stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Mobilny Dom Kultury to wakacyjny projekt GAK, za sprawą którego odwidzimy ze swoim programem dzielnice, w których na co dzień nie działamy. 

w każdą niedzielę (do 08.12), g. 11:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Na Chełmie będzie można zobaczyć Teatr Qfer, Teatr Barnaby, usłyszeć recital śpiewającej aktorki Marty Andzejczyk znanej z formacji Scena Babel, koncert Remontu Pomp oraz Alicji Zdrojewskiej i zespołu Alula. Nie zabraknie też warsztatów dla małych i tych starszych.

koncerty w Trójmieście


Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Program:

Sobota - 8 lipca 
strat godzina 12:00

Wydarzenia:
12:00 - 12:30 Otwarcie wystawy "Co z Was wyrośnie?" 
12:30 - 13:30 Teatr Qfer: "Mała syrenka" - SPEKTAKL
14:00 - 15:00 Łowcy Słów, czyli baśnio-opowiadaczki - "Rycerskie opowieści" cz. 1
16:15 - 17:15 Łowcy Słów, czyli baśnio-opowiadaczki - "Rycerskie opowieści" cz. 2
18:00 - 19:00 ALULA i Alicja Zdrojewska - KONCERT
19:00 - 19:45 "KOBIETA CZASOWNIK" recital Marty Andrzejczyk - KONCERT
Recital śpiewającej aktorki i pieśniarki Marty Andrzejczyk znanej z formacji Scena Babel

Warsztaty:
12:00 - 16:00 Ceramika - otwarty warsztat plastyczny (bez ograniczeń wieku)
12:00 - 15:00 Malowanie na wodzie - otwarty warsztat plastyczny (bez ograniczeń wieku)
15:00 - 16:00 Warsztaty z Łowcami Słów
15:00 - 16:00 Break dance dla dzieci
16:00 - 18:00 Improwizacja teatralna dla dzieci w wieku szkolnym
16:00 - 18:00 Kreatywne królestwo - otwarty warsztat plastyczny (bez ograniczeń wieku)

Ponadto:
12:00 - 18:00 Przystanek Planszówki - sekcja gier planszowych ze Stacji Orunia 
12:00 - 16:00 Czytelnia na trawie
12:00 - 18:00 Strefa relaksu - Po prostu odpocznij!


Niedziela - 9 lipca 
strat godzina 12:00

Wydarzenia:
14:00 - 15:00 Teatr Barnaby: "Czerwony Kapturek" - SPEKTAKL
17:30 - 19:00 Japonia i Indie - spotkanie z podróżniczką: Martyną Nowicką
19:00 - 20:00 Remont Pomp - KONCERT

Warsztaty:
12:00 - 14:00 Warsztaty Haiku dla dzieci**
12:00 - 14:00 Warsztaty bębniarskie - nauka gry na bębnach djembe **
12:00 - 14:00 Ceramika - otwarty warsztat plastyczny (bez ograniczeń wieku)
12:15 - 14:00 Cyjanotypia - otwarty warsztat plastyczny (bez ograniczeń wieku)
15:00 - 16:30 Break dance dla dzieci
15:00 - 18:00 Konstruowanie instrumentów i muzykowanie (dla dzieci w wieku szkolnym) **
15:00 - 18:00 Warsztaty gier podwórkowych
15:00 - 17:00 Improwizacja teatralna dla dzieci w wieku szkolnym

Ponadto:
12:00 - 18:00 Przystanek Planszówki - sekcja gier planszowych ze Stacji Orunia 
12:00 - 16:00 Czytelnia na trawie
12:00 - 18:00 Strefa relaksu - Po prostu odpocznij!

WSTĘP WOLNY
*Na warsztatach ograniczona ilość miejsc.
**Zapisy pod nr telefonu 58 307 31 44 oraz pod adresem e-mail: katarzyna.andrulonis@gak.gda.pl

