Inteligentna zabawa antycznym mitem, finezyjne wyczucie tekstu Jeremiego Przybory przy minimalnej scenografii, z interesującą muzyką tak po krótce można opisać sztukę Medea. Moja sympatia Katarzyny Siergiej pisała w recenzji Anna Kopeć (Kurier Poranny). Podążając za przewrotną transformacją tragedii Eurypidesa przez Jeremiego Przyborę, Siergiej rozprawia się z wizerunkiem Medei dzieciobójczyni, a wątki antycznej opowieści łączy ze współczesnymi sytuacjami i obrazami. Stylistykę czarnego humoru podkreślają partnerujące jej obiekty. W takiej odsłonie mit o Medei zyskuje nowe sensy, a bohaterka nie musi wypełniać odwiecznego scenariusza zdarzeń.
Więcej o spektaklu na stronie Białostockiego Teatru Lalek:
https://www.btl.bialystok.pl/spektakle/medea-moja-sympatia/Medea, moja sympatia
według Jeremiego Przybory
Koprodukcja Białostockiego Teatru Lalek i Teatru Figur Widmak. Zrealizowano w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku Młodzi Twórcy (2013).
scenariusz i reżyseria: Jacek Malinowski
scenografia: Giedrė Brazytė (Litwa)
muzyka: Antanas Jasenka (Litwa)
premiera spektaklu: 21 czerwca 2015 r.
występuje: Katarzyna Siergiej
Autor zdjęcia: Krzysztof Bieliński
Po spektaklu zapraszamy na rozmowę z Katarzyną Siergiej i Jackiem Malinowskim w sali audytoryjnej IKM.
Bilety: 25 zł
Szczegóły i zakup biletów:
https://teatrwoknie.interticket.pl/program/monoteatr-medea-moja-sympatia-wg-jeremiego-przybory-bialostocki-teatr-lalek-9916Miejsce prezentacji: sala audytoryjna Instytutu Kultury Miejskiej
Spektakl prezentowany jest w ramach festiwalu MONOTEATR: Materia ożywiona (23-25 sierpnia 2024)
O projekcie:
https://teatrwoknie.pl/projekty/monoteatr-materia-ozywiona/Partnerstwo człowieka i materii jest sercem sztuki lalkarskiej. Szczególnie intensywny charakter przybiera ono w solowym lalkarstwie, które jest najbardziej autorską, eksperymentalną i odważną częścią polskiego teatru lalek. MONOTEATR: Materia ożywiona to cykl prezentacji wybranych zjawisk solowego lalkarstwa w Polsce, które pokazują bogactwo artystyczne i różnorodność sposobów uprawiania tej formy teatralnej, a nie były dotąd grane w Gdańsku. Zobaczymy światy teatralne, które poprzez sceniczne partnerstwo człowieka i materii drążą tematy rezonujące z problemami naszej rzeczywistości. Spektaklom towarzyszyć będą rozmowy z twórczyniami i twórcami oraz dyskusje z udziałem badaczy i krytyków teatralnych.
Kuratorka wydarzenia: Marzenna Wiśniewska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Organizator: Teatr w Oknie, Fundacja Theatrum Gedanense
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Teatr.
Sponsorzy: Port Lotniczy Gdańsk, Kameralnie
Partnerzy: Samorząd Województwa Pomorskiego, Gdański Teatr Szekspirowski, Instytut Kultury Miejskiej, Fundacja RC