Zapraszamy w najbliższy weekend do Willi Sopot na piątą odsłonę imprezy Modulatory.
17.05.2013 (PIĄTEK)
19:00 start
muzyka elektroniczna - koncerty w Trójmieście
wykład:
SYNTEZATORY MODULARNE
MARCIN ŁOJEK,
KRZYSZTOF SOBOLEWSKI,
TOMEK MIRT
Powstałe u schyłku lat 60. syntezatory modularne to wciąż jedno z najbardziej otwartych i wszechstronnych narzędzi elektronicznych dla muzyków. Instrumenty tego typu przeżywają obecnie swój renesans, dzięki swojej otwartej architekturze pozwalając na inkorporowanie nowych rozwiązań i technologii.
Dają artystom możliwość dowolnej konfiguracji instrumentu. Tym samym istnieją gdzieś na przecięciu inżynierii, designu i sztuki dźwięku, a już samo ich kompletowanie staje się dla twórcy elementem kreacji.
Podczas warsztatów staramy się w jak najprzystępniejszy sposób wyjaśniać podstawy syntezy i zasady pracy z systemami modularnymi.
W jednej domenie połączyć można całą spuściznę muzyki elektronicznej - od pionierskich lampowych i analogowych urządzeń, po najnowsze rozwiązania cyfrowe i programowanie.
Systemy modularne to instrumenty o nieskończenie otwartej naturze - wręcz zachęcając do przygody w własnoręcznie wykonanymi modułami, na równi z dostępnych na rynku rozwiązaniami profesjonalnymi.
Stawiamy na praktyczny wymiar zagadnienia, który jest najbliższy muzykom, zainteresowanym zwykle tym od czego zacząć i jak kompletować system odpowiadający ich potrzebom. Walczymy z mitami i pokazujemy, że syntezator modularny może być całkiem przystępnym narzędziem, które przy odpowiednim planowaniu jest w zasięgu wielu muzyków - i nie jest tak skomplikowane jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Pokazujemy eksploracyjną filozofię działania modularów, która często przydaje się także w pracy z innymi instrumentami elektronicznymi.
22:00 -
KONCERT XAOC DEVICES
23:00
Elektrosesja Modulacyjna czyli elektroniczne jam session - zachęcamy do przyniesienia własnego instrumentu elektronicznego, zwłaszcza jeśli słucha MIDI.
18.05.2013 (SOBOTA)
14:00 - 16:00 Wstęp do cyklu warsztatów o historii muzyki elektronicznej
DAMIAN BINKOWSKI
16:00 - 19:00
TOUCH IT, FEEL IT, DO IT YOUR SELF! _ part 1
Wyprawa do wnętrza syntezatora tam i z powrotem oraz po co?
Warsztaty/wykłady o modułach, sekwenserach, syntezatorach, DIY,
Arduino i napięciach sterujących.KONRAD ZIENTARA
ROZMOWY (czyli "wykłady") o DIY:
- o co chodzi?
- co budować, a co kupić lub olać? - są bardzo dobre i nie drogie rzeczy na rynkuale czasem chcemy z dźwiękiem (obrazem lub czym tam...) zrobić coś czego nie oferuje nam żadne dostępne na rynku urządzenie
- może przebudować? - istotną częścią DIY jest "wyginanie"istniejących urządzeń do swoich potrzeb lub dodawanie im funkcjonalności np. gałka głośności w cyfrowym klawiszu, gdzie regulacja jest realizowana skokowo w procesorze.
- jak robić? - na pewno potrzebna jest podstawowa wiedza, ale też schematy przykładowe lub odpowiednie do przerabianych urządzeń - internet pomaga.
- z czego to? - wiele stron poświęconych DIY jest ze stanów,a tam używa się często innych popularnych na miejscu elementów.Nie znaczy to, że aby zrobić układ z takiej strony musimy z USA sprowadzać drogo części -- ogromna większość ma europejskie odpowiedniki i należy mieć tę świadomość i umieć je odnaleźć.
- jak coś działa dobrze warto to powielać w nowych układach,jednocześnie eksperymentując ze zmianami oraz całkiem nowymi układami.
- DIY to moduły, a człowiek sam decyduje co, jak i z czym połączyć - i to jest prawdziwe DIY - zrób sam nie tylko urządzenie ale i jego sens i miejsce pośród innych urządzeń...
WARSZTATY:
można zbudować układ z jedną gałką, która staruje wieloma parametrami:częstotliwością, odcięciem filtra, głośnością czy głębokością efektu,dobranymi dla wytworzenia brzmienia lub charakteru.
Warsztaty i wykłady: 10 zł/ dzień
Elektrosesja: 5 zł, dla uczestników z własnym instrumentem za darmo.