stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

"Motywy żydowskie w muzyce świata" - koncert muzyki klezmerskiej z okazji Jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej Darka Wójcika połączony z nagraniem płyty CD (live).

mar 4

wtorek, g. 19:00

Gdynia,
bilety 199 - 289 zł
Kup bilet
kwi 12

sobota, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 50 zł
Kup bilet
wykonawcy:
Darek Wójcik vel Davidek - bas
& Szaweł Lipski Klezmer Quartet


folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


w składzie:
Szaweł Lipski - fortepian, aranżacja
Przemek Skałuba - klarnet
Grześ Gadziomski - skrzypce
Rafał Grząka - akordeon


w programie m.in.:
Ajde Jano, A nigundl, Dona dona, Fiddler on the roof (medley), Hatikva, Hava Nagila, Idishe Mame, Jovano Jovanke,  Kazimierz, Rebe Elimelech

Patronat honorowy:
Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego
Zbigniew Suchyta Burmistrz Strzegomia

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk

Sponsor:
Port Gdynia

Mecenat:
Fundacja STEFCZYKA
ARGO S.A.

Patronat medialny:
trojmiasto.pl
pomorska.TV
Radio Gdańsk
Słowo Żydowskie

Partner:
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Nord Piano

Współorganizator:
Miasta Strzegom

Organizator główny:
Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Otwartego w Gdańsku e-mail: dariuszwojcik@teatrotwarty.pl, www.teatrotwarty.pl
Darek Wójcik OGROMNA FASCYNACJA KULTURĄ ŻYDOWSKĄ

Od lat największą fascynacją Darka Wójcika jest muzyka żydowska. Owocem tej fascynacji jest pierwsza autorska płyta CD "Shalom Alejchem" nagrana z Pojln Klezmer Quartett w lipcu 2008 r. w Wielkiej Synagodze w Tykocinie. Płyta nominowana była do nagrody muzycznej Polskiego Radia Program III w kategorii muzyka folkowa i etniczna.

Od tego czasu artysta regularnie koncertuje, zachwycając publiczność niezwykle sugestywnym przekazem treści pieśni wykonywanych w języku jidysz i hebrajskim.

Przez krytyków i publiczność określony mianem "Artysta Charyzmatyczny". Zaliczany do grona najlepszych wykonawców muzyki tego gatunku w Polsce.

Umiejętność tak dokładnego odtwarzania języka yiddish i treści zawartych w wykonywanych pieśniach artysta posiadł dzięki lekcjom wymowy i interpretacji tekstu, udzielanych przez jego Mentora bł. pamięci Efraima Kislera z Gdańska, który zaszczepił w nim ogromną miłość i szacunek do kultury żydowskiej, publicysty, strażnika kultury yiddish, uczestnika Powstania w Getcie Białostockim, który zaszczepił w artyście ogromną miłość i szacunek do kultury żydowskiej.

Stanisława Grażyńska wieloletnia dziennikarka muzyczna Radia Gdańsk recenzując koncert muzyki żydowskiej Darka Wójcika napisała:
Dariusz Wójcik w tym repertuarze jest po prostu rewelacyjny. On nie tworzy teatru, nie gra - po prostu w mgnieniu oka staje się krwistą postacią, która czuje i sercem reaguje na często kapryśny los człowieka. To co robi jest od pierwszej do ostatniej nuty autentyczne i sięga do najgłębszych zakamarków ludzkiej duszy....Wójcik nie tylko śpiewa, ale melodeklamuje, tańczy, tworzy swoistą choreografię zachowań...Tym samym zabiera słuchacza na wyprawę w przeszłość...

Katarzyna Chmura - dziennikarka Gazety Wyborczej recenzując pierwszą autorska płytę CD Dariusza Wójcika napisała:

Emocjonalność, naturalność i przywiązanie do interpretacyjnych tradycji - te cechy mówią najsilniej o potencjalne tkwiącym w płycie "Shalom Alejchem" gdańskiego śpiewaka Dariusza Wójcika wydanej nakładem Soliton ...
... Okazuje się, że w dobie wszechobecnej globalizacji, znaczna część melomanów zaczyna przedkładać nad muzykę popularną tę tradycyjną, etniczną, sięgającą do korzeni. Do ich serc ma dużą szansę trafić również najnowsza płyta ,,Shalom Alejchem" Dariusza Wójcika, na którą składają się tradycyjne pieśni żydowskie.
Krążek ten, wydany nakładem sopockiej wytwórni Solition, jest pierwszą autorską płytą tegoż cenionego gdańskiego śpiewaka, niegdyś występującego na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni, obecnie artysty niezależnego, dyrektora Teatru Otwartego. ...Owa "smętna nuta" w śpiewie Dariusza Wójcika przyjmuje obraz bardzo szczery, czuje się, że muzyk jest przywiązany do tej tradycji. Dzięki temu pojawiające się na tej płycie muzyczne wzruszenia można przeżyć bardzo osobiście.


