stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Nadbałtyckie Centrum Kultury i Fundacja Wspierająca Młodych Artystów Sinfonia Artistica Juvenilia zapraszają na koncert "Młodzi Zdolni w Świętym Janie" w ramach Bałtyckiej Wiosny Muzycznej. Wydarzenie odbędzie się 31 maja o godz. 19:00 w Kościele Św. Jana (ul. Świętojańska 50) w Gdańsku.

lis 23

sobota, g. 18:00

bilety 115, 140, 165, 195 zł
lis 30

sobota, g. 19:00 - 22:00

bilety 48-70 zł
ulgowy 37-48 zł
Kup bilet
W koncercie wystąpią młodzi utalentowani artyści: Sara Kupc - skrzypce, Karolina Karcz - sopran, Maciej Kułakowski - wiolonczela i Janusz Żak - bas. Solistom będzie akompaniowała orkiestra symfoniczna Bałtycka Filharmonia Młodych pod dyrekcją Sylwii Anny Janiak.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W programie można będzie usłyszeć utwory: W. A. Mozarta, A. Dvoraka i G. Verdiego.

Wstęp wolny

Sara Kupc (ur. 1990 r.) - skrzypaczka, studentka I roku studiów magisterskich na Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki. Laureatka wielu konkursów regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Koncertowała w kraju oraz poza jego granicami. W 2012 roku otrzymała trzy nagrody specjalne na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Aurorze (Stany Zjednoczone) i wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w kategorii Recital Solowy w Osace (Japonia). Otrzymała także Nagrodę Prezydenta Miasta Kołobrzeg za wybitne osiągnięcia artystyczne. Od 2011 roku pełni funkcję koncertmistrza Bałtyckiej Filharmonii Młodych.

Janusz Żak (ur. 1987 r.) - aktor scen muzycznych, bas. Tegoroczny dyplomant studiów licencjackich, kierunek: śpiew solowy na Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Floriana Skulskiego. Absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni (2010 r.). Wykonawca parti tytułowej w operze "Aleko" S. Rachmaninowa realizowanej przez studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku. Odtwórca roli Lorda Farquaada w musicalu "Shrek" w Teatrze Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni.  W roku 2011 wystąpił u boku Małgorzaty Walewskiej w koncercie z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku.

Karolina Karcz (ur. 1988 r.) - studentka I roku st. magisterskich Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie dr Aleksandry Kucharskiej-Szefler. Laureatka I nagrody w Olsztyńskim Konkursie Musicalowo-Operetkowym (kwiecień 2010). Uczestniczyła w kursach mistrzowskich, prowadzonych przez takich artystów, jak Charlotte Lehmann, Izabela Kłosińska, Bogdan Makal czy Paul Esswood. Była uczestniczką Letniego Międzynarodowego Programu Erasmus w Tallinie (Estonia), gdzie miała możliwość szlifowania swoich umiejętności w dziedzinie muzyki współczesnej. Jest ubiegłoroczną Stypendystką Prezydenta Miasta Siedlce w dziedzinie artystycznej. W swoim repertuarze posiada partię Caroliny z opery "Potajemne Małżeństwo" D. Cimarosy, partię Zuzanny z opery "Wesele Figara" W.A. Mozarta, Lauretty z op. Gianni Schicchi G. Puccinniego oraz Funny z op. Weksel małżeński- G. Rossinniego. Wykonywała również solowe partie oratoryjne m.in. z "Mszy G-dur" F. Schuberta, "Mszy Nelsońskiej" F. Haydna, "Stabat Mater" G.B. Pergolesiego, "Davide Penitente" W. A. Mozarta. Współpracowała z Orkiestrą Symfoniczną Opery Bałtyckiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Koszalińskiej, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Kameralną Orkiestrą Progress.
 
Maciej Kułakowski (ur. 1996 r.) - jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie wiolonczeli mgr J. Ewald oraz studentem Hochschule fϋr Musik und Darstellende Kunst w Mannheim w klasie prof. M. Flaksmana. Laureat wielu nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych: II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Austrii (Liezen, 2006), I nagroda na Konkursie "Talents for Europe" na Słowacji (2006), III nagroda na Konkursie " Młody Muzyk" w Estonii (2007), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. K. Wiłkomirskiego w Poznaniu (2008), I nagroda i nagrody specjalne na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. F. Dotzauera w Dresden (2009), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Oldenburgu (2011), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2013), I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym w Elblągu (2013).

