stat
Impreza już się odbyła

Moda i uroda

Serdecznie zapraszamy na otwarcie nowego modułu na wystawie stałej Gdynia - dzieło otwarte, które odbędzie się 9 lutego o godz. 13:30. Tego samego dnia o godz. 14:00 rozpocznie się oprowadzanie po wystawie "Dawno temu nad Bałtykiem. Gdynia lat 20. XX wieku w obiektywie Romana Morawskiego".

8 czerwca - 3 listopada 2024

bilety 25 zł
ulgowy 18 zł
Wiele osób w latach 1920-1939, zafascynowanych polskim morzem, zdecydowało się zamieszkać w Gdyni. Jedną z nich była właścicielka zakładu kosmetycznego Marta Żelichowska (z d. Modrzejewska) (1909-2005), która przyjechała do Gdyni z Poznania. Jej fascynacja Gdynią rozpoczęła się w czasach letnich wakacji które tu spędzała na początku lat 30. XX wieku.

W 1933 roku na stałe przeniosła się do Gdyni, gdzie dzięki pomocy swego ojca otworzyła zakład kosmetyczny. Rozwijające się miasto przyciągało również osoby dla których wygląd miał ważne znaczenie i które było stać na zabiegi kosmetyczne. Jej zakład mieścił się najpierw w kamienicy przy ul. Świętojańskiej 34 m.6, później zaś przy ul. Świętojańskiej 23 (róg Augustowskiej).

Na początku okupacji niemieckiej w Gdyni rodzina Żelichowskich została wygnana ze swego mieszkania, wyposażenie zakładu kosmetycznego zostało skonfiskowane. Marta Żelichowska część okupacji spędziła z rodziną w Gdyni. Następnie wyjechała do Żyrardowa z którego nie powróciła już do Gdyni. Po wojnie starała się odzyskać zagrabiony sprzęt z gabinetu. Nie udało się tego jednak zrobić. Zmarła w 2005 roku. Oprócz pamiątek związanych z zakładem, Muzeum Miasta Gdyni zaprezentuje w nowym module zmienny przedmioty związane z kapelusznictwem.