskiej - w sumie 2000 śpiewaków. Od 1988 do 2018 roku Maestro Szarafiński był kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Występował wraz z chórem w ponad 30 krajach na całym świecie, zdobywając prestiżowe Nagrody na najważniejszych festiwalach i konkursach chóralnych. Koncertował w 21 krajach - Austria, Belgia, Białoruś, Bośnia, Chiny, Chorwacja, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Niemcy, Portugalia, Rosja, Szwecja, Ukraina, Węgry i Włochy. Wielokrotnie inspirował i organizował wymiany artystyczne między zespołami zagranicznymi z Düsseldorfu, Hilden, Kassel, Greven, Münster (Niemcy), EvansvilleIndiana (USA), Sopron (Węgry), Bostad (Szwecja). Współpracował z Filharmonią Bałtycką, Filharmonią Koszalińską, Polską Filharmonią Bałtycką, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, czy też Cappellą Gedanensis. Za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury amatorskiej odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, uhonorowany odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, Złotą Odznakę Honorową z Brylantem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, nagrodą specjalną Ministra Kultury i Sztuki, Prezydenta Miasta Gdańska oraz Rektora Akademii Medycznej, medalem Arcybiskupa "Bene Merito Dioecesi Gedanensi", medalem Wojewody Pomorskiego "Sint Sua Praemia Laudi", odznaczeniem Ministra Kultury "Zasłużony dla kultury polskiej", brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Nominowany do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2006.

ORGANIZATORZY:
Nadbałtyckie Centrum Kultury
Fundacja Wspólnota Gdańska
Oliwski Ratusz Kultury
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku