stat
Impreza już się odbyła

Mololo 2016 - Creme Noir, czyli Szybki Teatr przy Fontannie. Spektakl plenerowy w 3 częściach przez 3 dni na placu przed fontanną na Skwerze Kuracyjnym.

lis 8

piątek, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
ulgowy 20 zł
Kup bilet
Ten osobliwy , nietuzinkowy uliczny tryptyk jest opowieścią o kobiecym, zawiłym świecie. Bohaterka wyrusza w wielowymiarową, metaforyczną podróż. Odwiedzając zakamarki swej świadomości, podświadomości oraz rzeczywistości uwikłanej w plątaninę zależności, buduje obraz siebie dokopując się do praprzyczyn.

Dzieciństwo, dorastanie, a nawet czas życia prenatalnego okazują się drogą budującą samoświadomość jej kobiecej natury. Niestety droga ta wdrukowuje też w nią kody trudne do rozszyfrowania, schematy trudne do przełamania i rany, które zabliźniają się zbyt boleśnie i powierzchownie. Świadomie lub nie, przez całe życie wciera w siebie tytułowy czarny krem.
Poszukiwania kobiecej siły nie są w teatrze tematem nowym, ale w tym spektaklu są o tyle nadzwyczajne, że dzieją się na ulicy. Gdy w przestrzeni miejskiej pada pytanie o krew miesięczną, o upokarzający seks, poczucie winy, instynkty, intuicje, namiętności czy tęsknoty - skutek może być wstrząsający. Kobieca intymność (czy w ogóle między ludźmi) bardzo się zdewaluowała. Tajemnica kobiecości została spłycona, a nawet odebrana kobietom w konsekwencji rozpanoszenia się bezwstydnej popkultury. Więź z czymś pierwotnym w kobiecym łonie, głowie i duszy została nadwyrężona i wyświechtana przez współczesną cywilizację. Czy zatem bohaterka odnajdzie w tym wszystkim siebie? Czy zetrze z siebie czarny krem? Czy jej podróż daje jakąś nadzieję? Na te pytania widz musi odpowiedzieć sobie sam ponieważ, pytania postawione przez twórców mają tyleż odpowiedzi, ile osób na zaimprowizowanej widowni.

Spektakl ma formę ok. 20-minutowych występów - każda z trzech części jest grana osobno dzień po dniu na placu przed fontanną na Molo w Sopocie.

W głównej roli występują na zmianę dwie trójmiejskie aktorki: Agata Mieniuk (znana ze spektakli Teatru Gdynia Główna oraz przebojowej farsy "Mayday") oraz Edyta Janusz-Ehrlich (związana z Teatrem Miniatura w Gdańsku). Towarzyszą im tancerze - Aleksandra Foltman (przez ponad 12 lat artystka Polskiego Baletu Narodowego Teatru Wielkiego w Warszawie ), Kalina Porazińska (Sopocki Teatr Tańca) oraz wywodzący się z kultury hiphopowej Rafał Alchimowicz i Adrian Kulesza. Choreografię przygotowała związana z Teatrem Dada von Bzdülöw Tatiana Kamieniecka, a całość brawurowo wyreżyserowała Magdalena Płaneta. Pomysłodawcą i producentem przedsięwzięcia, a także autorem scenariusza oraz muzyki jest Marcin Kulwas.

MOLOLO
Mini-spektakle plenerowe na Skwerze Kuracyjnym oparte na poezji, muzyce i tańcu. W przeszłości były inspirowane poezją Mirona Białoszewskiego i Krzysztofa Kuczkowskiego. W 2016 roku odbywają się pod hasłem "szybki teatr przy fontannie".

JOYCE CAROL OATES
Jedna z najbardziej utytułowanych współczesnych pisarek amerykańskich, zdobywczyni National Book Award, wielokrotnie nominowana do nagrody Pulitzera, często wymieniana jako główna kandydatka do literackiej Nagrody Nobla. Popularność przyniosły je głównie powieści ("Ogród rozkoszy ziemskich", "Oni", "Blondynka"), nowele ("Czarna topiel") i zbiory opowiadań. Poezja stanowi w jej bogatej twórczości margines - zupełnie niezasłużenie, albowiem wiersze Oates cechuje ta sama wrażliwość, przenikliwość oraz czarny humor, które można znaleźć w jej prozie. Jak nikt inny potrafi pisać o sprawach najtrudniejszych, najbardziej intymnych w sposób bezpośredni i dosadny, ale jednocześnie subtelny, całkowicie pozbawiony wulgarności.
Autorka osobiście wyraziła zgodę na wykorzystanie jej wierszy w tegorocznej edycji Mololo.


MAGDALENA PŁANETA
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, aktorka Teatru Polskiego w Poznaniu. Twórczyni Teatru Planeta M. Reżyserka, aktorka, dramatopisarka, pedagog.
Jej aktywność artystyczna sięga korzeniami przedsięwzięć z ducha teatrów offowych. Od 1997 roku nieprzerwanie współpracuje, jako aktorka, reżyser i instruktor teatralny, z Ośrodkiem i Teatrem "Stacja Szamocin" mieszczącym się na opuszczonym dworcu kolejowym w Szamocinie. Gra tam nie tylko wspólnie tworzone spektakle, ale przede wszystkim od 1997 roku prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, a także dla osób dorosłych. W 2007 roku założyła grupę teatralną Teatr Na Fundamentach, która 2011 roku zmieniła nazwę na Teatr Planeta M.
W styczniu 2010 roku "za piękne sceniczne dojrzewanie" otrzymała Medal Młodej Sztuki w dziedzinie teatru przyznawany przez "Głos Wielkopolski".
Od marca 2013 roku współpracuje z Ośrodkiem Teatralnym Rondo w Słupsku.

MARCIN KULWAS
Gitarzysta, kompozytor, producent.  Przez ostatnią dekadę zajmował się łączeniem muzyki z innymi sztukami: teatrem ("Karakonia.Pieśni według Schulza", "TH143" Teatru Miniatura, "Sny Mirona" Teatru Snów, "Teatr BOTO czyta poezję", "von Krochmalski"), fotografią ("Edite - nowe bity, stare historie", cykl spotkań multimedialnych "Bursztynowa Fregata") oraz modą (projekt "M. Kwadrat - moda i multimedia" w ramach Sopot Fashion Days).