stat
Impreza już się odbyła

Na wystawie pokazujemy ubiory kobiece i męskie z czasów romantyzmu oraz liczne akcesoria mody i drobiazgi potrzebne w podróży i na wakacjach. Brakuje natomiast strojów kąpielowych, których wtedy jeszcze po prostu nie było. Moda lat 1823-1850 jest przedstawiona w czterech aspektach wiążących się z życiem w kurorcie: w podróży, na spacerze, w zaciszu wynajętego pokoju oraz na balu. Rozwój mody romantycznej można prześledzić dzięki rycinom żurnalowym, miniaturom i obrazom.

7 grudnia 2024 - 28 lutego 2025

Gdańsk,
Wstęp wolny

6 grudnia 2024 - 30 marca 2025, g. 10:00

bilety 23 zł
ulgowy 17 zł
Muzeum Sopotu zaprasza na wakacyjną wystawę czasową pt. "Moda czasów romantyzmu w podróży i w kurorcie (1820-1850)". Ekspozycja czynna będzie od 22 czerwca do 29 września 2024 r. W 1823 roku został położony kamień węgielny pod pierwszy dom kąpielowy w Sopocie. Od tego momentu Sopot zaczął stopniowo przyciągać coraz większą liczbę osób pragnących tu spędzić wakacje i podratować zdrowie. Pierwsze ćwierćwiecze istnienia uzdrowiska przypada na czasy romantyzmu.

W Europie Środkowej popularność zdobył styl biedermeier, zwany stylem "udomowionego romantyzmu". W modzie romantycznej wyraźne były inspiracje czasami średniowiecza i epoką rokoko. Prostotę bawełnianych sukni czasów napoleońskich stopniowo zastąpiono przepychem jedwabnych kreacji o coraz bardziej wymyślnych formach. Obcisła górna część sukni, podkreślająca szczupłość talii i ramion, kontrastowała z obfitą spódnicą i wielkimi rękawami. Nawet moda męska nie oparła się charakterystycznej dla tego okresu tendencji do przerysowanych form sylwetki.

Moda romantyczna daleka była od naszego wyobrażenia wakacyjnej wygody, ale osoby z towarzystwa spędzające wakacje nad morzem robiły wszystko, żeby ubrać się odpowiednio do okoliczności. W położonym w surowym klimacie Sopocie dni upalne przeplatały się z deszczowymi, a spacery nad morzem często z konieczności zastępowano rozrywkami uprawianymi we wnętrzach. W takich warunkach dobór odpowiedniej na wyjeździe garderoby był dla letników szczególnie trudny.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Warszawie.

Kurator wystawy: Joanna Regina-Kowalska
Koordynator: Justyna Gibbs
Aranżacja: Małgorzata GLiwińska-Radwańska