***

Kobieta czasownik: Marta Andrzejczyk
"Eros i Tanatos" to temat przewodni projektu słowno-muzycznego Kobieta Czasownik. I tym razem "piszą dla Marty najlepsi poeci" m.in.: Reiner Maria Rilke, Halina Poświatowska, Michał Anioł, William Blake. Muzyka Jenny Burniewicz w aranżacjach Pawła Stankiewicza. W programie zaszczytne miejsce znajdą również znane piosenki m.in.: starej Warszawy, z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, Wandy Warskiej, Ewy Demarczyk, Jacquesa Brela czy Mirosława Czyżykiewicza. 
Skład recitalowy:
Marta Andrzejczyk - śpiew
Piotr Banaszek - piano
Marta Andzrejczyk to pieśniarka i aktorka. Znana z ciepłej osobowości scenicznej oraz wyjątkowej wrażliwości. Jak nikt potrafi budować atmosferę intymności i władać emocjami słuchaczy. Jest artystką poszukującą. Eksperymentuje zarówno z formami wyrazu, stylistyką jak i repertuarem. Współzałożycielka grupy literacko-muzycznej SCENA BABEL (1999), Kabaretu Piosenki Smutnej (2008) oraz Teatralnego Spichlerza (2009).W latach 2007-2011 aktorka Teatru Kreatury z Gorzowa Wlkp. W latach 2002-2004 w Teatrze Pantomimy Olsztyńskiej, adeptka Olsztyńskiego Teatru Rapsodycznego. 
W 2007 ukazała się jej pierwsza płyta "Cicho", na którejgości głos Mirosława Czyżykiewicza. W 2010 roku wydała drugi album "Cienie". We wrześniu 2010 roku odbyła się premiera jej trzeciego recitalu "Kobieta Czasownik". W 2011 odbyły się dwie premiery projektów z pogranicza muzyki i teatru "Spadanie też jest formą lotu" oparty na wierszach S. Plath, muzyce i tekstach P. Misiorowskiego oraz "Kim jest Wiera Gran..." na podstawie piosenek z repertuaru Wiery Gran i książki Agaty Tuszyńskiej "Oskarżona Wiera Gran".
15 lipca 2012 na dziedzińcu Zamku w Olsztynie, odbyła się premiera recitalu "Listy Wiery Gran" opartego na piosenkach przedwojennej polskiej artystki Wiery Gran.
Artystka śpiewa m.in. w programie słowno-muzycznym "Śpieszmy się kochać ludzi..." poezja x. J. Twardowskiego, muz. H. F. Tabęckiego z towarzyszeniem Ewy Błaszczyk i Krzysztofa Kolbergera(+). 15 kwietnia 2010 roku, w imieniu polskich artystów i twórców, na Zamku Królewskim w Warszawie, programem "Śpieszmy się kochać ludzi...", pożegnała parę Prezydencką i Ministra Tomasza Mertę. 16 stycznia 2011 roku program był prezentowany i nagrywany w Studiu A. Osieckiej w Radiowej Trójce.
Wielokrotnie nagradzana w dziedzinie piosenki i aktorstwa. 

***

ALULA
Formacja wykonuje piosenki z autorskimi tekstami i ciepłym jazzem w tle.
Liderką zespołu jest Alicja Zdrojewska (wokal) absolwentka Jazzu Gdańskiej Akademii Muzycznej, która pisze i komponuje piosenki, w których najważniejszy jest tekst. 
Podczas koncertu będzie można usłyszeć także Krysię Giedzik (piano) i Ulę Giedzik (skrzypce) absolwentki wokalistyki jazzowej oraz Pawła Osickiego (instrumenty perkusyjne), który współpracował z grał z Reni Jusis, Kev Foxem czy zespołem Pogodno.


***

Remont Pomp
zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na stole, szklankach, kieliszkach, dzbanach czy też beczkach.
W 2011 roku zespół spotkał się z Mikołajem Trzaską. W ramach festiwalu "Świat Mało Znany" Mikołaj został zaproszony przez Remont Pomp na warsztaty muzyczne, których owocem miał być koncert w Teatrze Leśnym w Gdańsku. 

Współpraca zaowocowała także nagraniem dwóch wspólnych płyt pt: "Złota Platyna"(z Mikiem Majkowskim) wydanej w 2012 roku oraz "Pomp Power" wydanej w 2016 roku. Obydwie płyty zostały wydane nakładem 1 Kilogram Records.

Zespół współpracował także z muzykami takimi jak: Tomasz Antonowicz, Mike Majkowski, Paweł Szamburski, Wacław Zimpel, Michał Górczyński, Ray Dickaty, Artur Majewski, Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty) czy Wojtek Mazolweski. W 2014 roku zagrał koncert z Kwartetem Ircha Clarinet Quartet na Festiwalu Unsound w Krakowie. Zagrał koncerty w wielu miastach w Polsce jak i zagranicą, w Izraelu, Niemczech, Słowacji, Irlandii i Szkocji. 