Wydarzenie pod nazwą "Motywy żydowskie w muzyce świata" zaplanowane dla uczczenia Jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej gdańskiego śpiewaka Dariusza Wójcika, jest efektem jego wieloletnich doświadczeń i poszukiwań własnej osobowości artystycznej.

Konrad Beniamin Puławski z "Laboratorium Muzycznych Fuzji" recenzując koncert "Motywy żydowskie w muzyce świta", którego oficjalna premiera odbyła się w Synagodze w Kolnie (Podlasie) napisał:

Koncert ukazuje wyraźne wpływy muzyki klezmerskiej na współczesny kształt dziedzictwa cywilizacyjnego Żydów. Kultura i muzyka żydowska miały niebywały wpływ na rozwój wielu rodzajów muzyki współczesnej. Koncert "Motywy żydowskie w muzyce świata" doskonale argumentuje motywy i wszelkie konotacje kultury żydowskiej z muzyką świata i gatunkami, na pozór nie mającymi z nią zbyt wiele wspólnego m.in. z jazzem. Aranżacje Szawła Lipskiego (fortepian) są świetną równowagę w łączeniu różnorodnych technik. Słuchając koncertu publiczność doświadcza nie tylko prostoty biesiadnego utworu, ale jest też świadkiem parafraz jazzowych znanych standardów żydowskich wykonywanych iście po mistrzowsko przez Lipski Quartet. Artyści przypisują ogromną wagę do przekazu uczuć i piękna żydowskiej tradycji. Świadczą o tym nie tylko odpowiednio dobrane stroje i rekwizyty, ale przede wszystkim umiejętność posługiwania się językiem yiddish i hebrajskim, które zdobią większość pieśni składających się na program koncertu.

Kazda pieśń prezentowana przez charyzmatycznego Darka Wójcika porusza słuchacza szczerością wypowiedzi, budzi autentyczny podziw dla jego kunsztu wokalnego i aktorskiego. Wszystko to jest gwarancją prawdomównego przekazu muzycznego spektaklu. Repertuar koncertu jest niezwykle urozmaicony

Realizując to zadanie artyści sięgają nie tylko po utwory zabarwione klimatem północno-amerykańskiego musicalu na zmianę z charakterystycznym folklorem żydowskim, ale tworzą oryginalne adaptacje muzyki pochodzącej m.in. z filmu Stevena Spielberga "Lista Schindlera" oraz Jerry'ego Bocka "Skrzypek na dachu", ocierając się przy tym o składniki tradycyjnej muzyki bałkańskiej. Podczas koncertu, po głębszym wsłuchaniu się,  odbiorca dostaje cały przekrój rozwoju muzyki żydowskiej - dosłownie - od starożytności do współczesności...

Wydaję się, że tak jak w kolneńskiej restauracji Colnus paląca się siedmioramienna menora żydowska powoli "odliczała" czas do zakończenia występu, tak możemy być pewni, że muzyka na długi czas będzie gościła w naszych sercach, rozwijając swoje muzyczne interpretacje, których nie wydaje się być końca. Chociaż żydowski świecznik ostatecznie się wypalił, nie wypaliła się serdeczna atmosfera i nieustający aplauz publiczności, której brawa wywołały aż trzy bisy. Panującego entuzjazmu i satysfakcji widzów po wyjściu z sali nie trzeba więc chyba będzie opisywać...
Pozostaje jedynie pogratulować - brawo.





program szczegółowy koncertu: 

1. Piosenka o złotej krainie 
2. Ajde Jano 
3. Rebe Elimelech 
4. Lista Schindlera 
5. Pod cieniem czereśni
6. Fiddler on the roof / medley / Wiązanka ze "Skrzypka na dachu":
- "Tradition"
- "Matchmaker"
- "If I Were a Rich Man"
- "To Life"
- "Sunrise, Sunset"
- "The Bottle Dance"
7. Hatikva
8. Mein Shtele Belz 
9. Du zolst nicht gejn... 
10. Szabat Szalom 
11. Jovano Jovanke 
12. Un za der rebe zingt 
13. The Time 
14. Dona dona
15. Nikodem ( żydowski foxtrot)
16. A Idishe Mame  
17. Hava Nagila 
18. Kazimierz 
19. A nigundl 


Dariusz S. Wójcik - bas

W 2015 r. Dariusz S. Wójcik obchodzi Jubileusz 30-lecia pracy artystycznej.

