stat
Impreza już się odbyła

Monoteatr: Matecznik Teatr Łątek Supraśl

Krzysztof Zemło i Teatr Łątek od ponad 20 lat konsekwentnie rozwijają autorskie techniki teatru cieni. Nietradycyjnie traktowane ekrany, różnorodne źródła światła, cienie płaskich lalek, obiektów i ludzi oraz projekcje przetworzonych fotografii służą stwarzaniu na oczach widzów kameralnych opowieści. W lapidarnej wizualności teatru cieni Zemło potrafi uchwycić zarazem komizm życia, absurdalność ludzkiej egzystencji i poetycko-metafizyczny wymiar codzienności. Spektakl Matecznik stanowi kontynuację artystycznych poszukiwań realizowanych w widowisku Pieśń rzeki(2020), czyli inscenizowanych cieniami i przetworzonymi fotografiami ballad ludowych o miłości i śmierci. Główną inspiracją do powstania widowiska był wydany w 1984 roku album znakomitego fotografika, mieszkańca Supraśla Wiktora Wołkowa pt.: Wołkow. W Mateczniku Zemło przyjmuje rolę opowiadacza i za pomocą obrazów i słów zanurza widzów w metafizyczno-poetyckiej czasoprzestrzeni, w której życie rzeki, płotu czy konia nabiera siły przypowieści.

wrz 14

sobota, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
Poza fotografiami Wiktora Wołkowa w spektaklu użyte zostały animacje, które przygotowała supraska artystka Agnieszka Waszczeniuk, specjalizująca się w technice animacji sypanej mieloną kawą. Ta technika została użyta do stworzenia animacji nawiązujących do prac Andrzeja Strumiłły, który przygotował napisy do albumu. Scenografię do spektaklu przygotowała Ewa Zemło artystka plastyk, aktorka i współzałożycielka Teatru Łątek w Supraślu. Za muzykę, która stanowiła klimatyczne tło dla przedstawionej historii oraz przenosiła widzów do świata zaklętego w fotografiach odpowiadała Ania Broda.

Więcej o spektaklu: https://teatrpolska.pl/spektakle/1021-matecznik/

Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Zemło
Stenografia: Ewa Zemło
Muzyka: Ania Broda
Animacje: Agnieszka Waszczeniuk
Premiera 18 września 2022
Występuje: Krzysztof Zemło
Autor zdjęcia: Paweł Gorszewski

Po spektaklu na scenie zewnętrznej Teatru w Oknie zapraszamy na rozmowę z Krzysztofem Zemło, która odbędzie się wewnątrz Teatru.
WSTĘP WOLNY
Teatr w Oknie, scena zewnętrzna miejsca siedzące oraz stojące, nie obowiązuje rezerwacja miejsc.


Spektakl prezentowany jest w ramach festiwalu MONOTEATR: Materia ożywiona (23-25 sierpnia 2024)
Więcej o projekcie: https://teatrwoknie.pl/projekty/monoteatr-materia-ozywiona/
Partnerstwo człowieka i materii jest sercem sztuki lalkarskiej. Szczególnie intensywny charakter przybiera ono w solowym lalkarstwie, które jest najbardziej autorską, eksperymentalną i odważną częścią polskiego teatru lalek. MONOTEATR: Materia ożywiona to cykl prezentacji wybranych zjawisk solowego lalkarstwa w Polsce, które pokazują bogactwo artystyczne i różnorodność sposobów uprawiania tej formy teatralnej, a nie były dotąd grane w Gdańsku. Zobaczymy światy teatralne, które poprzez sceniczne partnerstwo człowieka i materii drążą tematy rezonujące z problemami naszej rzeczywistości. Spektaklom towarzyszyć będą rozmowy z twórczyniami i twórcami oraz dyskusje z udziałem badaczy i krytyków teatralnych.

Kuratorka wydarzenia: Marzenna Wiśniewska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Organizator: Teatr w Oknie, Fundacja Theatrum Gedanense
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Teatr.
Sponsorzy: Port Lotniczy Gdańsk, Kameralnie
Partnerzy: Samorząd Województwa Pomorskiego, Gdański Teatr Szekspirowski, Instytut Kultury Miejskiej, Fundacja RC