stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Mobilny Dom Kultury - Orunia Święty Wojciech - Lipce

Mobilny Dom Kultury po raz kolejny wyruszy w trasę wakacyjną po dzielnicach Gdańska. W tym roku zawitamy do 6 dzielnic miasta, w których na co dzień nie działają instytucje kultury. Na mapie Mobilnego Domu Kultury znajdą się: Osowa, Kokoszki, Piecki Migowo, Jasień, Orunia Górna-Gdańsk Południe. Motywem przewodnim kulturalno-artystycznego tournée jest WSPÓLNOTA.

Przygotowaliśmy warsztaty, wydarzenia artystyczne, spacery przyrodnicze i architektoniczno - historyczne, spektakle plenerowe i koncerty dla różnych grup wiekowych, tak by każdy znalazł coś dla siebie w ofercie kulturalnej MDK 2022.

lis 23

sobota, g. 18:30

bilety 180 zł

8 listopada - 20 grudnia 2024, g. 19:15

bilety 210 zł
Program MDK 2022 dostępny jest również dla osób z niepełnosprawnościami.
Na wszystkie działania wstęp jest wolny.
Poniżej prezentujemy szczegółowy program na lipiec:
ORUNIA, ŚWIĘTY WOJCIECH - LIPCE | GAK STACJA ORUNIA

MALOWANIE WOSKIEM PSZCZELIM 11.07, 18.07, 25.07
17:00 - 18:30 warsztaty plastyczne (malowanie woskiem pszczelim) - grupa dla młodzieży i dorosłych
18:30 - 19:30 warsztaty plastyczne (malowanie woskiem pszczelim) - grupa dziecięca
Uczestniczki i uczestnicy poznają enkaustykę, czyli antyczną technikę malarską, która polega na dodawaniu do pigmentu roztopionego wosku pszczelego. Metoda malowania woskiem na ciepło umożliwia tworzenie dowolnych kompozycji, zarówno abstrakcyjnych jak i tych realistycznych. Prace są interesujące nie tylko ze względu na płynne mieszanie się kolorów, ale już samo użycie wosku sprawia, że chce się ich dotykać i poznawać różnymi zmysłami. Osoby uczestniczące w warsztatach będą miały okazję do eksperymentowania i poszerzenia kreatywnego myślenia.

GIMNASTYKA 12.07, 19.07, 26.07
18:00 - 19:00 zajęcia rozciągające dla dorosłych i seniorów
Zajęcia rozpoczną się ćwiczeniami, które pobudzą krążenie krwi i przygotują ciało do pracy nad uelastycznieniem. Uczestniczki i uczestnicy skupią się na poszukiwaniu przestrzeni w ciele, budzeniu miejsc dawno nieaktywowanych - jednak bez zmuszania ciała do czegokolwiek. Celem jest odnalezienie przyjemności w ruchu i własnej motywacji do sięgania dalej (dosłownie i w przenośni), a środkiem do celu będzie likwidacja blokad w ciele. Tempo i zakres zajęć zostaną dostosowane do osób biorących udział w warsztacie.

TANIEC WSPÓŁCZESNY 12.07, 19.07, 26.07
19:00 - 20:00 zajęcia z tańca współczesnego dla osób 15+
Zajęcia o fizycznym i organicznym charakterze ruchu. Znaczy to, że chcemy zbudować siłę do wypracowania elementów tanecznych, by zawsze wykonywać je poprawnie w sposób techniczny. Jednocześnie nie jest konieczna rezygnacja z naturalnych sugestii własnego ciała, dzięki czemu możliwe jest rozwijanie indywidualnego języka ruchu. Warsztat dla osób, które chcą wzmocnić ciało poprzez ruch, który niesie w sobie treść.

WARSZTATY MALARSKIE 14.07, 21.07, 28.07
16:00 - 17:30 zajęcia dla młodzieży
Cykl spotkań dla młodzieży i dorosłych, podczas których osoby poznają podstawowe techniki rysunkowe i malarskie. Uczestniczki i uczestnicy nauczą się zasad kompozycji, operowania kolorem, mierzenia proporcji i perspektywy. Każde spotkanie będzie rozpoczynało się krótkim wprowadzeniem do wybranych zagadnień sztuki współczesnej i dzieł artystów, które posłużą nam za inspiracje to tworzenia prac. Wszystkie osoby będą mogli zaprezentować efekty swoich działań na profesjonalnej wystawie.

18:00 - 19:00 zajęcia dla dzieci
Cykl spotkań mających na celu rozwijanie kreatywności i wrażliwości najmłodszych uczestniczek i uczestników. Poprzez zabawę poznamy różne media i techniki artystyczne, za pomocą których będziemy podróżować po świecie sztuki współczesnej. Każda osoba biorąca udział w warsztatach będzie mogła zaprezentować swoje prace na zbiorowej wystawie, podsumowującej nasze działania w GAK Stacja Orunia.

TWORZENIE MEBLI OGRODOWYCH I INSTALACJI ARTYSTYCZNYCH
13.07 (12:00 - 17:00), 14.07 (11:00 - 16:00)
Mieszkańcy dzielnicy podczas warsztatów wspólnie stworzą meble ogrodowe z palet oraz instalacje artystyczną. Dzięki temu będą mogli nie tylko podnieść umiejętności artystyczne, ale również z nich korzystać przez cały okres wakacji.