W marcu 2015 r. otrzymał Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury na realizację autorskiego projektu, który obejmuje wykonanie koncertu i nagranie płyty CD (Live) pt. "Motywy żydowskie w muzyce świata" dla uczczenia 30-lecia jego pracy artystycznej.

30 lipca 2015 r. otrzymał NAGRODĘ OKOLICZNOŚCIOWĄ Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji 30-lecia pracy artystycznej.

Znany i ceniony, nie tylko na Pomorzu artysta śpiewak, aktor, scenarzysta, reżyser i animatorem życia kulturalnego. Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Otwartego, dyrektor i założyciel Teatru Otwartego w Gdańsku. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu "Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn" w Sopocie oraz współtwórca Międzynarodowego Festiwalu "Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża", który od 22 lat jest wiodącym wydarzeniem na Podlasiu.

Urodził się w Świdnicy na Dolnym Śląsku.

Pochodzi ze Strzegomia, miasta określanego GRANITOWE SERCE POLSKI.

W roku 1989 ukończył z wyróżnieniem studia obejmujące dwa kierunki (wokalny i aktorski). Szlify aktorskie zdobywałem pod kierunkiem znakomitego polskiego aktora teatralnego i filmowego Henryka Bisty. Śpiew solowy studiowałem u wspaniałej gdańskiej śpiewaczki Anny Bartoszyńskiej.

Dariusz S. Wójcik był wieloletnim solistą Teatru Muzycznego w Gdyni. Na deskach tego teatru zagrał szereg ról zarówno pierwszego, jak i drugiego planu. Był jednym z ulubionych i najbardziej cenionych artystów reżysera i ówczesnego dyrektora Teatru Muzycznego Jerzego Gruzy. Z rodzimym teatrem odbył liczne tournee po USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemczech. Współpracował z Operą Bałtycką w Gdańsku, gdzie wykonał z ogromnym sukcesem partię Frosha w operetce "Zemsta Nietoperza" Johanna Straussa. Jako artysta niezależny koncertował na różnych scenach i estradach w Polsce, w Europie i na świecie. Współpracował z Agencją Otto w Kolonii (Niemcy), z którą koncertował m.in. w Niemczech, Austrii, Danii, Belgii, Holandii i Francji.

Do swoich niewątpliwych sukcesów artysta zalicza występ na nowojorskim Broadwayu w polskojęzycznej wersji musicalu "Jesus Christus Superstar" A. L.Webbera.

Prowadzę bogatą działalność artystyczną jako śpiewak i aktor, zajmuję się reżyserią, piszę scenariusze do wydarzeń artystycznych, które z niemałym powodzeniem prezentowałem nie tylko w ramach prowadzonego przez mnie Teatru Otwartego.

Jego ogromna kreatywność i pomysłowość pozwoliła mu powołać do życia, nie tylko na terenie Województwa Pomorskiego, wiele cennych i wartościowych inicjatyw kulturalnych.

Przez media i publiczność określany mianem "ARTYSTA CHARYZMATYCZNY". Jego artystyczne prezentacje cechuje mądra muzyczna wypowiedź, głębia i szczerości wypowiedzi...

Dariusz S. Wójcik za swoją aktywność zawodową i społeczną oraz ogromną kreatywność artystyczną uhonorowany został wieloma nagrodami i wyróżnieniami.

W roku 2010 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski odznaczył Dariusza Wójcika medalem "ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ". 

W czerwcu 2013 r. został laureatem I miejsce w Konkursie "Profesjonaliści Forbesa 2013 - Zawody Zaufania Publicznego" w kategorii AKTOR w województwie pomorskim* 2013 r.

