Mobilny Dom Kultury - Jasień Dom Sztuki Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Mobilny Dom Kultury - Jasień Opinie (4)

Mobilny Dom Kultury to wakacyjny projekt GAK, za sprawą którego odwidzimy ze swoim programem dzielnice, w których na co dzień nie działamy. 

Zaprosimy Was na warsztaty, koncerty, spektakle dla dzieci i dorosłych, animacje dla najmłodszych, wystawę, happeningi oraz spotkania. 

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Na Jasieniu m.in. będzie można zobaczyć prawdziwą jurtę, usłyszeć Kapelę Hałasów, Kapelę Ztrój, recital fortepianowy, muzykę irlandzką oraz zobaczyć spektakl Teatru Qfer. Ponadto bański mydlane, warsztaty dla małych i dużych, spotkanie z podróżnikiem, baśnie i opowieści. 


Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Program:

Sobota - 29 lipca 
start godzina: 11:00

10:00 Wspólne budowanie JURTY


Wydarzenia:

11:00 Otwarcie wystawy "Tożsamość dzielnicowa Jasień 2017" (lokalizacja: "Dolinka")
12:00 Otwarcie wystawy "Co z Was wyrośnie?" 

12:15 Recital fortepianowy Barbary Flisak: muzyka hiszpańska, filmowa i klasyczna - KONCERT

13:30 Teatr Qfer: "Baśnie 1001 nocy" - SPEKTAKL

14:00 Pokazy podwórkowych baniek mydlanych

16:00 Maroko i Tajlandia: Lokalne życie na dwóch krańcach świata.
Beata Jakuszewska - SPOTKANIE z podróżniczką.

18:00 MUZYCZNY WIECZÓR W JURCIE - KONCERT
Wystąpią: 
Piotrowska i Lubieniecki: MUZYKA IRLANDZKA - Magdalena Piotrowska (harfa, śpiew) i Maciej Lubieniecki (bodhran, gitara)
Ztrój (Kapela Przewłockiego) - koncert i warsztaty tańca


Warsztaty:


12:00 - 16:00 Ceramika- otwarty warsztat plastyczny (bez ograniczeń wieku)
12:00 - 16:00 Cyjanotypia - otwarty warsztat plastyczny (bez ograniczeń wieku)
15:00 - 18:00 Kreatywny warsztat plastyczny
15:00 - 16:00 "Mój Morski Atlas - zostań kartografem" - warsztaty edukacyjne
16:00 - 18:00 Improwizacja teatralna dla dzieci w wieku szkolnym

Ponadto:
Działania Stowarzyszenia Jasień
Mobilna Biblioteka: Bookcrossing 
Strefa relaksu - Po prostu odpocznij!


Niedziela - 30 lipca 
strat godzina 12:00

Wydarzenia:

14:00 Łowcy Słów, czyli baśnio-opowiadaczki - OPOWIEŚCI

17:00 MUZYCZNY WIECZÓR W JURCIE - KONCERT
Wystąpią:
KAPELA HAŁASÓW: Jacek Hałas (śpiew, akordeon, lira korbowa, drumla), Alicja Choromańska - Hałas (bęben, tapan, gordon)
Trio wokalne TRZYCÓRKI
Łowcy Słów (opowieści)


Warsztaty:
12:00 - 14:00 Warsztaty Haiku dla dzieci**
12:00 - 14:00 Warsztaty bębniarskie - nauka gry na bębnach **
12:00 - 14:00 Kształty muzyki - interdyscyplinarny warsztat dla dzieci**
14:15 - 17:00 Malowanie na wodzie
14:30 - 17:30 Warsztaty gier podwórkowych
16:00 - 17:30 Improwizacja teatralna dla dzieci w wieku szkolnym

Ponadto:
Działania Stowarzyszenia Jasień
Mobilna Biblioteka: Bookcrossing 
Strefa relaksu - Po prostu odpocznij!


