stat
Impreza już się odbyła

Wystawa "W dzikiej kocham się Wiśle" jest efektem ubiegłorocznej edycji projektu FLOW/PRZEPŁYW. Wystawę zamknie 6 lipca wieczór performatywny "Sonda ostateczna", po którym nastąpi wypłynięcie na wiślane wody. Zapraszamy do oglądania.

sty 26

niedziela, g. 11:00 - 15:00

Wstęp wolny
sty 26

niedziela, g. 13:00 - 14:00

bilety 15 zł
ulgowy 1-8 zł
FLOW / PRZEPŁYW to mobilna rezydencja artystyczna na pokładzie Galaru Solny, organizowana przez Agnieszkę Brzeżańską i Ewę Ciepielewska wraz z zaproszonymi twórcami. Plenerowe, transdyscyplinarne działania twórcze odbywają się na rzece Wiśle oraz innych miejscach przepływu. Rzeka staje się w nich punktem wyjścia do wspólnego bycia i działania artystów, kuratorów oraz społeczników, by bez założonych z góry rezultatów i konieczności produkowania obiektów odświeżać ideę sztuki jako eksperymentu.

Inauguracja działań FLOW / PRZEPŁYW miała miejsce w czerwcu 2016 roku w Gdańsku, we współpracy z Gdańską Galerią Miejską jako całodzienne wydarzenie FLOW Motława, które miało drugą odsłonę również w 2017 roku. Właśnie stąd co roku rozpoczyna się rejs FLOW. Podczas trwającego prawie 2 miesiące przepływu na pokładzie Galaru Solnego gościło kilkadziesiąt osób, które wspólnie uczestniczyły w plenerach, happeningach (m.in. na finisażu wystawy Syrena herbem Twym zwodnicza, MSN Warszawa, 2017) i twórczej wymianie.

Na wystawie znajdą się prace artystek i artystów biorących udział w zeszłorocznej odsłonie projektu związane m.in. z pobytem na łodzi, ekosystemem Wisły, czy też motywami i symbolami natury.  

https://www.facebook.com/flowprzeplyw/
flowczyliprzeplyw@gmail.com

Rzeka jest bytem  żywym, dynamicznym i samoorganizującym się ... Nic nie robi i nic nie jest niezrobione ... * Wymaga dostrojenia się. Wisła jest złożonym bytem, organizmem, systemem, światem. Naczyniami krwionośnymi Ziemi. Trwanie rzeki zależy od lasów łęgowych i podwodnych przykosów, ale także od bobrów, ryb, psammonów. Wisła i jej wszystkie samodzielne organizmy rzeczne* potrzebują swobody.

Co roku Agnieszka Brzeżańska i Ewa Ciepielewska spędzają na Wiśle kilka miesięcy. Ich pływającym domem staje się drewniana łódź, do której zapraszają inne osoby chcące słuchać co mówi rzeka. Tak jak sternicy "czytają" wodę, by móc sprawnie pływać, artyści wchłaniają wszystkie znaki płynące z otoczenia, które pozwalają im pełniej doświadczać rzecznego stanu. Ja jestem rzeką a rzeka jest mną* - twierdzą Brzeżańska i Ciepielewska. Zaproszeni przez duet artyści tworzą wspólnotę z rzeką, wodą, rybami, ptakami, wiatrem, roślinami, mikroorganizmami, minerałami, zmiennym prądem, psammonem... Wybierają flow, który jest swobodnym i pełnym afirmacji sposobem na spędzanie czasu z ludźmi i innymi żywymi bytami. Gęsta sieć rzecznych światów jest materialnością, jest duchowością, energią wody, powietrza i prądów. Logika tych relacji jest ruchem, stawaniem się, przepływem, flow. W świecie tym nie ma miejsca na pojęcie zasobów i kapitału. Rzeka to nie towar ani wodna autostrada. Nie potrzebuje zapór, by produkować więcej. Artyści w dzikiej kochają się Wiśle.*
Aleksandra Jach
*fragmenty manifestu FLOW 

Artyści: Dobrawa Borkała, Agnieszka Brzeżańska, Anna Brzozowska, Jakub Gliński, Justyna Górowska, Adam Gruba, Jakub Falkowski, Olivier Guesselé-Garai, Elżbieta Jabłońska, Karolina Karwan, Paulina Kitlas-Śliwińska, Izabela Koczanowska, Tomasz Kopcewicz, Grupa Luxus (Ewa Ciepielewska, Jerzy Kosałka, Małgorzata Plata, Pawel Jarodzki, Bożena Jarodzka, Szymon Lubiński), Antje Majewski, Cecylia Malik, Małpeczki (Maria Kozłowska, Maria Toboła), Tomasz Mróz, Muzealne Biuro Wycieczkowe (Tomek Pawłowski, Rafał Żarski), Gosia Nierodzińska, Dominika Olszowy,  Franciszek Orłowski, Sławomir Pawszak, Katarzyna Przezwańska, Karol Radziszewski, Szymon Rogiński, Helena Siemińska, Emilia Sobczuk, Michał Szlaga, Małgorzata Szymankiewicz, Angelica Teuta, Tomasz Wawak, Dorota Walentynowicz, Alicja Wysocka, Patryk Zakrocki, Zuzanna Ziółkowska-Hercberg

WSTĘP: WOLNY