stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Monika Milewska - Pierwsze czytanie s02e03

Kolejny odcinek Pierwszego czytania to spotkanie z Moniką Milewską - autorką powieści o gdańskim falowcu. 

Napisali, wciągnęli w historie i... zostawili na kacu książkowym. Pisarze. A Ty teraz czekasz z utęsknieniem na ich kolejne dzieła. Wypatrujesz nowej książki. Choćby rozdziału, strony. Choćby zdania. Spokojnie, nie musisz włamywać się do ich komputerów. Wystarczy, że przyjdziesz do Biblioteki Gdynia na Pierwsze czytanie.

Pierwsze czytanie to cykl epizodów literackich, w trakcie których pisarze czytają fragmenty nowych, niepublikowanych wcześniej tekstów. Wydarzenie dedykowane jest wielbicielom dobrej literatury, tym, którzy stoją w kolejce po autografy i nie mogą doczekać się kolejnej książki ulubionego autora. Do filii Biblioteki Gdynia zapraszani są przedstawiciele nowej prozy polskiej.

W ramach Pierwszego Czytania gościliśmy: Jakuba Małeckiego, Joannę Bator, Jakuba Żulczyka, Dorotę Masłowską oraz Annę Cieplak.

Do przeczytania (dotąd) nieprzeczytanego zachęcać pisarzy będzie Olga Kowalska, gdynianka, autorka popularnego bloga i vloga literackiego WielkiBuk.com. Prowadząca spotkania blogerka będzie też rzucała twórcom wyzwania...

Epizody literackie odbywają się w różnych filiach biblioteki. Na spotkanie z Moniką Milewską zapraszamy do Biblioteki z Pasją (Al. Zwycięstwa 96/98) 12 czerwca o godz. 18.00.

SEZON 2, EPIZOD 3
Epizod literacki z Moniką Milewską - pisarką, poetką, dramatopisarką.
Monika Milewska - doktor historii, eseistka, poetka, dramatopisarka, adiunkt w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła Uniwersytet Warszawski, Szkołę Nauk Społecznych w Warszawie i EHESS w Paryżu. Stypendystka m.in. Ministra Kultury, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Rządu Francuskiego, Rządu Włoskiego, Akademii Amerykańskiej w Rzymie, Centrów Pisarzy w Rodos i Visby. W latach 2002-2008 adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Laureatka licznych konkursów poetyckich i dramaturgicznych, m.in. Grand Prix XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "DWA TEATRY" w Sopocie za tekst słuchowiska Podróż na Księżyc. Autorka eseistycznych książek: Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne (nominacja do Nagrody Nike i stypendium "Polityki") oraz Bogowie u władzy. Od Aleksandra Wielkiego do Kim Dzong Ila (2012). W tym roku wydała powieść Latawiec z betonu.