stat
Impreza już się odbyła
lis 22

piątek, g. 20:00

Gdańsk Sopot,
Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz Gdański Kantor Wydawniczy mają zaszczyt zaprosić na sentymentalną, muzyczną podróż MOTŁAWA-BEAT (Gdańsk miastem narodzin polskiego big - beatu).

koncerty w Trójmieście


w programie:
prezentacja książki Romana Stinzinga i Andrzeja Icha pt. MOTŁAWA BEAT. Trójmiejska Scena Big-Beatowa lat 60-tych", koncert legendy polskiego rhythm and bluesa, zespołu POLANIE Come back po 41 latach oraz koncerty trójmiejskich zespołów big-beatowych lat 60-tych: Meteory - Gdańsk, Takty - Sopot, Złote Struny - Gdynia.

Wstęp tylko na zaproszenia.

O Artystach:

"Polanie"
Zespół "Polanie" powstał, ponieważ muzycy (jak podkreślali w wywiadach prasowych) byli "zawiedzeni i znudzeni pracą w zespołach "Czerwono-Czarnych" i Niebiesko-Czarni" i chcieli szukać własnych rozwiązań, które byłyby w łączności z ogólnoświatowymi trendami w muzyce rozrywkowej tego okresu."
Według anegdoty, na rozstaju dróg spotkały się kiedyś dwa autokary. Jeden wiózł członków zespołu "Niebiesko-Czarni", drugi ich kolegów z konkurencyjnych "Czerwono-Czarnych". Autokary na chwilę przystanęły a muzycy ucięli sobie krótką pogawędkę. Jej efekt był taki, że część z nich postanowiła utworzyć nową formację.
W praktyce integrację obu zespołów ułatwili bracia Bernolakowie, występujący dotąd w rywalizujących ze sobą grupach. Pierwsze występy powstałej w sierpniu 1965 r. formacji odbyły się w wytwórni filmów fabularnych w Łodzi. W tym czasie bawiła tam szwedzka aktorka, Bibi Anderson. Ona to właśnie została "matką chrzestną" debiutującego zespołu, wybierając dla niego nazwę "Polanie".
W pierwszym okresie działalności muzycy bazowali głównie na kompozycjach przeniesionych z repertuaru Czerwono- i Niebiesko-Czarnych. Przełomowym wydarzeniem w ich karierze była dwutygodniowa trasa koncertowa po Polsce z zespołem "The Animals" w listopadzie 1965 r. W trakcie niej Eric Burdon podarował Piotrowi Puławskiemu komplet taśm z nagraniami czarnych bluesmanów. Blues oraz bezpośredni kontakt z czołową formacją brytyjskiego rhythm and bluesa, wywarły swoiste piętno na stylu "Polan".
W maju i czerwcu 1966 roku zespół koncertował w Danii, a w lipcu 1966 wygrał rywalizację z zespołami z 18 krajów na International Folk-Beat Festival w Hamburgu. Po tym dużym sukcesie "Polanie" nagrywali dla radia i telewizji RFN i do stycznia 1967 dali 178 koncertów za granicą. Następnie muzycy odbyli dwie trasy po ZSRR. Po powrocie do kraju nagrali w dniach 16 - 21 października 1967 pierwszą i jak się okazało jedyną płytę długogrającą. Zawiera ona utwory będące obrazem ich fascynacji rhythm and bluesem. Na pierwszej stronie znajdują się własne kompozycje "Polan", na drugiej zaś covery utworów "The Animals", Raya Charlesa, "The Kinks", "The Capitols" oraz "The Lovin' Spoonful". Grupa rozpadła się w kwietniu 1968 roku, a próby reaktywacji z wokalistą Wojciechem Skowrońskim nie powiodły się.
Skład zespołu:
Wiesław Bernolak - organy
Włodzimierz Wander - saksofon tenorowy
Piotr Puławski - śpiew, gitara
Zbigniew Bernolak - gitara basowa
Andrzej Nebeski - perkusja
15.10.2009 w Klubie Żak zespół wystąpi w składzie:
Wiesław Bernolak - organy
Włodzimierz Wander - saksofon tenorowy
Piotr Puławski - śpiew
Zbigniew Bernolak - gitara basowa
Andrzej Nebeski - perkusja
Tomasz Dziubiński - gitara