TWORZENIE KOMPOZYCJI ROŚLINNYCH 14.07
14:00 - 17:00 warsztaty bez ograniczeń wiekowych
Podczas warsztatów osoby uczestniczące zapoznają się z charakterystyką roślin uprawnych, dowiedzą się jak poprawnie wykonywać nasadzania a następnie sami stworzą doniczkowe kompozycje kwiatowe. Stworzone kwietniki pozostaną w przestrzeni GAK Stacja Orunia, gdzie będą mogły cieszyć przechodniów i okolicznych mieszkańców. Chętne osoby będą mogły pielęgnować rośliny przez cały okres trwania Mobilnego Domu Kultury, a także po jego zakończeniu, dzięki czemu spotkania przy uprawie doniczkowych roślin będą mogły stać się przyczynkiem do wzrostu integralności i sąsiedzkiej wspólnotowości.

TEATR
MONODRAM "KOBIETA PRZEBIEGŁA" W WYKONANIU I REŻYSERII MALWINY TKACZYK
15.07 (18:00 - 19:00)

"Kobieta przebiegła" to historia kobiety uwikłanej w różne relacje z mężczyznami. To obsesyjna próba odnalezienia miłości, zaspokojenia potrzeby bycia kochaną a wreszcie poszukiwanie samej siebie. Ta nieustanna gra z mężczyznami, którą prowadzi bohaterka jest przejawem ogromnej wręcz fanatycznej potrzeby miłości.

Po wielu nieudanych próbach poszukiwań kobieta chce wrócić do źródła miłości - do męża. Czy mąż po licznych zdradach da jej nową szansę? Będzie potrafił jej wybaczyć, zapomnieć? Co ostatecznie skłania główną bohaterkę do chęci powrotu? A wreszcie, dlaczego poszukiwała miłości poza mężem?
Sam spektakl to niezwykła próba mierzenia się aktorki z poezją kobiecą, której nadaje nowe znaczenie. Można w spektaklu odnaleźć m.in. teksty Haliny Poświatowskiej czy wiele innych mniej lub bardziej znanych wierszy kobiecych.
Po spektaklu odbędzie się rozmowa z widzkami i widzami.

MONODRAM "STARA PANNA Z KOTEM" W WYKONANIU I REŻYSERII MALWINY TKACZYK
20.07 (18:00 - 19:00)

To zabawna historia kobiety, która mieszka tylko z kotem. Szuka miłości w Internecie, gdzie trafia na różnych mężczyzn w różnym wieku i z różnymi doświadczeniami. Dobrze zapowiadający się kandydaci w świecie wirtualnym nie przypominają jednak w żadnym stopniu tych w rzeczywistości. Czy odnajdzie miłość? Czy jedyną jej miłością i sensem pozostanie kot?

Po spektaklu odbędzie się rozmowa z widzkami i widzami.
Malwina Tkaczyk - dyplomowana pedagożka teatralna, aktorka, animatorka kultury. Współpracowała z Teatrem Nowym w Krakowie, Polskim Teatrem w Moskwie, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Gdańskim Teatrem Szekspirowskim w ramach realizacji spektakli oraz warsztatów teatralnych. Za pomocą działań teatralnych otwiera dzieci, młodzież, dorosłych na emocje, słowo, ruch. Tworzy własne monodramy i spektakle, w których pełni zarówno rolę reżyserki jak i aktorki. Jest autorką strony "Emocjonalna mama w teatrze", gdzie pomaga rodzicom i nauczycielom radzić sobie z trudnymi emocjami u dzieci za pomocą kreatywnych zabaw.

WARSZTATY TWORZENIA NATURALNYCH KOSMETYKÓW 27.07
18:00 - 20:00 warsztaty bez ograniczeń wiekowych

Podczas warsztatów uczestniczki i uczestnicy będą korzystać tylko z naturalnych składników aby zdrowo pielęgnować skórę oraz nie zanieczyszczać środowiska. Dowiedzą się jak wykorzystywać dobroczynne właściwości, jak mieszać je ze sobą i jakie połączenia przynoszą zupełnie nowe rezultaty. Warsztaty są dawką praktycznej wiedzy i inspiracją do wprowadzenia swoim domowym SPA zdrowych pielęgnacyjnych rytuałów.

TYGODNIOWE WARSZTATY TEATRALNO-TANECZNE 25-29.07
13:00 - 17:00 dla osób w wieku 13-18 lat

Podczas warsztatów uczestniczki i uczestnicy będą mogli wziąć udział w procesie powstawania czytania performatywnego - od stworzenia wspólnego tekstu po wyreżyserowanie dramatu i scenicznego ruchu. Hasłem przewodnim zajęć będzie CHCEMY BYĆ (ze) SOBĄ, które zostanie potraktowane jako przewodnik. Osoby zagłębią się w to, czym jest wspólnota dla młodych ludzi, co to dla nich znaczy być razem, na jakich zasadach chcą być razem, czym jest dla nich autonomia i przestrzeń wolności. Na koniec będzie możliwość zaprezentowania czytania performatywnego na scenie w GAK Stacja Orunia swoim bliskim i okolicznym mieszkańcom.

SCENA DLA MŁODYCH 22.07
To przestrzeń, w której młode zespoły mogą wystąpić na profesjonalnej scenie w GAK Stacja Orunia. Tutaj nie ma ograniczeń - można zaprezentować zarówno covery jak i swoje własne kawałki. Zgłoszenia zawierające linki do nagrań można wysyłać do 15 lipca na adres: maria.pyrek@gak.gda.pl

Przeczytaj także