Różewiczogranie to wybitny spektakl skupiony na tekście i widzu, oszczędny w środkach, ale dogłębnie przejmujący w wyrazie. Popis sztuki aktorskiej Wiesława Komasy, który nie tylko mówi tekstami wielkiego poety, przywracając słowu moc, ale staje się Różewiczem, odsłaniającym własnego Człowieka.
W swoim artystycznym wędrowaniu idę pod rękę z Poezją od wielu, wielu lat. Ona wciąż ukazuje mi nowe przestrzenie tej samej Tęsknoty. Z niektórymi utworami zaprzyjaźniam się i zapraszam do wspólnego koncertowania, to znaczy do dialogu na tematy, które są dla mnie nieustannie ważne. I tak wędrujemy przez stare znajomości np. Kochanowskiego, Norwida, Wittlina, ks. Twardowskiego, Nerudę, Tagorę, Hessego, Szekspira, Konwickiego ale i nowsze jak chociażby Filozofię po góralsku ks. Tischnera i te, nad którymi pochylam się naprawdę od dawna, ale wciąż wydaje mi się, że przez zawiłość i porażającą prostotę Tadeusza Różewicza są dla mnie wciąż do odkrywania. Premierowy monodram Różewiczogranie chce zebrać rozrzucenie świata poetyckiego w wędrówce teatralnej za prawdą i formą Słowa. ~ Wiesław Komasa
Reżyseria: Wiesław Komasa
Wykonuje: Wiesław Komasa
Na podstawie twórczości Tadeusza Różewicza
Przed spektaklem zapraszamy na spotkanie wprowadzające, a po jego zakończeniu na rozmowę z twórcami. Wszystkie wydarzenia są BEZPŁATNE. Ilość miejsc jest ograniczona, rezerwacje:
https://teatrwoknie-rezerwacje.interticket.pl/Spektakl realizowany jest w ramach projektu "MONOTEATR: Mistrzowie słowa".
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Teatr"
Sponsor: Browar Amber
Organizator: Teatr w Oknie, Fundacja Theatrum Gedanense
Partner: Gdański Teatr Szekspirowski
Info: teatrwoknie@ftg.pl | +48 533793100 | www.teatrwoknie.pl | FB/IG/YT: @TeatrwOknie
Wiesław Komasa - aktor, reżyser, pedagog, profesor tytularny Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Ukończył PWST im. L. Solskiego w Krakowie. Pracował kolejno: w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu, w Teatrze Nowym w Poznaniu i w zespole Janusza Wiśniewskiego w Warszawie. Zagrał kilkadziesiąt ról teatralnych u takich reżyserów, jak: I. Cywińska, M. Prus, J. Nyczak, J. Wiśniewski, P. Cieplak, M. Jarnuszkiewicz, P. Łazarkiewicz, M. Treliński, J. Englert, J. Lassale, Cywińska, M. Prus, J. Nyczak, J. Wiśniewski, P. Cieplak, M. Jarnuszkiewicz, P. Łazarkiewicz, M. Treliński, J. Englert, J. Lassale, J. Stuhr. Jest też wielokrotnym laureatem Festiwali Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu i Toruniu. W 2006 roku reprezentował Polskę na Światowym Festiwalu Szekspirowskim w Armenii ze spektaklem "Yoric, czyli spowiedź błazna". W 2015 roku otrzymał Grand Prix za monodram "Różewiczogranie" (wg T. Różewicza) i nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia artystyczne, zaś na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu w 2015 roku otrzymał nagrodę ZASP-u za kreację aktorską. W 2018 roku otrzymał nagrodę jubileuszową 50-lecia Ogólnopolskiego Festiwalu Monodramu we Wrocławiu. W swoim dorobku artystycznym ma również prace reżyserskie w takich teatrach, jak: Teatr Nowy w Poznaniu, Teatr im. Horzycy w Toruniu, Teatr im. Węgierki w Białymstoku, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr im. Gombrowicza w Gdyni, Teatr w Zielonej Górze (za spektakl "O beri, beri" wg "Matki" Witkacego otrzymał nagrodę za najlepszy spektakl roku). Z powodzeniem wyreżyserował również spektakl "O beri, beri" wg "Matki" Witkacego w Teatrze im. R. Rollanda w Paryżu.