W maju 2013 r. otrzymał Złoty Liść Retro 2013, który przyznała mu Rada Programowa Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga w uznaniu zasług i dorobku artystycznego raz za podtrzymywanie tradycji i popularyzację twórczości okresu dwudziestolecia międzywojennego, a w szczególności za koncert "Co nam zostało z tych lat" z największymi przebojami nestora polskiej piosenki Mieczysława Fogga;


Ponadto otrzymał:
*1997 r. - Medal Tysiąclecia Miasta Gdańska za reżyserię i rolę Św. Wojciecha w spektaklu "Sic itur
ad Deum" (O Życiu i męczeństwie Św. Wojciecha).
*2001 r. - Medal Stulecia Miasta Sopotu za sopockie inicjatywy kulturalne: Międzynarodowy
Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych" i "Sopockie Spotkania z Muzyką".
*2002 r. - Nominację do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2001 w kategorii "Kultura
regionalna" za stworzenie eposu regionalnego Oratorium "Requiem Piaśnickie".
*2003 r. - Dyplom Ministra Kultury za "Szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu
kultury".
*2006 r. - Nagrodę Kulturalna Prezydenta Miasta Gdańska z okazji Jubileuszu Teatru
Otwartego (X-lecie powstania).
*2008 - Nominację do Nagrody Muzycznej Polskiego Radia Program III w kategorii muzyka
folkowa i etniczna za płytę "Shalom Alejchem".
*2009 r. - Medal Starosty Łomżyńskiego "za wkład w ROZWÓJ POWIATU ŁOMŻYŃSKIEGO".
*2009 r. - Nominację do Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w Dziedzinie
Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Dóbr Kultury.
* 2010 r. - Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego
"ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ".
* 2010 r. - Nagrodę Kulturalna Marszałka Województwa Podlaskiego za sezon artystyczny
2009/2010 w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.
* 2010 r. - Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie
twórczości artystycznej oraz upowszechnianiu i ochrony kultury.
* 2010 r. - Nagrodę Kulturalna Prezydenta Miasta Gdańska z okazji 25-lecia pracy artystycznej;
* 2010 r. - Medal Prezydenta Miasta Gdańska z okazji 25-lecia pracy artystycznej za wkład w życie
kulturalne miasta Gdańska.
* 2011 r. - Dyplom Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego "Za
szczególne zasługi w tworzeniu tradycji muzycznych i ich upowszechnianiu" dla
kierowanego przez Dariusza S. Wójcika Teatru Otwartego z okazji Jubileuszu 15-lecia działalności;
* 2013 r. - Dyplom Prezydenta Miasta Gdańska za wyjątkowe zaangażowanie się w życie
kulturalne mieszkańców osiedla Przymorza Małe;
*2013 r. - Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji XV edycji cyklu
"Muzyczny Rok dla Przymorza" skierowanego do społeczności lokalnej;

W maju 2014 wstąpił w Sali Koncertowej Polskiego Radia w Warszawie (STUDIO S1 im. Witolda Lutosławskiego) w koncercie "Czar piosenki retro" u boku wybitnych gwiazd polskiej estrady. Podczas koncertu Rodzina Foggów, która zasiada w Radzie Programowej Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. M. Fogga wręczyła Dariuszowi Wójcikowi "ZŁOTY LIŚĆ RETRO 2013" przyznany mu w maju 2013 r. za szczególne zasługi w popularyzowaniu twórczości okresu 20-lecia międzywojennego.

Największą fascynacją artysty jest kultura żydowska. Wielkim powodzeniem cieszą się recitale pieśni żydowskich w języku yiddish i hebrajskim. Umiejętność tak dokładnego odtwarzania języka yiddish i treści zawartych w wykonywanych pieśniach artysta posiadł dzięki lekcjom wymowy i interpretacji tekstu, udzielanych przez jego Mentora bł. pamięci Efraima Kislera z Gdańska.

W 2008 roku, z zespołem POJLN KLEZMER QUARTETT, dokonał nagrania pierwszej autorskiej płyty CD z muzyką żydowską. Nagranie zrealizowano w Wielkiej Synagodze w Tykocinie podczas koncertu "Shalom Alejchem" stanowiącego WIELKIE PRELUDIUM Jubileuszowego XV Festiwalu "Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża", którego twórcą i dyrektorem artystycznym jest znany artysta wybrzeżowy - Łomżyniak, Jacek Szymański. Płyta nominowana była do nagrody muzycznej Polskiego Radia Program III w kategorii muzyka folkowa i etniczna.

Na bogaty repertuar Dariusza Wójcika składają się formy kameralne, operowe, operetkowe, oratoryjno-kantatowe, pieśni i musicale. Posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    20, 30 zł
Bilety w cenie 30 zł (parter) i 20 zł (galeria) do nabycia na miejscu na 2 godziny przed koncertem

Rezerwacja biletów: 600 290 214

Przeczytaj także