stat
Wydarzenie już się odbyło

Młode Miasto w świetle badań archeologicznych i historycznych

Towarzystwo "Dom Uphagena" serdecznie zaprasza w dniu 19 czerwca 2019 r. (środa), o godz. 17.00 na wykład panów mgr Macieja Marczewskiego i dr inż. Piotra Samóla, Gdańska Atlantyda. Młode Miasto w świetle badań archeologicznych i historycznych.

lis 14-15

czwartek - piątek, g. 12:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wykład przybliży odkrycia, jakie miały miejsce w trakcie prac archeologicznych prowadzonych przy ulicy Robotniczej w Gdańsku. Natrafiono tam na pozostałości Młodego Miasta. Będzie także mowa o tym co już wiemy o tym średniowiecznym mieście dzięki archiwalnym poszukiwaniom i analizie źródeł pisanych.

Liczymy na Państwa wizytę w Domu Uphagena, ul. Długa 12 w Gdańsku, wstęp jest wolny. Dofinansowano ze środków miasta Gdańska.

O Prelegentach:

Pan mgr Maciej Marczewski, jest archeologiem, absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego (Instytut Archeologii i Etnologii), prowadzi własną firmę archeologiczną "Glesum". W okresie od kwietnia do listopada 2018 r. współkierował pracami archeologicznymi przy ulicy Robotniczej, natrafiając na pozostałości po Młodym Mieście.

Pan dr Piotr Samól, jest adiunktem w Katedrze Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Rozprawę doktorską (nauki techniczne, architektura i urbanistyka) o architekturze kościołów dominikańskich w dawnym państwie zakonu krzyżackiego w Prusach obronił z wyróżnieniem w 2015 r. (promotor: prof. Aleksander Piwek). W 2016 r. otrzymał nagrodę Generalnego Konserwatora Zabytków i Zarządu Głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. W 2017 r. na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego obronił z wyróżnieniem drugą rozprawę doktorską (nauki humanistyczne, historia) pt. "Młode Miasto Gdańsk (1380-1455) i jego patrymonium" (promotor prof. Beata Możejko). Otrzymał za nią Nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Naukowego.

Zainteresowanych najnowszą historią Gdańska zachęcamy do nabycia publikacji zatytułowanej "Gdańsk 1945-1960. Materiały-studia-analizy". Zamówienie prosimy skierować na adres e-mailowy: uphagen.towarzystwo@gmail.com