stat
Impreza już się odbyła

Historia musicalu jest nie mniej pasjonująca, niż historie, które przedstawia. Będzie można przekonać się o tym w trakcie cyklu spotkań rozrywkowo - edukacyjnych MUSICALOMANIA.

sty 22

środa, g. 19:00

bilety 25 zł
lut 8

sobota, g. 21:00

Gdańsk,
bilety 50 zł
Opowiadaniom eksperta, Jerzego Snakowskiego, towarzyszyć będą występy artystów Teatru Muzycznego. Razem przedstawią, wplecione w historię XX wieku, dzieje musicalu.

Projekt kierowany do wielbicieli tego gatunku niezależnie od wieku, ceniących mądrą rozrywkę i lubiących poszerzać swe horyzonty.

PRZEBOJOWA DEKADA

Lata 60-te! Cudowna, bo przebojowa dekada w historii musicalu! Pojawiła się wówczas Dolly, Tewje Mleczarz, Człowiek z La Manchy i wielu innych. Wyśpiewywane przez nich wesołe szlagiery jednak nieco zatajały prawdę o nastrojach wówczas panujących. Zimna Wojna, wyścig zbrojeń, Berliński Mur, wojny w krajach Trzeciego Świata kładą się cieniem na tamtej dekadzie. "Musicalomania" przyjrzy się temu, czy musical pozostał obojętny na to, co działo na linii frontu pomiędzy Wschodem i Zachodem. Zajrzy także do berlińskiego kabaretu i nowojorskiego Central Parku, opanowanego przez grupę barwnych dziwaków.

KAMIEŃ NA KAMIENIU CZYLI ROCK NA KAMIENNEJ GÓRZE

W latach 70-tych musical dostaje pazurów. Ostre rokowe brzmienia wstrząsają Broadwayem i West Endem. Na scenie fraki ustępują miejsca jeansom, grzeczne przedziałki giną w gąszczu zapuszczanych włosów. Na scenie występują obok siebie Judasz, Jezus i amerykańscy nastolatkowie w wielkich furach i skórzanych kurtkach. Musical reaguje na pojawiające się subkultury. Mówi: "pokaż mi swoje włosy, a zagram ci, co lubisz." A co w Gdyni? w Gdyni - przeprowadzka!

ANGLIA:FRANCJA

W latach 80-tych kończy się amerykański monopol na musical. Na scenie pojawiają się nowi rozgrywający: Anglia i Francja. Ku zaskoczeniu samych Amerykanów zaczynają się im podobać europejskie produkty importowane. "Koty" łaszą się efektownymi piosenkami, a "Nędznicy" bogacą z każdym spektaklem. Na styczniowej "Musicalomanii" o względy widowni konkurować będą hity z francuskich musicali z przebojami z londyńskiego West Endu.

GRUZA!

Lata 80-te. Kolejki stojące po szarość. Na szczęście w Gdyni pojawia się teatralny Pewex - Teatr Muzyczny, który wystawia pełne blichtru i radości zachodnie produkcje. A wszystko to za sprawą czarodzieja zesłanego na Wybrzeże za karę - Jerzego Gruzy. To on sprawił, że do kasy Teatru Muzycznego też stały kolejki. Po kolorową ucieczkę od rzeczywistości.

UWAGA! NEOKAPITALIZM!

Zapraszamy do lat 90.tych - okresu wielkich możliwości, nowych szans i początków... disco polo. A także dekady kolejnych wspaniałych musicali. Większość z nich sygnowanych jest nazwiskiem Walta Disneya, a wśród nich największy hit kasowy w dziejach musicalu czyli "Król lew". Słuchając fragmentów z "Tarzana", "Pięknej i Bestii", "Alladyna", "Dzwonnika z Notre Dame" i wielu innych zastanowimy się także, skąd biorą się pomysły na musicale. Nie zabraknie też rozmowy z gościem - tym razem o tym, po co nam teatr i czy można na nim zarobić.

MUSICAL SUPER-HERO

Musicale z początku XXI wieku udowadniają, że nie boją się nikogo i niczego: ani porównań, ani konkurencji, ani nowych technologii. Doskonale współistnieją z gwiazdami rocka i popu, żywią się komiksem, inspirują kinowymi hitami, każą śpiewać zielonym ogrom i wróżkom, podkradają wokalistów takim kapelom jak U2, kuszą ABBĘ i Eltona Johna, za nic mają polityczną poprawność, drwią z Muppetów, kochają gejów i tańczą z wampirami. Słowem: stary, poczciwy musical ma się doskonale, o czym będzie można przekonać się słuchając hitów z najnowszych musicali.

CO TERAZ? CO DALEJ?

Czym jest musical dziś? Jakie prawa rządzą tym gatunkiem? Co to jest Tony Award? Czym są w świecie musicalu gadżety? I jaka przyszłość czeka musical? Tymi pytaniami i może odpowiedziami na nie zakończymy naszą podróż po ponad stuletniej historii tego gatunku.