Remont Pomp jest także odpowiedzialny za oprawę muzyczną spektakli Teatru Razem. Do tej pory wspólnie z teatrem współtworzył 12 spektakli.

***

Teatr Qfer
Kapitan Gary wraca po rocznym rejsie do lubej Różyczki. Ofiaruje jej prezent - muszlę z Wysp Koralowych, która szumi o losach Małej Syrenki - córki króla mórz Trytona i jej przyjeciela - Małego Żółwika. 
Syrenka uwielbia zwiedzać wraki i szukać ludzkich skarbów. Tęskni za poznaniem świata, który jest na powierzchni wód. Pewnego dnia, podczas burzy, ratuje tonącego Księcia i zakochuje się w nim. By być blisko ukochanego, szuka pomocy u Wiedźmy Morskiej, która za cenę pięknego głosu Syrenki zamienia jej ogon na nogi. Wyrzeczenie zostaje nagrodzone.
W spektaklu nie ma cienia posępnego nastroju, który odczuwamy czytając baśń Andersena. Przedstawienie toczy się wartko, tanecznie, z humorem. Okraszone jest pięknymi, melodyjnymi piosenkami w żeglarskim klimacie i ilustracjami muzycznymi. 
Aktorzy wykorzystują różnorodne techniki lalkowe: marionetka - Król Tryton, sycylijka - Mała Syrenka, Książę, pyskówka - Wiedźma Morska, pacynka - Żółwik. Klasyczna baśniowa konwencja , nastrojowa muzyka i wyeksponowany wątek przyjaźni między Syrenką, a Żółwikiem wpływają na przyjazny dzieciom klimat spektaklu.

***

Łowcy Słów
Grupa opowiadaczy baśni, legend i historii. Bywamy w przedszkolach, bibliotekach, domach kultury, kawiarniach i teatrach - wszędzie tam, gdzie zmęczeni masową kulturą słuchacze czekają na czar kontaktu z żywym słowem. "... Bo sztuka opowiadania to jedna z najstarszych przypisanych człowiekowi zdolności... Wskrzeszając baśnie i legendy, przypowieści z całego świata zapraszamy w egzotyczne podróże ze słowem - jedynym od pradziejów przekaźnikiem uniwersalnych prawd..."

***
Japonia i Indie - spotkanie z Martyną Nowicką
"Chcę Was na chwilę oderwać od porównywania i oceniania świata na podstawie naszego systemu wartości i pokazać życie w dwóch niesamowicie odrębnych od siebie światach - Japonii i Indiach. 
Podróż dla mnie to nie tylko pokonywanie kilometrów i oglądanie kolejnych miejsc. Największą wartość ma próba zrozumienia, jak funkcjonuje społeczeństwo, dlatego w obu tych krajach pracowałam w małych, lokalnych firmach, mieszkałam z rodzinami i dużo podróżowałam.
Dzięki temu doświadczyłam podróży innej, niż tylko polegająca na pokonaniu dystansu geograficznego - udałam się w głąb społeczeństwa, próbując zrozumieć, jak żyje się w krajach, gdzie sposób myślenia oraz system wartości są zupełnie inne niż w Europie.
O mnie:
Z wykształcenia jestem japonistką, ale podróże są moją pasją i sposobem na życie. W ciągu ostatnich trzech lat w Azji, na kontynencie, który szczególnie sobie upodobałam, spędziłam półtora roku. 
Wyjazd do Indii marzył mi się wiele lat, ale zawsze wiedziałam, że nie ma to być wyjazd tylko turystyczny - chciałam poznać tamtejsze życie "od podszewki". Udało mi się pojechać do Indii do pracy w małej, lokalnej firmie i pół roku mieszkać z bramińską rodziną w Jaipurze, w Rajasthanie. Zarówno mieszkając tam, jak i wiele podróżując po tym olbrzymim kraju doświadczyłam wielu niezwykłych przygód i nauczyłam się doceniać to, co mam w życiu.
Moja podstawowa zasada głosi, że nadarzające się okazje należy wykozystywać i żyć tak, aby czuć, że to co się robi ma sens. Zgodnie z tym swoją karierę zawodową połączyłam z pasją do podróży, co zaowocowało działalnością, którą się dziś zajmuję - Architektami Podróży, firmą, która pomaga w samodzielnym podróżowaniu po świecie. "


Organizator: 
Gdański Archipelag Kultury: Dom Sztuki GAK, Stacja Orunia GAK, Scena Muzyczna GAK