stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
lis 28

czwartek, g. 19:00

Gdynia,
bilety 80 zł
ulgowy 70 zł
Kup bilet
MORDY
www.mordy.artportal.pl

koncerty w Trójmieście



KONTAKT:

tel. 0696 132 933 Marcin, 0607 247 195 Grzegorz, 0508 237 546 Bartek

e-mail: fpomd@univ.gda.pl; gegoryweli@hotmail.com; bardadam@wp.pl

O ZESPOLE:

Mordy to trójmiejski zespół powstały w 1994 roku. Zespół występuje w składzie: Bartłomiej Adamczak – perkusja, piano; Marcin Dymiter – gitara, wokal, elektronika; Wojciech Jachna – trąbka; Grzegorz Welizarowicz- bas, wokal, perkusjonalia, sample. Na koncertach i w studiu często dołączają goście: wokalistki (Monika Tomczak, Bożena Zezula, Zosia Esden-Tempska), instrumentaliści (Ikenga Drummers, Joanna Charchan, Siergiej Chlebalin, Krzysztof Topolski), producenci (Michał „Bunio” Skrok). Współpracownikiem zespołu jest także artysta grafik, Jarosław Max Szwoch, który oprawia wizualnie wybrane koncerty a także stworzył teledysk do utworu „Zmora” (Of Fruits).

Muzyka, którą wykonuje zespół określana jest przez samych artystów terminem „off roots” – to zderzenie tradycji i współczesności, punkt styczny pomiędzy tym co było w muzyce i tym co jeszcze nie znane. Muzyka zespołu swobodnie łączy różnorodne stylistyki takie jak jazz, afrykański trans, elektroniczne eksperymenty, dub, folk, punkową energię i improwizacje. Repertuar zespołu splata w jedną spójną całość krótkie i dynamiczne utwory improwizowane, transowe instrumentalne suity, proste i urokliwe piosenki oraz utwory powstałe ze zderzenia jazzu z afrobeatem i współczesną elektroniką. Charakter zespołu określają doświadczenia twórców zbierane na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat:

Bartłomiej Adamczak - zaczynał jako perkusista reggaeowego zespołu Rebelia, później w the Smugglers. Z Grzegorzem Welizarowiczem grają razem od ponad 12 lat tworząc w latach 1993-98 sekcję rytmiczną grupy EGO. W 1994 grał gościnnie w pierwszym składzie Mord. Od 1998 związany z Chlupotem Mózgu Jacka Staniszewskiego a od 2000 roku juz na stale w Mordach. Kompozytor zespołu Na Bani, z którym tworzy muzykę poświęconą miłości do gór i wędrowania. Grał z Przemkiem Dyakowskim, Wojciechem Staroniewiczem, Mikołajem Trzaską i innymi.
Marcin Dymiter - grał w zespołach EWA BRAUN, MAPA. Obecnie, występując jako emiter, stał się jednym z najbardziej poszukiwanych muzyków nowej elektroniki w Polsce i Europie, koncertując zarówno w klubach techno jak i na festiwalach muzyki współczesnej. Współpracuje z Arszynem w projekcie emiter.arszyn.emiszyn. Stypendysta i gość warsztatów muzyki improwizowanej. Występował z m.in. Markiem Chołoniewskim, Mikołajem Trzaską, Paulem Wirkusem, Johnem Butcherem, Axelem Dornerem, Le Quan Ninem. Producent muzyczny.
Wojciech Jachna - bydgoski trębacz jazzowy młodego pokolenia. Część sekcji dętej reggaeowego zespołu Dub-Ska, solista w zespole Sing Sing Penelope oraz Contemporary Noise Quintet, który współtworzy z liderami Something Like Elvis.
Grzegorz Welizarowicz - Muzyk współtworzący w latach 1993-98 grupę EGO. W 1994 wraz Tomaszem P. Lewandowskim i Tomaszem Rogosiem założył zespół Mordy. Od 1998 związany z legendarnym Chlupotem Mózgu. Autor i współtwórca muzyki do licznych spektakli teatralnych i performansów (min. Teatr Dada von Bzdulow, Teatr Okazjonalny). Od 2001 muzyk grupy Larrego Okey Ugwu Ikenga Drummers. Uczeń Nany Yaw Asiedu, mistrza bębnów afrykańskich, który zasłynął współpracą z min.: Herbie Hancockiem i Quincy Jonesem. Grał z Przemkiem Dyakowskim, Wojciechem Staroniewiczem, Leszkiem Możdżerem, Tymonem Tymańskim, Mikołajem Trzaską, Łysym z Datadisk, Ikenga Drummers, Croffessimą, Czemuś, Ścianką i innymi.


MORDY koncertowały w całej niemal Polsce a także we Francji, Niemczech i Danii. Uznawani są, obok Robotaobiboka i Pink Freud za czołowego przedstawiciela nowej muzyki w Polsce. MORDY wyznają zasadę „zrób to sam” – sami produkują swoje płyty, zajmują się promocją, a niekiedy, tak jak w przypadku „Zapisków ze Strychu”, wydają płyty samodzielnie. Ochoczo biorą udział w jamach i projektach z innymi zespołami - grali min. z Kormoranami, Karbido, z Mikołajem Trzaską tworzyli Gamadisco. Teksty piosenek w zawoalowany sposób dotykają min.: konsumpcjonizmu, miłości, problematyki pamięci zbiorowej i osobistej. MORDY charakteryzuje autentyczność przekazu, wysoki kunszt wykonawczy, umiłowanie eksperymentów, poczucie humoru.

