stat
Impreza już się odbyła

Mozartiana - Accademia

Latem 1788, 32-letni Mozart skomponował trzy symfonie, przypuszczalnie z myślą o akademiach, jakie planował na najbliższy sezon: g-moll, Es-dur i C-dur. Tę ostatnią potomni przezwali "Jowiszową" (i przydomek ów jest bardzo wygodny, bo Mozart wcześniej napisał 7 symfonii w tej samej tonacji C-dur).

muzyka poważna
Kup bilet
kwi 14

niedziela, g. 17:00




muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W. A. Mozart: koncert skrzypcowy A-dur KV 219 (Allegro aperto, Adagio, Menuet)
W. A. Mozart: Symfonia nr 41 C-dur "Jowiszowa" KV 551 (Allegro vivace, Andante cantabile, Allegretto, Allegro molto)

Wystąpią:

Wojciech Proniewicz - skrzypce
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus
Tadeusz Wojciechowski - dyrygent

POLSKA ORKIESTRA SINFONIA IUVENTUS

Została utworzona z inicjatywy Jerzego Semkowa na mocy rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 1 października 2007 r. W skład orkiestry wchodzą najzdolniejsi absolwenci i studenci wszystkich uczelni muzycznych w Polsce, którzy nie ukończyli 30 roku życia.

Sinfonia Iuventus rozpoczęła działalność artystyczną w czerwcu 2008 roku, od początku współpracując ze znakomitymi mistrzami batuty, takimi jak: Gabriel Chmura, Theodor Guschlbauer, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Grzegorz Nowak, Krzysztof Penderecki, Jerzy Swoboda, Evgeny Volynskiy, Antoni Wit, Tadeusz Wojciechowski, dyrygentami młodego pokolenia oraz solistami, wśród których są m. in.: Dorota Anderszewska, Abdel Rahman El Bacha, François-René Duchâble, Lukas Geniušas, Krzysztof Jabłoński, Jakub Jakowicz, Andrei Korobeinikov, Ivan Monighetti, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Agata Szymczewska.

Od początku działalności Orkiestry ważnym elementem stały się nagrania płytowe, radiowe oraz telewizyjne realizowane m. in. z Universal Music, CD Accord, DUX, Polskiego Radia S. A., Albany Records, TVP Kultura. W dotychczasowym dorobku orkiestry znajdują się nagrania z Gabrielem Chmurą (R. Strauss, Françaix, Debussy), Tadeuszem Wojciechowskim (Chopin), Marcinem Nałęcz-Niesiołowskim (Chopin), Mariuszem Patyrą (Wieniawski), Ivanem Monighettim (Haydn), Agatą Szymczewską (Bruch, Wieniawski i Mendelssohn) oraz Krzysztofem Pendereckim (IV Symfonia Adagio).

Orkiestra występowała na wielu estradach oraz podczas licznych festiwali w Polsce i zagranicą (Austria, Chiny, Francja, Hiszpania, Litwa, Portugalia, Szwajcaria, Ukraina, Włochy).

Od kwietnia 2009 roku orkiestra jest członkiem Europejskiej Federacji Narodowych Orkiestr Młodzieżowych (EFNYO).

Obecnie Dyrektorem Artystycznym orkiestry jest Tadeusz Wojciechowski.

TADEUSZ WOJCIECHOWSKI
dyrygent

Po ukończeniu studiów w stołecznej Akademii Muzycznej w klasie wiolonczeli Andrzeja Orkisza i dyrygentury w klasie Stanisława Wisłockiego, w latach 1973-74 doskonalił swoje umiejętności w zakresie gry na wiolonczeli w paryskim Narodowym Konserwatorium w mistrzowskiej klasie Bernarda Michelina.

Od 1976 r. rozpoczął jako dyrygent współpracę z Teatrem Wielkim w Warszawie, która trwała do 1983. W 1982 został zaproszony do Królewskiej Duńskiej Opery w Kopenhadze, gdzie w latach 1983-96 był głównym dyrygentem.

Występował również w tak prestiżowych teatrach operowych świata, jak Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Teatro La Fenice w Wenecji, Teatro Carlo Felice w Genui, Królewska Opera w Sztokholmie i Królewska Opera w Oslo. W 1994 został dyrektorem Orkiestry i Chóru Polskiego Radia w Krakowie i pełnił tę funkcję do rozwiązania zespołu. Następnie objął funkcję dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie i pełnił ją do 1996. Od 1998 do 2004 był dyrektorem artystycznym Muzycznego Festiwalu w Łańcucie i Filharmonii Rzeszowskiej. W 2002 został również szefem-dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. Ponadto współpracuje z niemal wszystkimi orkiestrami symfonicznymi w Polsce i z Orkiestrą Sinfonia Varsovia. Jest też pierwszym gościnnym dyrygentem Narodowej Opery Łotewskiej w Rydze, stale współpracuje z Teatrem Operowym w Monachium. W latach 2005 - 2008 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Od września 2009 roku pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

Występował w większości krajów europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Kolumbii i Japonii. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Radia Duńskiego. Ma w repertuarze czterdzieści dzieł operowych oraz większość światowego repertuaru symfonicznego.

WOJCIECH PRONIEWICZ
skrzypce

Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w klasie profesora Mirosława Ławrynowicza. Edukację uzupełniał na międzynarodowych kursach muzycznych w kraju i za granicą, gdzie współpracował ze światowej sławy skrzypkami takimi jak Ruggiero Ricci, Igor Oistrakh. Jest także laureatem licznych konkursów skrzypcowych.

Artysta prowadzi wszechstronną działalność artystyczną. Występował na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Koncertował na terenie Polski, Niemiec, Czech, Danii, Anglii, Włoch, Cypru, Wenezueli, Chin oraz Hiszpanii. Jako solista koncertował z orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej oraz orkiestrą Sinfonia Viva, dokonał także nagrań archiwalnych z orkiestrą Sinfonia Iuventus.

W 2008 roku wraz zespołem Camerata Vistula wziął udział w nagraniu twórczości Apolinarego Szeluto dla wydawnictwa fonograficznego DUX (płyta otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2009). W 2010 r. koncertował w Caracas (wraz z Konstantym Andrzejem Kulką oraz zespołem kameralistów Camerata Vistula), wystąpił także w duecie z Januszem Olejniczakiem na prestiżowym festiwalu Veranos de la Villa w Madrycie oraz nagrał swoją debiutancką płytę pt. "Uczniowie Chopina" dla prestiżowej wytwórni fonograficznej NAXOS.

W 1998 roku Telewizja Polska nakręciła oraz wyemitowała film pt. "Impresja na skrzypce", w całości poświęcony osobie młodego skrzypka.

Od kwietnia 2010 roku Wojciech Proniewicz pełni funkcję koncertmistrza Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.