stat
Wydarzenie już się odbyło

Uroczystości kościelne bez udziału wiernych - to jeden ze skutków epidemii koronawirusa. Jak uczestniczyć w liturgii trzech dni, które są najważniejsze dla chrześcijan? Transmisje Mszy Świętych można obejrzeć online.

lis 11

poniedziałek, g. 12:00

Wstęp wolny
gru 24

wtorek, g. 16:00

bilety 379 zł
ulgowy 190 zł
Dyspensę od osobistego udziału w uroczystościach wprowadziły władze kościelne ze względu na zagrożenie zdrowia i życia wiernych w czasie epidemii koronawirusa. Zrezygnowano także z niektórych obrzędów, w tym ze święcenia pokarmów w Wielką Sobotę.

Biskupi zachęcają do uczestnictwa w uroczystościach kościelnych za pośrednictwem mediów. Tak było już w trakcie Wielkiego Postu. Wydawca naszego portalu - Gdańskie Centrum Multimedialne - odpowiedział na społeczne zapotrzebowanie, przeprowadzając transmisje z mszy świętych niedzielnych, odprawionych przez ks. Krzysztofa Niedałtowskiego w kościele św. Jana w Gdańsku. Sygnał wideo został udostępniony za darmo wszystkim zainteresowanym mediom. Nasze transmisje spotkały się z dużym zainteresowaniem.

Transmisje będą uruchamiane o danej godzinie



Triduum Paschalne i Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego w Gdańsku - transmitujemy
Epidemia nasila się, obostrzenia pozostają w mocy. Dlatego w tym roku Gdańskie Centrum Multimedialne jako wydawca portalu gdansk.pl przeprowadzi też transmisje z liturgii Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, a także z Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego - pierwszego dnia Wielkanocy.

Wielki Czwartek, 9 kwietnia - Msza Wieczerzy Pańskiej, godz. 19.30 (z kościoła św. Jana, odprawiana wspólnie przez duszpasterza środowisk twórczych w Gdańsku ks. Krzysztofa Niedałtowskiego i przeora klasztoru dominikanów, o. Michała Oska)

Wielki Piątek, 10 kwietnia - Liturgia Męki Pańskiej, godz. 19.30 (z kościoła św. Mikołaja, o. Michał Osek i ks. Krzysztof Niedałtowski)

Wielka Sobota, 11 kwietnia - Msza Wigilii Paschalnej, godz. 21.00 (z kościoła św. Mikołaja, o. Michał Osek i ks. Krzysztof Niedałtowski)

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, 12 kwietnia - msza św. Wielkanocna, godz. 12.00 (z kościoła św. Jana)

Również te transmisje Gdańskie Centrum Multimedialne udostępni za darmo zainteresowanym redakcjom i mediom społecznościowym. Kontakt mailowy: wyhowski@gdansk.pl

Są to najważniejsze dni w roku w kalendarzu katolików i protestantów.

Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne, jednocześnie kończy okres Wielkiego Postu. Jest to pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy.

Dzień Męki Pańskiej w Wielki Piątek - stanowi pamiątką męczeństwa i śmierci Chrystusa na krzyżu. W tym dniu używa się czerwonych szat liturgicznych, które symbolizują miłość zwyciężającą na krzyżu. Nie używa się instrumentów muzycznych, ani dzwonków. Wielki Piątek jest jednym z dwóch dni w chrześcijańskim kalendarzu, gdy nie odprawia się mszy św. a jedynie uroczystą liturgię.

Wigilia Paschalna w Wielką Sobotę - dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Wielka Sobota jest drugim dniem w chrześcijańskim kalendarzu, gdy nie odprawia się mszy św. Możliwe jest to dopiero po zapadnięciu zmroku - i wówczas odbywa się wieczorna msza św. Zmartwychwstania Pańskiego, stanowiąca wstęp do świąt Wielkanocnych, które trwają przez następne dwa dni (niedziela i poniedziałek).

Msze do obejrzenia poniżej:


Chcesz zobaczyć więcej? Kliknij tutaj.

Przeczytaj także