stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Morenowe Koncerty 2024 | Muzyka Ciszy

Serdecznie zapraszamy na cykl sześciu muzycznych wydarzeń w niedzielne popołudnia - Morenowe Koncerty - które będą się odbywać od 7 lipca do 1 września o godzinie 16:30 w Kościele p.w. Bożego Ciała na Gdańskiej Morenie (ul. Piecewska 9 80-288 Gdańsk).

14 lipca wystąpią Bogusław Grabowski - organy i Joanna Sobowiec-Jamioł - sopran.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


JOANNA SOBOWIEC-JAMIOŁ -"Joe" - wokalistka, sopran koloraturowy, lip trumpeter & fan of the whistle, dyrygentka chóralna, laureatka nagrody specjalnej podczas Bucharest International Jazz Competition (2021), mama 4 dzieci. Kształciła się w Akademiach Muzycznych w Bydgoszczy i Gdańsku. Od 2011 roku współtworzy zespół muzyki klasycznej Les Femmes (www.lesfemmes.pl), z którym wykonała ponad 500 koncertów i spektakli. Od 2022 roku prowadzi chór Chorus Nepomucensis na Kociewiu. Wraz z mężem skrzypkiem Piotrem Jamiołem koncertuje i tworzy muzyczny dom, w którym przez lata prowadziła cykl spotkań "Koncerty na Kochanowskiego w Pruszczu Gdańskim". Jest także pomysłodawczynią ożywienia skarbów Pomorza - średniowiecznych rzeźb z poliptyku antwerpskiego (1505 r.) Z tej inicjatywy powstało oratorium "3 Marie" Anny Rocławskiej -Musiałczyk. Współpracowała i koncertowała m.in. z Chórem Kameralnym AM w Bydgoszczy, lutnistką Wandą Kozyrą (Francja), Michałem Jacaszkiem, organistą prof. Bogusławem Grabowskim, pianistami:Ignacym Wiśniewskim, Rafałem Tworkiem, Arkadiuszem Farkowskim, Justyną Korpak, Sebastianem Godzińskim, flecistką Mają Miro-Wiśniewską, zespołem wokalnym 441 Hz, Goldberg Vocal Ensemble, Cyprianem Wieczorkowskim/Lud Hauza Music Producers. Jej ostatnie nagrania to: płyta z pieśniami polskich kompozytorów "Pejzaż polski", "W małym kinie" Les Femmes & Ignacy Wiśniewski Jazz Band, "Chrystyna z Nazaretu" oraz "4 Pieśni G. Holsta na głos, skrzypce i ścieżkę midi" we współpracy z Cyprianem Wieczorkowskim i Lud Hauza. W 2024 roku pojawia się gościnnie na płycie "The Ebb & flow" Wojciecha Dagiela i Jarka Grzesicy.


BOGUSŁAW GRABOWSKI urodził się w 1955 roku w Sopocie. Organista, kompozytor, Profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Gdańsku na której wykłada m. in. grę na organach, harmonię praktyczną, akompaniament liturgiczny, improwizację organową, a także budowę organów z akustyką muzyczną. Założyciel i wieloletni kierownik Katedry Muzyki Kościelnej Gdańskiej Akademii Muzycznej. Wykłada także na innych uczelniach o profilu teologicznym.

Program:
MUZYKA CISZY

Improwizacje inspirowane chorałem gregoriańskim.

Ave Maria
Stabat Mater
Anima Christi
O prima Virgo
Alleluja

Morenowe Koncerty 2024Ideą koncertów jest propagowanie muzyki poważnej w miejscach, gdzie oferta kulturalna jest nieco bardziej ograniczona. To wyjątkowa propozycja spędzenia niedzielnego popołudnia, która jednocześnie integruje lokalną społeczność i promuje udział w życiu kulturalnym. Dzięki Morenowym Koncertom, mieszkańcy mogą cieszyć się występami znakomitych artystów, również zagranicznych, bez konieczności dalekich podróży.

Organy, będące sercem wszystkich planowanych koncertów, powstawały w latach 2018-2022. Zostały zaprojektowane przez prof. Bogusława Grabowskiego i zbudowane przez znakomitego organmistrza Zdzisława Mollina. Instrument składa się z 2 szaf organowych z których jedna prezentuje stylistykę brzmieniową romantyczną, a druga barokową. Elementy snycerki (ozdób prospektu) zostały zaprojektowane i wykonane przez wybitnego Gdańskiego Artystę Mariusza Drapikowskiego. Instrument umożliwia wykonanie bardzo szerokiego repertuaru muzyki organowej. Posiada 66 różnobarwnych głosów i 6200 piszczałek oraz dzwony i dzwonki. Organiści zaproszeni na koncerty maja do dyspozycji 4 manuałowy stół gry zaprojektowany w stylu francuskiego romantyzmu.
Morenowe Koncerty 2024

Muzyczne niedziele na Morenie - PROGRAM


7.07.2024 - 01.09.2024
niedziele, godzina 16:30

Przeżyj niezapomniane muzyczne chwile w wyjątkowej atmosferze.
Kultura na wyciągniecie ręki - zapraszamy na Morenowe Koncerty.
Parafia pw. Bożego Ciała w Gdańsku Morenie
ul. Piecewska 9 80-288 Gdańsk

07.07
Nadiya Velychko - organy /Ukraina/

14.07
Joanna Sobowiec-Jamioł - sopran
Bogusław Grabowski - organy

28.07
Alessandro Bianchi - organy /Włochy/

11.08
Colin Mark Andrews - organy /USA/

25.08
Agnieszka Marucha - skrzypce
Bartosz Jakubczak - organy

01.09
Roman Jabłoński - wiolonczela
Damian Skowroński - organy