stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Jedyny po II wojnie światowej mnich w klasztorze Shaolin pochodzący spoza Chin, który wydostał się z Polski w 1968 roku, by rozpocząć swoją wielką życiową przygodę. Urodzony w Sopocie Marcus Bongart jest mistrzem Qigong, lekarzem Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, który po drodze poznał m.in. tajniki szamanizmu u meksykańskich Indian czy Kabały w Jerozolimie, o tym wszystkim opowie podczas jedynego w Polsce spotkania z publicznością.

lis 21

czwartek, g. 18:30

Gdańsk,
Wstęp wolny
gru 6

piątek, g. 19:30

bilety 70 zł
Urodzony w Polsce, w 1968 r. nielegalnie przedostał się na zachód. Ceną tamtej młodzieńczej decyzji była wieloletnia rozłąka z rodziną i niemożność przyjazdu do rodzinnego kraju. Sytuacja uległa zmianie dopiero w wyniku ostatnich przemian w Europie Środkowej. W Szwecji, gdzie osiadł na stałe rozpoczął się niezwykłe barwny okres w jego życiu, pełen podróży i niezwykłych przeżyć. W kwietniu 2001, Marcus Bongart został przyjęty jako mnich do klasztoru Shaolin i otrzymał klasztorne imię Shi De Rui. W roku 2006 jego pracę udokumentowała polska telewizja w filmie "The Master".

Mistrz sztuki Qigong, z którą po raz pierwszy spotkał się podczas pobytu w USA w 1971 r. ulegając głębokiej fascynacji tą niezwykłą wiedzą. Nie będąc Chińczykiem miał do niej bardzo utrudniony dostęp. Pierwsze umiejętności w zakresie Qigong zdobył pod okiem Mistrza Wanga Hu, najpierw w Szwecji potem w Tajlandii. Jednocześnie rozwijał swoje zainteresowania szamanizmem, przebywając m.in.w latach 1976-1980 u meksykańskich Indian, a poznana w 1982 r Kahinia Waena Ki'i Akalana wprowadziła go w tajniki Huny. Chęć poznania wiedzy o uniwersalnej energii w różnych jej aspektach i w zrozumieniu różnych kultur skłoniła Marcusa Bongarta do podjęcia w 1986 r. nauki Kabały na kursie organizowanym przez Yesiva Uniwersity w Jerozolimie. Ukoronowaniem doświadczeń i zdobywanej przez lata wiedzy była praktyka u healera Florentina Moteo na Filipinach oraz u Kahuny George'a Kahili na Hawajach.

Qigong jest prastarą metodą uzdrawiania, wywodzącą się z Chin. Słowo Qigong złożone jest z dwóch znaków chińskich : Qi i Gong. Znak Qi oznacza energię życia, w tym przypadku siłę, Gong natomiast oznacza wyjątkowe, nadzwyczajne osiągnięcie, wyczyn. Qigong to unikalna metoda łącząca ruchy, od¬dychanie i koncentrację. Przeciwdziała chorobom, pomaga ludziom odzyskać utracone zdrowie i przedłużyć życie. Qigong powstał w wyniku kilku tysięcy lat doświadczeń kolejnych generacji Chińczyków. Wnikliwa obserwacja przyrody, ludzkich zachowań, świata zwierząt i roślin oraz zgłębianie natury różnorodnych zjawisk, zwłaszcza mechanizmów starzenia się i przeżywania, doprowadziło do powstania unikalnych metod terapeutycznych i niezwykłe skutecznych ćwiczeń.

W 1986 r. Marcus Bongart założył w Szwecji Wyższą Szkołę Medycyny Niekonwencjonal¬nej (później SAM School of TCM), a w 1989 r. był jednym z założycieli World Academic Society of Medical Qigong w Pekinie. W 1998 r. wybrano go na wiceprzewodniczącego tej organizacji. "Zaadoptowany" do rodziny Wu Lee przez Grand Master Wu Lee, otrzymał tytuł mistorzowski wraz z zaszczytem dziedziczenia imienia Mistrza. Mistrz Marcus Bongart został strażnikiem i spadkobiercą stylu Sześć Tajemnych Słów (Pięć Ruchów Dłoni).