stat
Impreza już się odbyła
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście
lis 15

piątek, g. 18:00

Wstęp wolny
gru 13

piątek, g. 18:00

bilety 9 zł
Kup bilet
Petr Zelenka studiował scenopisarstwo na Akademii Filmowej w Pradze. Debiutował jako reżyser w 1996 roku filmem "Mnaga - Happy End", który otrzymał nagrody na festiwalach w Niemczech i Czechach. Kolejny jego film "Guzikowcy" (1997) nagród zdobył jeszcze więcej, m.in. Czeskie Lwy w czterech kategoriach, Tiger Award dla Najlepszego Filmu w Rotterdamie i Silver Alexander na Festiwalu Filmowym w Salonikach. Ostatnia edycja Czeskich Lwów, najważniejszego filmowego festiwalu naszych południowych sąsiadów, zakończyła się sukcesem ubiegłorocznego filmu Petra Zelenki "Rok diabła" (dziesięć nominacji, sześć statuetek, w tym dla najlepszego filmu). W Polsce film był prezentowany podczas ubiegłorocznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Czescy producenci czynią starania, by film trafił u nas do szerokiej dystrybucji. Wcześniej Petr Zelenka zasłynął nie tylko w swojej ojczyźnie jako scenarzysta filmu "Samotni" (2000).


godz. 18.00 Mistrzowskie Debiuty: Mňága - Happy End
Kraj: Czechy
Gatunek: komedia, muzyczny
Rok produkcji: 1996
Czas trwania: 62 minuty
Reżyser: Petr Zelenka

Pierwszy film kinowy Petra Zelenki, Mňága - Happy End, to fikcyjna historia rzeczywiście istniejącego zespołu Mnaga a Zdorp. Wytwórnia muzyczna próbuje wypromować kapelę rockową złożoną z amatorów, udaje jej się to, ale w pewnym momencie działalność grupy wymyka się spod kontroli i menadżerom, i samym muzykom. Niespodziewanym skutkiem popularności tego filmu był sukces zespołu Mňága także w... realnym życiu.


Godz. 20.00 Bracia Karamazow (Karamazovi)
Kraj: Czechy, Polska
Gatunek: dramat psychologiczny
Rok produkcji: 2008
Czas trwania: 110 minut
Reżyser: Petr Zelenka
Występują: Ivan Trojan, David Novotný, Igor Chmela, Martin Myšička, Radek Holub


Historia rozgrywa się we współczesnej Polsce. Do Krakowa przyjeżdża zespół praskich aktorów z reżyserem przedstawienia na czele, żeby podczas alternatywnego festiwalu w nietradycyjnej przestrzeni stalowni wystawić sceniczną adaptację dzieła Dostojewskiego "Bracia Karamazow". Sztuka teatralna, której podstawą jest dochodzenie w sprawie ojcobójstwa, opowiada historię rozpustnika i cynika Fiodora Karamazowa i jego czterech synów - gwałtownego Dymitra, intelektualisty Iwana, pokornego Aloszy i nieślubnego syna Smierdiakowa. O zabicie ojca i sprzeniewierzenie pieniędzy zostaje oskarżony najstarszy syn Dymitr. W historię wplątane są także dwie kobiety - namiętna Gruszeńka i cnotliwa Katarzyna. W dramacie teatralnym, naładowanym emocjami - miłością, zazdrością, nienawiścią, stawia się kwestie wiary, nieśmiertelności i zbawienia ludzkiej duszy. Jest tu wprowadzony temat szukania Boga, dążenie, żeby udowodnić lub odrzucić jego istnienie. Jest z tym połączona refleksja, że o ile Bóg nie istnieje, wszystko jest dozwolone.