stat
Impreza już się odbyła

Dwaj wielkopolanie: jeden z urodzenia, drugi z wyboru. Ten starszy swój entuzjazm do Mozarta okazywał wykonując jego muzykę, drugi - komponując utwory wyraźnie nią zainspirowane.

mar 1

sobota, g. 18.00

bilety 80 zł
ulgowy 60-40 zł
Kup bilet
cze 2-3

poniedziałek - wtorek, g. 09:00, 11:00

bilety 28 zł
Kup bilet
Wykonawcy:
Jakub Drygas - klarnet
Orkiestra Feel Harmony
Łukasz Borowicz - dyrygent


muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Program:
Krzysztof Meyer (*1943) - Kontredanse** na dwie orkiestry
Karol Kurpiński (1785-1857) - Koncert B-dur na klarnet i orkiestrę (Allegro)
W. A. Mozart - Symfonia g-moll nr 40 KV 550 (Molto allegro; Andante;
Menuetto. Allegretto - Trio; Finale. Allegro assai)

*w utworze Krzysztofa Meyera powiększona o muzyków Opery Bałtyckiej
** światowe prawykonanie utworu

Karol Kurpiński (1785 - 1857) urodził się we Włoszakowicach, lecz wkrótce opuścił Wielkopolskę przenosząc się do Galicji, a potem do Warszawy. Będąc od 1824 roku dyrektorem sceny operowej w Warszawie, wystawił tam Don Juana, jak zwano wówczas Don Giovanniego.

Krzysztof Meyer urodził się 70 lat temu w Krakowie, lecz od lat związany jest z Poznaniem. Swojej miłości do Mozarta daje już trzeci dowód. Za pierwszym razem uczynił to żartobliwie (okazją był primaaprilisowy koncert w 1977 roku właśnie w Poznaniu), komponując Symfonię D-dur "w stylu Mozarta" - wykonywaną potem wielokrotnie, nierzadko jako dowód zainteresowania orkiestr muzyką żyjących kompozytorów. Trafiła również do programu Mozartianów, w 2008 roku. Z motywów Mozarta, ale już we własnym stylu, Meyer skomponował koncert wiolonczelowy, odsłaniając jednakowoż inspirację tytułem Canti Amadei (1984). Dziś natomiast po raz pierwszy zabrzmią kontredanse. Jedna orkiestra wykonywać będzie fragmenty kontredansów Mozarta, a druga... przygotujmy się na niespodziankę.

Jakub Drygas urodził się w 1981 roku w Poznaniu. Studiował w klasie klarnetu prof. Pawła Drobnika na Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz ad. Jana Jakuba Bokuna na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Ukończył także studia u prof. Johannesa Peitza w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze. Obecnie studiuje u prof. Françoisa Bendy na Universität der Künste w Berlinie.Od 2008 jest solistą Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

Łukasz Borowicz Dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej od marca 2007 roku. Urodził się w 1977 roku w Warszawie. Studiował w klasie Bogusława Madeya w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, tam też uzyskał tytuł doktora w dziedzinie dyrygentury pod kierunkiem Antoniego Wita. Jego nagrania zostały nagrodzone BBC Music Orchestral Choice (sierpień 2010), Diapasond'Or (marzec 2010) dwukrotnie nagrodą Fryderyka (2007, 2010), a także nominowane do Midem Classical Awards (2008) i Preis der Deutschen Schallplatenkritik (2009).

Orkiestra Feel Harmony to jeden z najmłodszych zespołów w polskim życiu muzycznym. Złożona jest ze wspaniałych, nie tylko polskich, muzyków - laureatów licznych konkursów, absolwentów uczelni muzycznych Berlina, Hanoweru, Łodzi, Poznania i Warszawy, grających na co dzień w różnych zespołach. Liderem jest Marcin Suszycki - koncertmistrz orkiestry Filharmonii Poznańskiej.