"Takty"
Zespół działał w latach 1964-1967,formalnie afiliowany do Hufca ZHP w Sopocie.
Zespół wykonywał wiele piosenek własnej kompozycji, przy czym komponowali wszyscy wyżej wymienieni poza perkusistą. Głównym autorem tekstów zespołu był Mateusz Perepeczko.
Zespół "Takty" grał na co dzień w legendarnym "Non-Stopie" w Sopocie, a także w MDK-ach: na gdańskiej Oruni oraz w Pruszczu Gdańskim. Wystąpił m.in. w Olsztynie na zlocie zespołów harcerskich, we Fromborku podczas akcji "Operacja Frombork 1001" (w 1966 r.), w NRD na festiwalu "Tydzień Bałtyku" (w 1967 r.).
Poza kompozycjami własnymi zespół wykonywał sporo piosenek obcych, zwłaszcza zespołu "The Beatles".
Podstawowy skład zespołu w owych latach to:
Marian Czachorowski - gitara prowadząca, wokal, założyciel zespołu
Jan Stoppa - gitara funkcyjna, wokal
Andrzej Lauda - gitara basowa, wokal
Jerzy Polaszek - perkusja
Jerzy Kozłowski - wokal
Eryk Kulm - wokal (do 1965 r.).
W ww. składzie - za wyjątkiem Mariana Czachorowskiego (zastąpił go Antoni Świątkowski), którego na jesieni 1966 r. powołano do wojska - zespół zrealizował w sierpniu 1967 r. nagrania radiowe w Warszawie u red. Sławomira Pietrzykowskiego. Zostały one zaprezentowane na antenie Polskiego Radia i ukazały się w obiegu w postaci pocztówek i singli.
Główny wokalista zespołu, Jerzy Kozłowski, przeszedł do "Taktów" w 1965 r. z gdyńskiego zespołu "Błękitni", a po rozwiązaniu "Taktów" w 1967 r., śpiewał m. in. z zespołem ABC Andrzeja Nebeskiego. Jerzy Kozłowski zastąpił Eryka Kulma, pierwszego wokalistę zespołu. Przez pewien czas z "Taktami" występował Marek Duniec, grający na oboju. Menadżerem zespołu był Włodzimierz Dembicki.
15 października 2009 r. reaktywowany zespół "Takty" wystąpi w "Żaku" w składzie:
Adam Koperwas, gitara prowadząca (dawny członek grupy "Potrójne Takty", założonej na bazie "Taktów" przez Jerzego Kosselę)
Jan J. Stoppa - gitara funkcyjna, wokal
Andrzej Lauda - keyboard, gitara basowa, wokal
Jerzy Kozłowski - wokal, gitara basowa
Tadeusz Leszczyński/Jerzy Polaszek/Eryk Kulm - perkusja.

"Meteory"
Gdańska zespół wokalno-instrumentalny. Założony w 1963 roku przez uczniów gdańskich szkół średnich, Henryka Żabickiego i Wiesława Ossowskiego. Zespół wywodzący się z nurtu muzyki młodzieżowej,
big-beatowej. W okresie swojej 5-cioletniej działalności w roku 1965 i 1966 zdobył I miejsce na Przeglądzie Młodzieżowych Zespołów Estradowych Województwa Gdańskiego. Reprezentował Województwo Gdańskie podczas Harcerskiego Lipca Muzycznego w Olsztynie. W 1966 roku wystąpił w ogólnopolskim programie telewizyjnym realizowanym przez Gdański Ośrodek TVP. Zrealizował wielu nagrań radiowych dla rozgłośni Gdańskiej i Rozgłośni Harcerskich. Kilkakrotnie występował podczas "Dni Gdańska" i "Dni Morza", często gościł w sopockim Non-Stopie. Był zespołem muzycznym akompaniującym popularnej, gdańskiej grupie dziewczęcej "Elżbietki".
Repertuar w większości stanowiły utwory autorstwa (muzyka i słowa) Henryka Żabickiego. Zespół działał do 1968 roku. W 1968 roku kilkoro muzyków "Meteorów" powołuje do życia grupę rockową pod nazwą "Waniliowy Krem."
Podstawowy skład zespołu stanowili:
Henryk Żabicki - gitara, śpiew - kierownik zespołu,
Wiesław Osowski - gitara basowa,
Janusz Kadyszewski - gitara prowadząca,
Krzysztof Żybort - śpiew, gitara (główny wokalista),
Jan Jakubowski - perkusja.
15.10.2009 w Klubie Żak zespół wystąpi w składzie:
Henryk Żabicki - gitara, śpiew,
Jerzy Zakrzewski - gitara basowa,
Krzysztof Żybort - śpiew, gitara (główny wokalista),
Jan Jakubowski - perkusja.

"Złote Struny"
Gdyński zespół wokalno-instrumentalny. Założony w 1962 roku przez ucznia gdyńskiej średniej szkoły Jacka Łyszkowskiego, zespół wywodzący się z nurtu muzyki młodzieżowej, big-beatowej tworzyli uczniowie gdyńskich i wejherowskich średnich szkół. W 1963 roku bierze udział w I Turnieju Młodzieżowych Zespołów Rozrywkowych, zdobywając I miejsce ex aequo z gdańskim "Tonami". Repertuar zespołu to w głównej mierze wykonywane
przeboje zespołów angielskich i amerykańskich. W 1963 roku zespół, jako pierwszy z trójmiejskiego nurtu młodzieżowych zespołów big-beatowych bierze udział w telewizyjnym programie rozrywkowym, nadawanym przez Gdański Ośrodek TVP. W połowie roku 1964 zespół się rozwiązuje.
Podstawowy skład zespołu stanowili:
Jacek Łyszkowski - śpiew, gitara,
Tadeusz Mecweldowski - gitara, śpiew,
Tadeusz Mróz - gitara prowadząca,
Andrzej Batkowski - kontrabas,
Roman Mróz - gitara, gitara basowa,
Leszek Gackowski - pianino,
Sławomir Marcinkowski - perkusja - kierownik zespołu,
Krystyna i Gabriela Dzienisz, Wojciech Dornowski, Zenon Halicki - wokaliści
15.10.2009 w Klubie Żak zespół wystąpi w składzie:
Tadeusz Mecweldowski - gitara, śpiew,
Leszek Gackowski - gitara basowa
Tadeusz Piechowicz - klawisze
Maciej Stefanów - perkusja
Marek Pietras - gitara