Młoda poezja europejska. Zapraszamy na przedfestiwalowy wieczór z antologią Grand Tour (red. Federico Italiano, Jan Wagner).
W spotkaniu udział wezmą: Tomica Bajsić, Ben Clark, Julia Fiedorczuk, Gonca Özmen; prowadzenie: Federico Italiano, Jan Wagner
Grand Tour to tytuł pomnikowej antologii nowej poezji europejskiej pod redakcją Jana Wagnera i Federica Italiano. Książka ukazała się w 2019 r. nakładem prestiżowego niemieckiego wydawnictwa Hanser i natychmiast zyskała rozgłos w mediach i wśród publiczności literackiej. Nic dziwnego, wszak to podróż formacyjna przez kilkadziesiąt języków i kilkaset poetyk oraz zwierciadło życia mowy wiązanej we współczesnej Europie. Antologia stała się przyczynkiem do dziesiątków spotkań autorskich i dyskusji, które odbywają się w ramach najważniejszych festiwali literackich. 18 marca, w wigilię Europejskiego Poety Wolności, redaktorzy antologii oraz publikowani w niej poeci wystąpią w Gdańsku. Jeżeli chcecie wiedzieć, jak brzmi poezja najnowsza, poznać jej bogactwo i kierunki rozwoju, musicie być tego dnia z nami!
️rozmowa w jęz. angielskim z tłumaczeniem symultanicznym
W spotkaniu udział wezmą: Tomica Bajsić - ur. 1968 r. w Zagrzebiu) poeta, artysta i tłumacz. Jego utwory poetyckie były wielokrotnie nagradzane oraz tłumaczone na liczne języki. Obecnie Bajsić pełni funkcję prezesa chorwackiego PEN Clubu, jest również jednym z koordynatorów platformy Lyrikline. Autor poezji, prozy podróżniczej oraz książek ilustrowanych. Wykonane przez niego zdjęcia Amazonii prezentowane były w licznych muzeach.
Ben Clark (ur. 1984 r. na Ibizie) poeta i tłumacz. W jego dorobku artystycznym najważniejszymi książkami są Los Hijos De Los Hijos De La Ira, za którą w 2006 r. zdobył Nagrodę Hiperión oraz La Policía Celeste wyróżniona w 2017 r. międzynarodową Nagrodą Poetycką Fundacji Loewe najbardziej prestiżowym laurem przyznawanym niepublikowanym zbiorom poetyckim napisanym w języku hiszpańskim.
Julia Fiedorczuk (ur. 1975 r.) poetka, pisarka, tłumaczka, wykładowczyni w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wydała sześć książek poetyckich, dwie powieści, zbiór opowiadań oraz tom esejów o poezji i ekologii (ekopoetyka). Jej ostatnia książka zatytułowana Psalmy (2017) została uhonorowana Nagrodą Wisławy Szymborskiej. Twórczość Fiedorczuk tłumaczona była na ponad dwadzieścia języków.
Gonca Özmen (ur. 1982 r. w Turcji) poetka i tłumaczka, redaktorka magazynu literackiego Çevrimdışı Istanbul i członkini rady Międzynarodowego Festiwalu Poezji Bursa Nilüfer oraz wydawanego w Wielkiej Brytanii rocznika Turkish Poetry Today. Jej pierwszy zbiór poezji zatytułowany Kuytumda wyróżniony został nagrodami poetyckimi im. Orhona Murata Arıburnu oraz Berny Morana. Jej drugi tom poezji, Belki Sessiz, ukazał się w 2008 r. tłumaczenie książki wydane zostało również w Niemczech.
Prowadzenie: Federico Italiano (ur. 1976 r.) pochodzący z Włoch poeta, tłumacz, wydawca, krytyk literacki i redaktor. Jest badaczem w Österreichische Akademie der Wissenschaften we Wiedniu oraz wykłada literaturę powszechną i porównawczą na Uniwersytecie w Monachium. Razem z Janem Wagnerem jest redaktorem antologii Grand Tour. A Voyage Through The Young European Poetry (2019).
Jan Wagner (ur. 1971 r. w Hamburgu) poeta, tłumacz anglojęzycznej poezji, eseista i krytyk. Otrzymał liczne stypendia i nagrody za swoją pracę, ostatnio Nagrodę im.Georga Büchnera. Razem z Frederikiem Italiano jest redaktorem antologii Grand Tour. A Voyage Through The Young European Poetry(2019). Wagner jest członkiem m.in. Deutsche Akademie für Spracheund Dichtung. Mieszka w Berlinie.