stat
Impreza już się odbyła

Muzyka Mozarta to poezja muzyki. Jego utwory wykonają muzycy Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod batutą Jana Lewtaka.

mar 7

piątek, g. 19:00

bilety 149 zł
Kup bilet
cze 2-3

poniedziałek - wtorek, g. 09:00, 11:00

bilety 28 zł
Kup bilet
W programie:
W. A. Mozart: Divertimento F-dur KV 138 (Allegro, Andante, Presto)
W. A. Mozart: Adagio i fuga c-moll KV 546
W. A. Mozart: Koncert waltorniowy nr 4 Es-dur KV 495 (Allegro moderato, Andante, Allegro vivace)
W. A. Mozart: Divertimento D-dur KV 251 (Allegro molto, Menuetto, Andantino, Menuetto - Tema con Variazioni, Rondo - Allegro assai)

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wykonawcy:
Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej
Jan Lewtak - kierownik artystyczny
Grzegorz Sabeł - solista (waltornia)

ORKIESTRA KAMERALNA FILHARMONII NARODOWEJ
Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej to zespół nawiązujący do sięgającej początku ubiegłego stulecia bogatej tradycji uprawiania kameralistyki przez artystów wywodzących się z Filharmonii Warszawskiej. W 2001 r., z okazji obchodów 100-lecia Filharmonii w Warszawie, z inicjatywy Jana Lewtaka reaktywowano Orkiestrę Kameralną Filharmonii Narodowej, a patronat nad zespołem objął Profesor Antoni Wit. Zespół tworzą czołowi instrumentaliści Filharmonii Narodowej.

Z Orkiestrą Kameralną FN występowali m.in.: Salvatore Accardo, Jean-Louis Capezzali, Łukasz Długosz, Marek Drewnowski, Urszula Dudziak, Evelyn Glennie, Ryszard Groblewski, Krzysztof Herdzin, Andrzej Jagodziński, Jakub Jakowicz, Krzysztof Jakowicz, Jacek Kortus, Jadwiga Kotnowska, Konstanty Andrzej Kulka, Rafał Kwiatkowski, Roby Lacatos, Adam Makowicz, Ewa Małas-Godlewska, Artur Pachlewski, Mariusz Patyra, Baiba Skride, Anna Maria Staśkiewicz, Agata Szymczewska, Edward Wolanin oraz Edward Zienkowski. W 2003 r. zespół pod dyrekcją Antoniego Wita nagrał płytę z "Czterema porami roku" A. Vivaldiego. Partię solową wykonał Jan Lewtak. W 2008 roku ukazała się płyta wydana przez firmę Lipinski Sound zawierająca "Cztery pory roku" Vivaldiego, którą zespół pod kierownictwem Jana Lewtaka nagrał z udziałem Mariusza Patyry w partii solowej. W tym samym roku orkiestra pod dyrekcją Antoniego Wita nagrała dla firmy NAXOS płytę z utworami Krzysztofa Pendereckiego na orkiestrę smyczkową.

W lutym 2009, w 100. rocznicę urodzin Grażyny Bacewicz zespół wystąpił w Filharmonii Narodowej z monograficznym programem zawierającym dzieła tej wybitnej kompozytorki i dokonał prawykonania odnalezionych dwóch jej utworów: "Symphonietty" z 1929 r. oraz "Symfonii" z 1946 r. Dzieła te znalazły się na płycie nagranej przez Orkiestrę Kameralną Filharmonii Narodowej dla SONY MUSIC, poświęconej twórczości Grażyny Bacewicz na orkiestrę smyczkową.

W marcu 2009 r. Orkiestra Kameralna FN uczestniczyła po raz drugi w Festiwalu w Al Ain w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Muzycy warszawscy, którym przypadł zaszczyt inauguracji festiwalu, pojawili się tam obok tak wybitnych artystów, jak Orkiestra Kameralna i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wiedeńskiej pod dyrekcją Zubina Mehty.

Orkiestra wystąpi w składzie:
skrzypce: Jan Lewtak, Marcin Mazurek, Krystyna Wilczyńska, Marek Powideł, Agnieszka Lewandowska, Marian Kowalski, Anna Bednarczyk, Grzegorz Osiński, Magdalena Smoczyńska, Paweł Rybkowski
altówki: Krzysztof Szczepański, Sylwia Mróz-Celuch, Urszula Łada
wiolonczele: Angelica Wais, Andrzej Wiltos, Piotr Sapilak
kontrabas: Janusz Długokęcki
oboje: Piotr Lis, Paulina Kaczmarczyk
waltornie: Robert Duda, Maciej Kostrzewa

-----
JAN LEWTAK
Absolwent Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Jerzego Hazuki. Naukę gry na skrzypcach kontynuował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Zenona Brzewskiego i prof. Mirosława Ławrynowicza.

Wielokrotny uczestnik krajowych i zagranicznych mistrzowskich kursów interpretacji muzycznej oraz festiwalu "Tydzień Talentów". Laureat konkursów muzycznych. Jako kameralista występował w Finlandii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Dokonał licznych nagrań płytowych i archiwalnych.

Jako solista koncertował w Niemczech, USA, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Hiszpanii i Japonii. Współpracował również z Redakcją Muzyczną Polskiego Radia - za cykl autorskich audycji o kaprysach na skrzypce solo Paganiniego otrzymał nagrodę Komitetu ds. Radia i Telewizji. Jest założycielem i kierownikiem artystycznym Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej - w 2003 roku nagrał z tym zespołem "Cztery pory roku" Vivaldiego pod batutą Antoniego Wita. Jan Lewtak jest również autorem licznych opracowań utworów na orkiestrę smyczkową.

GRZEGORZ SABEŁ - waltornia
Absolwent Szkoły Muzycznej II st. w Kielcach oraz Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie pod kierunkiem prof. Jana Jeżewskiego. W trakcie nauki w szkole średniej współpracował z Orkiestrą Filharmonii Kieleckiej, a podczas studiów pracował w Orkiestrze Polskiego Radia, Operze Kameralnej oraz zespole Camerata Vistula.

Od wielu lat współpracuje z takimi zespołami jak: Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Leopoldinum, Concerto Avenna, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej. Od 1992 r. pracuje na stanowisku I waltornisty - solisty w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jest wieloletnim pedagogiem w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie. Oprócz licznych tournee z Orkiestrą Filharmonii Narodowej grał m. in. w teatrach rzymskich w Libii i Grecji, w klasztorze buddyjskim w Japonii oraz w słynnym Hotel De Paris Monte - Carlo w Monaco.