Muzeum Gdańska organizuje trzecie spotkanie dla gdańskich seniorek i seniorów. Tym razem muzealnicy opowiedzą o Domu Uphagena, a uczestnicy spotkania będą mogli stworzyć własne naczynia porcelanowe w oparciu o liczne motywy dekoracyjne zabytkowego domu mieszczańskiego.
Dom Uphagena położony przy ulicy Długiej 12 w Gdańsku jest jedyną w Polsce i jedną z niewielu w Europie kamienic mieszczańskich z XVIII wieku dostępnych do zwiedzania. Kamienicę w 1775 roku nabył Johann Uphagen. W ciągu kilku lat (do 1787 roku) była gruntownie modernizowana i dostosowywana do potrzeb nowego zamożnego właściciela. Dom, zamieszkiwany przez Uphagena aż do jego śmierci w 1802 roku, przeszedł następnie na kolejnych spadkobierców, pozostając - co było rzadkością w owych czasach - przez cały wiek XIX w rękach jednej rodziny. W 1911 roku utworzono w Uphagenowskiej kamienicy muzeum, które działało do 1944 r. Wówczas niemieccy konserwatorzy ewakuowali jej wystrój i wyposażenie. Zagłada domu, podobnie jak miasta, nastąpiła w marcu 1945 r. Do tradycji muzeum powrócono w 1998 r. otwierając w czerwcu Muzeum Wnętrz Mieszczańskich.
Seniorze poznaj swój Gdańsk!
Zajęcia z Cyklu Muzeum dla Seniora są przeznaczone dla gdańszczanek i gdańszczan powyżej 60. roku życia i odbywają się pod koniec każdego miesiąca w godzinach 11:00-13:00. Na wszystkie spotkania obowiązują zapisy, w warsztatach może wziąć udział od 15 do 25 osób. Nadchodzące spotkanie w Domu Uphagena odbędzie się w czwartek, 26 kwietnia 2018 r., w godz. 11:00-13:00.
- Podczas kuratorskiego oprowadzania po wystawie stałej domu Uphagena dowiemy się, na czym polegało życie gdańskiego mieszczanina w XVIII wieku. Z kolei na zajęciach praktycznych chwycimy pędzle w dłonie i inspirując się historycznymi wnętrzami, stworzymy własne, unikatowe naczynia - będziemy malować na filiżankach i podstawkach. Powstałe naczynia będzie można wypalić w domowym piekarniku i utrwalić malunek, dzięki czemu nasz przedmiot stanie się w pełni użytkowy - mówi Anna Czarnota z Działu Edukacji Muzeum Gdańska.
Wszystkie niezbędne materiały zostaną zapewnione przez Muzeum Gdańska. Uczestnicy mogą przynieść swoje naczynia - najlepiej w kolorze białym. Dzięki temu każdy z seniorów stworzy własną, autorską wersję kubka, filiżanki, talerza czy podstawki z ornamentyką rodem z XVIII w.