Występuje na licznych koncertach solowych i kameralnych (m.in. z Polską Filharmonią Kameralną, Orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej, orkiestrą Sinfonia Juventus, Kammerorchester Hannover). Koncertował w Hiszpanii, Belgii, Niemczech, Włoszech, Francji i Kanadzie. Brał udział w wielu kursach muzycznych gdzie kształcił się m.in. pod kierunkiem prof. S. Firleja, T. Strahla S. Popova, E. Bronziego, F. Helmersona i W.E. Schmidta, A. Norasa.

Maciej interesuje się także muzyką rozrywkową - w 2010 r. Filharmonii Bałtyckiej wykonał dedykowaną jemu kompozycję Tadeusza Kassaka "McKulak " z towarzyszeniem Kassak Brass Ensemble. W 2011 roku Maciej miał zaszczyt wystąpić na koncercie inaugurującym działalność Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach pod batutą Maestro K. Pendereckiego.

Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz laureatem Konkursu Narodowego Centrum Kultury - Młoda Polska. W 2012 r. był w finale Konkursu " Młody Muzyk roku 2012". W 2011 roku wraz z pianistką Dominiką Glapiak nagrał płytę, która została wydana przez firmę DUX. Na płycie znalazły się kompozycje S. Prokofiewa, F. Liszta i F. Chopina.


Sylwia Anna Janiak (ur. 1988 r.) - dyrygentka, skrzypaczka. Ukończyła z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. E. Wiesztordt i skrzypce w klasie prof. K. Jureckiej w Akademii Muzycznej w Gdańsku (2012). Jest również absolwentką Studiów Podyplomowych w specjalności: Zarządzanie kulturą na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (2013).

W styczniu 2013 r. Rada Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy podjęła decyzję o wszczęciu przewodu doktorskiego dyrygentki.

Jest prezesem Fundacji Wspierającej Młodych Artystów Sinfonia Artistica Juvenilia, której priorytetowym projektem było stworzenie młodzieżowej orkiestry symfonicznej. Cel ten osiągnęła, zakładając w listopadzie 2011 roku Orkiestrę Bałtyckiej Filharmonii Młodych, z którą jako dyrygent i kierownik artystyczny koncertowała m.in. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej ("Gdańszczanin Roku 2012"), w Nadbałtyckim Centrum Kultury (Festiwal "Metropolia jest OKEY!"), w Filharmonii w Kaliningradzie i Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od września 2010 r. jest dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, z którą regularnie występuje na koncertach cyklicznych (m.in. Koncert Świąteczny na Politechnice Gdańskiej, Koncert dyplomantów OSM w Akademii Muzycznej w Gdańsku, Koncert muzyki współczesnej "Ku przyszłości" w ramach Gdańskiego Festiwalu Nauki).

W uznaniu zasług dyrygentka otrzymała: Nagrodę II st. Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej (za udział w Międzynarodowym Festiwalu La Folle Journe w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, 2012), Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców (2012), Pomorską Nagrodę Artystyczną w kategorii "Nadzieja Artystyczna" (2013). W listopadzie 2012 r., jako jedna z siedmiu Polaków reprezentowała nasz kraj podczas IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, podczas którego otrzymała trzy nagrody: Nagrodę Zofii i Antoniego Witów dla najlepszego polskiego uczestnika półfinału, Nagrodę Tishy i Piotra Gajewskich dla najmłodszego uczestnika konkursu oraz Nagrodą Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.

Dotychczas współpracowała z następującymi zespołami: Orkiestrą Opery Bałtyckiej, Orkiestrą Symfoniczną Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Orkiestrą Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku, Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Orkiestrą Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Orkiestrą Symfoniczną im. K. Namysłowskiego w Zamościu, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Gdyńską Orkiestrą Kameralną Sinfonia Nornica, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie, Orkiestrą Symfoniczną OSM im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, Bałtycką Filharmonią Młodych.

Przeczytaj także