WSTĘP WOLNY
*Na warsztatach ograniczona ilość miejsc.
**Rezerwacja miejsc do 28 lipca pod nr telefonu 58 307 31 44 oraz pod adresem e-mail: katarzyna.andrulonis@gak.gda.pl - po tym terminie po prostu zapraszamy do Parku Dworskiego :)

***

Kapela Hałasów
Jacek Hałas (śpiew, akordeon, lira korbowa, drumla, taniec)
Alicja Choromańska - Hałas (bęben, tapan, gordon)
Rodzinny duet wytrawnych artystów zajmujących się od lat badaniem najciekawszych i najbardziej archaicznych form tańca, muzyki i rzemiosła. Nauki pobierane u źródła - u wiejskich mistrzów - poszerzone studiowaniem materiałów etnograficznych, a przede wszystkim stała aktywność muzyczna, pozwalają Kapeli Hałasów tworzyć przekaz żywiołowy, interaktywny i atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy.
Członkowie najciekawszych formacji folkowych w Polsce (Bractwo Ubogich, Muzykanci, Kwartet Wielski), międzynarodowych projektów artystycznych (Tikkun, Schola Węgajty, Dom Tańca-Poznań) oraz teatralnych (Teatr Strefa Ciszy, Teatr Węgajty).
W ostatnich latach zajmują się tańcem korowodowym, tradycjami wędrownych śpiewaków oraz działalnością warsztatową. Od 2005 podróżują po Europie z tradycyjną Yurtą, gdzie prezentują efekty swych poszukiwań oraz przedsięwzięcia realizowane wspólnie z artystami z całego świata (projekt Nomadzi Kultury).

***

Ztrój (dawniej Kapela Przewłockiego)
Istnieje od 2011 roku. Gra polską muzykę tradycyjną, w takiej formie, w jakiej wykonuje się ją na wsi, czyli do zabawy. Melodie czerpie z bezpośredniego przekazu od wiejskich muzykantów oraz z nagrań archiwalnych, pochodzących z różnych regionów Polski, m. in. Mazowsza, Małopolski Północnej, Suwalszczyzny, czy Wileńszczyzny. Do repertuaru Kapeli wchodzą: mazurki, polki, chodzone, walczyki, a także różnego rodzaju zabawy oraz pieśni tradycyjne.
to duet skrzypka - Marka Przewłockiego i bębniącej wokalistki - Justyny Mazurkiewicz, od kilku lat zafascynowanych polską trójmiarową taneczną muzyką tradycyjną. Podczas potańcówek grają bardziej korzennie, prowadzą tańce i zabawy taneczne. W wydaniu koncertowym tworzą aranżacje w bardziej współczesnym stroju muzyki rockowej, na której się wychowali. Czerpią z nagrań archiwalnych, badań terenowych oraz własnych pomysłów, tworząc kompozycje i teksty.

*** 

Teatr Qfer
Scenariusz spektaklu powstał na podstawie dwóch z bardziej znanych opowieści z Tysiąca i jednej nocy.
Bohaterem pierwszej jest Alladyn, sympatyczny, biedny młodzian, któremu Czarnoksiężnik nakazał odnalezienie i oddanie mu cudownej lampy, którą zamieszkuje duch spełniający życzenia. Alladyn nie spełnia żądania i za karę zostaje uwięziony.
Druga opowiada o Alibabie, który pewnego dnia odkrywa tajemnicę bandy zbójów. Poznaje zaklęcie magicznego Sezamu i zdobywa kosztowności. Dalszy ciąg tych historii wszyscy znają. Alladynowi i Alibabie pomagają spryt i pomyślny los, ponieważ w gruncie rzeczy są dobrymi i szlachetnymi ludźmi.
Bogata scenografia z błyszczących, oddających przepych Bliskiego Wschodu tiulów, liczne rekwizyty i orientalna muzyka decydują o klimacie bajki. Niewątpliwym atutem przedstawienia są rzadko wykorzystywane w teatrach lalki - marionetki.
Od magii baśni ważniejsze jest przesłanie, że to nie bogactwo, ale miłość i uczciwość są najważniejsze, a pazerność nie popłaca.

***

Łowcy Słów
Grupa opowiadaczy baśni, legend i historii. Bywamy w przedszkolach, bibliotekach, domach kultury, kawiarniach i teatrach - wszędzie tam, gdzie zmęczeni masową kulturą słuchacze czekają na czar kontaktu z żywym słowem. "... Bo sztuka opowiadania to jedna z najstarszych przypisanych człowiekowi zdolności... Wskrzeszając baśnie i legendy, przypowieści z całego świata zapraszamy w egzotyczne podróże ze słowem - jedynym od pradziejów przekaźnikiem uniwersalnych prawd..."