DYSKOGRAFIA:


1 – CD, MC „NORMALFORMA” (kwiecień 2000 r., Antena Krzyku Unc.) nagrana w składzie: Grzegorz Welizarowicz (voc, git, bas), Tomasz Paweł Lewandowski (git, voc, bas), Tomasz Rogoś (perkusja), Marcin Dymiter (git, voc); produkcja: Maciej Cieślak (Ścianka, Lenny Valentino) i MORDY - entuzjastyczne recenzje, jedna z 5 najważniejszych płyt 2000 roku – Przegląd płytowy Gazety Wyborczej. Zespół grał w Niemczech i Danii. Płyta znalazła się w europejskiej dystrybucji.

2 - CD „Zapiski ze strychu” (Edytorial MORDA, styczeń 2002) – nagrana w składzie: Welizarowicz, Lewandowski, Dymiter i Bartek Adamczak (perkusja) oraz gościnnie Bożena Zezula (głos).

3 – CD „Of Fruits” (Post_Post, kwiecień 2003). Płyta nagrana w lipcu 2001 roku w składzie Dymiter, Adamczak, Lewandowski. Gościnnie wystąpiły: Bożena Zezula (głos) i Joanna Charchan (saksofon) – znana z licznych formacji i projektów jassowych i improwizowanych.

4 – CD „Antrology” (Tone Industria, październik 2004) materiał zarejestrowano w maju i czerwcu 2003 w składzie Welizarowicz, Adamczak, Dymiter i Jachna (trąbka). Gościnnie wystąpili Bożena Zezula, Anna Steller, Siergiej Chlebalin, Ikenga Drummers, Bunio.




MORDY KONTAKT:
tel. 0696 132 933 Marcin, 0607 247 195 Grzegorz, 0508 237 546 Bartek
e-mail: gegoryweli@hotmail.com; fpomd@univ.gda.pl; bardadam@wp.pl
www.mordy.artportal.pl

WYBRANE RECENZJE:


„Czwarty album trójmiejskich Mord prezentuje się imponująco. Album trwa 73-minuty i nie zabrakło na nim kilkunastominutowych lotów. Klimat luźnych, ale przecież zdyscyplinowanych, kolektywnych jamów sprawia, iż wcale się one nie dłużą. Bazowe brzmienie rockowego tria uzupełnia cała bateria instrumentów dętych i smyczków. Ten klimat grania przypomina o całej tradycji kameralistyczno-jazz(post)rockowego agit pop - Henry Cow z lat 70., czy współczesne formacje skupione wokół montrealskiego Constellation. Mordy szybko jednak łapią konkretny, podrasowany elektroniką funk-dubowo-afrobeatowy groove, a niekiedy hiphopową intonację. Wychodzi im to znakomicie. Wtedy mają coś z ducha postpunkowych kolektywów lat 80., jak choćby Pop Group. Z tym, że mniej, niż kiedyś jest gitarowego hałasu, a jeśli, to smaczki w duchu Velvet Underground i Sonic Youth. Jeśli dodać do tego - wrzucane na zasadzie cytatów - sample z Sun Ra, Coltrane'a, Hendrixa, w odniesieniach Mord odnajdujemy całą encyklopedię żarliwego muzycznego undergroundu. Tak zresztą podpowiada enigmatyczny tytuł, który należałoby chyba tłumaczyć jako "antropologię według Mord". Innymi słowy, to ich mapa muzycznej wrażliwości, ożywiona w kolektywnym graniu i przeciwstawiona "ideologii zysku", przed którą ostrzegają w tekstach.”
Rafał Księżyk (Aktivist 11.2004)

„Zagrali muzykę, która z pewnością ma wyraźne odniesienia do historii rocka, ale naśladownictwem na sto procent nie jest. Mordy zagrali instrumentalny głównie repertuar, bardzo specyficznie brzmiący, mocno zakorzeniony w pierwszej awangardzie rockowej – pokręcone pseudocountrowe akordy kojarzyły się z Cpt. Beefheart, melodyjność przełamana dysonansami z Velvet Underground, transowa gra sekcji z Can. Ten amalgamat okazał się jednak spójny, więc zespół może już mówić z dumą, że dopracował się własnego brzmienia” Tomasz Rozwadowski, Dziennik Bałtycki, 16.01.2003

„To nie jest rock (rock przecież umarł) tylko rock z wyobraźnią, który ma ambicje przeskoczyć wszystkich myślących o rocku konserwatywnie.(...) Nie jest to płyta jazzowa, nie jest rockowa, nie jest swingowa, nie została nagrana w roku 2000, ani w latach 70. Jest po prostu bardzo dobra płytą i powinna znaleźć się na półce każdego otwartego na wesołe i sprawnie zagrane fuzje wymykające się spod kontroli.” Antena Krzyku Magazyn Kultury Kultowej nr3/4 2000

„Po wysłuchaniu NORMALFORMY czujemy się pełni pozytywnej energii promieniującej z głośników przez całe 53 minuty”, Gazeta Wyborcza, lipiec 2000

„Nagrali inteligentny , nowoczesny , wymykający się sztampie rockowy album”, „MACHINA”, czerwiec 2000 nr 6

„Abstrakcyjna atmosfera, improwizatorska swoboda, jazzowy feeling, dubowo-nowobrzmieniowy szlif (...)”, Antena Krzyku Magazyn Kultury Kultowej nr 2/2000

„Ostrzegam jednak – to nie jest margines muzyki rockowej - to jest margines tego marginesu.” Gazeta Wyborcza, czerwiec 2000

MORDY KONTAKT:
tel. 0696 132 933 Marcin, 0607 247 195 Grzegorz, 0508 237 546 Bartek
e-mail: gegoryweli@hotmail.com; fpomd@univ.gda.pl; bardadam@wp.pl
www.mordy.artportal.pl