31 marca w Dworze Artusa nadarzy się wyjątkowa okazja usłyszenia wybitnych artystów z Japonii w repertuarze współczesnych kompozytorów japońskich. Gośćmi Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis będzie Chór Youth Chorus of Japanese Universities pod dyrekcją Ko Matsushita, Keishi Ito i Haruhiko Numamaru.
Artyści przyjeżdżają do Polski zaśpiewać trzy koncerty: w Warszawie, w Łodzi oraz w Gdańsku, w których repertuarze znajdzie się przede wszystkim współczesna muzyka japońska na chór a cappella nawiązująca zarówno do ataku nuklearnego na Japonię z 1945 roku jak i do folkloru japońskiego. Koncerty będą jednocześnie apelem o pokój na świecie.
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Nie zabraknie ciekawych, orientalnych brzmień właściwych muzyce współczesnej i eksperymentów muzycznych, których muzyka japońska symbolicznie zostanie zintegrowana z kompozycjami europejskimi Johannesa Brahmsa.
Szczególnie interesująco zapowiada się utwór Sceny z Hiroszimy - kompozycja Hikaru Hayashi. Autor muzyki zainspirował się w tym dziele wierszami pisarza i poety Tamki Hara, który podczas ataków na Hiroszimę przebywał w mieście, przeżył atak bombowy i cała jego późniejsza twórczość jest efektem właśnie tych przeżyć.
The Youth Chorus of Japanese Universities to zespół składający się z około 40 młodych śpiewaków. Młodych wokaliści, wybrani podczas przesłuchań do projektu organizowanego przez Japan Choral Directors Association, biorą udział w obozach muzycznych i trasach koncertowych, tym samym szlifując swoje umiejętności śpiewu i dostarczając okazji do wymiany międzynarodowej przyjaźni.
Ko Matsushita urodził się w 1962 roku. Jest japońskim dyrygentem i kompozytorem i wykładowcą. Komponuje i aranżuje utwory chóralne, które są wykonywane nie tylko w Japonii lecz na całym świecie. Pracuje również jako stały dyrygent i dyrektor artystyczny wielu chórów, które działają zarówno w Japonii jak i za granicą (współpracuje między innymi z Singapurem, Tajwanem, Węgrami, Hiszpanią, Norwegią, Łotwą czy Polską), osiągając doskonałe rezultaty w konkursach chóralnych. Jest laureatem wielu nagród indywidualnych dla najlepszego dyrygenta i czy za doskonałe kompozycje w różnych międzynarodowych konkursach.
W 2010 roku został gościnnym dyrygentem Chóru Studenckiego Uniwersytetu w Pekinie. W 2005 roku Ko Matsushita został pierwszym azjatyckim laureatem wyróżnienia "Nagroda Roberta Edler za Muzykę Chóralną". Nagroda ta przyznawana jest na najlepszej dyrygentom, kompozytorom lub chórom za swoje niezwykłych przedsięwzięć w danym roku na całym świecie.
Keishi Ito urodził się w Kioto. Jest absolwent Doshisha University, gdzie studiował w współczesną teorii sztuki. Podczas pobytu na uczelni, był już dyrygentem Club Glee Doshisha, studiował dyrygenturę chóralną pod kierunkiem Yoichiro Fukunaga. Po ukończeniu szkoły rozpoczął karierę jako trener chóralny w różnych chórach. Otrzymał ponad wiele we wszystkich japońskich konkursach chóralnych, występując z różnymi chórami.