***

MUZYKA IRLANDZKA: Piotrowskia i Lubieniecki
Grupa grająca tradycyjną muzykę irlandzką. 
W skład zespołu wchodzi Magdalena Piotrowska (harfa, śpiew) i Maciej Lubieniecki (bodhran, gitara). 
Magdalena Piotrowska (śpiew, harfa). Koncertuje w kraju i za granicą. Można ją było usłyszeć m.in.: w Radomljach na Słowenii gdzie wystąpiła w ramach AMART, w Lublanie w Pri Skofu czy podczas gościnnych występów z Zespołem Tryzna na festiwalu Libori w Paderborn, w Toruniu na Zamku Dybowskim, w Gdańsku na Nocy Muzeów czy na festynie średniowiecznym w Olsztynie i in. Laureatka GAPA / Grudziądz 2013, gdzie wystąpiła z Patrycją Frank.

***

Trzycórki
Trio wokalne z Gdańska. Sięgają do - zapisanych w pieśniach - doświadczeń kobiet. Znajdują w nich punkt styczny z ich własnymi przeżyciami, myślami. Spotykają się w pieśniach z kobietami - matkami historii, sobą nawzajem. Poprzez śpiew i bliskość stwarzają dla siebie silnie oddziałującą przestrzeń, którą chcą dzielić się z innymi. Czerpią z Kolberga XXI wieku, jakim jest youtube. Śpiewają głównie pieśni ukraińskie i rosyjskie, gdyż te są im najbliższe ze względu na treść i wielogłosowość.

***

"Pokaz podwórkowych baniek" - Kamil Leński, "Wyspa Skarbów" Gdański Archipelag Kultury
Spotkanie z podwórkowymi bańkami to gwarancja familijnej zabawy! Przeniesiemy widzów w świat teatru i magii. Kosmos bańkowy, w którym grawitacja nie istnieje, a ulotne struktury naprzemiennie pękają i przenikają się ze sobą, tworząc sekwencję niezapomnianych wrażeń... działań, z których każde mogłoby pretendować do osobnego talent show! Zapraszamy do świata żywiołów, magicznych sztuczek i scenicznej zabawy.

***

"Mój Morski Atlas - zostań kartografem" - warsztaty edukacyjne
Część pierwsza warsztatów zostanie poświęcona historii mapy. Jak zmieniała się na przestrzeni dziejów? Jakie elementy zawierały stare atlasy? Jak przedstawiano dzisiejsze kontynenty i mieszkańców? Wspólnie zastanowimy się jaką rolę pełniły w ówczesnym czasie.
Część druga zostanie poświęcona zajęciom praktycznym. Za pomocą wcześniej przygotowanych materiałów, uczestnicy zajęć zamienią się w prawdziwych kartografów. Z pomocą instruktorów stworzą własne, unikalne atlasy, które nawiązywać będą do okolicy, w której mieszkają, bliskości morza. Mamy nadzieję, że w ten sposób powstaną prawdziwe kartograficzne "białe kruki" nawiązujące zarówno do przeszłości jak i teraźniejszości.
Paweł Jarczewski - Od 2007 r. odpowiedzialny za historyczno-edukacyjną sferę działań "Wyspy Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury. Opiekun Izby Pamięci Wincentego Pola, jedynej placówki muzealnej na Wyspie Sobieszewskiej. Kurator wystaw czasowych poświęconych delcie Wisły, życiu i twórczości patrona muzeum oraz historii Wyspy. W "Wyspie Skarbów" GAK organizuje również warsztaty dla dzieci i młodzieży poświęcone tematyce marynistycznej. Dla dorosłych proponuje cykle prezentacji multimedialnych poświęconych historii Wyspy Sobieszewskiej, Żuław Wiślanych, historii budowy Przekopu Wisły. Realizator "Spotkań z historią i przyrodą Wyspy Sobieszewskiej", Europejskiej Nocy Muzeów, Europejskich dni Dziedzictwa w "Wyspie Skarbów" GAK.

Organizator: 
Gdański Archipelag Kultury: Dom Sztuki GAK, Wyspa Skarbów GAK, Scena Muzyczna GAK 

Konsultacje merytoryczne:
Gama GAK

Partnerzy:
Stowarzyszenie Jasień, Rada Dzielnicy Jasień, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

Patronat: 
Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz

Patronat medialny: 
trojmiasto.pl, gdansk.pl, Radio Gdańsk