stat
Impreza już się odbyła

Muzeum Utracone

Wydarzenie w ramach

W sobotę 17 maja br. podczas Nocy Muzeów swoją premierę będzie miał najnowszy multimedialny pokaz "Muzeum Utracone". Dzięki zaangażowaniu Muzeum Narodowego w Gdańsku, obejrzeć go będzie można po raz pierwszy przed Zieloną Bramą. Zebranych gości przywitają m.in. Prezydent Miasta Gdańska - Paweł Adamowicz. W tym roku organizatorzy przygotowali wyjątkowe wydarzenie artystyczne, gdyż ilustracje do filmu stworzyła Marta Ignerska, a muzykę skomponował Envee.

paź 5

sobota, g. 12.00

bilety 80 zł

25 października 2024 - 2 marca 2025

"Rozpowszechnienie wizerunku utraconego dzieła sztuki jest pierwszym krokiem do jego odzyskania"

"Muzeum Utracone" daje początek dyskusji, wymianie poglądów na temat edukacji
i promocji wiedzy o dziełach utraconych przez Polskę podczas II wojny światowej - szacuje się, że to przeszło 70% materialnego dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Straty te to efekt rabunków, kradzieży oraz zniszczeń. Szacowana, tuż po wojnie, liczba 516 tyś. zagrabionych dzieł sztuki, uwzględniała jedynie najbardziej wartościowe kolekcje z kilku zaledwie województw. Wśród strat wojennych znajdują się dzieła wielkich mistrzów, m.in.: Rafaela, Carracciego, Brueghela, van Dycka, Matejki, Malczewskiego, Kossaka czy Wyspiańskiego. Niektóre z nich wróciły do swoich właścicieli, inne zaginęły.

Projekt wspiera działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, polegające na odnajdywaniu i odzyskiwaniu utraconych dóbr kultury. To razem z MKiDN co roku wybieramy kolejne kolekcje dzieł utraconych do prezentowania ich na www.muzeumutracone.pl oraz w specjalnie przygotowywanych filmach.

Mimo niewielkich szans na odzyskanie straconego na przestrzeni wieków dziedzictwa kultury polskiej, warto je prezentować, by zaginione obiekty, chociaż "mentalnie" wróciły do życia
i świadomości społecznej. Szczęśliwie część z nich udaje się jednak odnaleźć
i odzyskać - ostatnio do kraju powróciły np. "Schody Pałacowe" Guardiego zaginione podczas II wojny światowej z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wyjątkowy pokaz, wyjątkowe dzieła, wyjątkowi goście

Pokaz filmu przed Zieloną Bramą swoją obecnością uświetnią znamienici goście. Oprócz Prezydenta Miasta Pawła Adamowicza, uroczystego otwarcia dokonają również: Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Wojciech Bonisławski - Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Projekcja "Muzeum Utraconego" to niepowtarzalna okazja by zobaczyć w ultranowoczesnej oprawie skarby kultury, które znajdowały się niegdyś w polskich zbiorach, i które w wyniku zawieruch dziejowych przepadły bezpowrotnie. Motywem przewodnim tegorocznej odsłony projektu "Muzeum Utracone" są losy wybranych kolekcji. Film pokazuje zawikłany
i zaskakujący przebieg zdarzeń prowadzących do utracenia dzieł. Zobaczymy historie związane z powstawaniem kolekcji, często dramatycznymi próbami ukrycia obiektów
w obliczu zbliżającej się wojny, dowiemy się, gdzie znajdowały się skrytki i jak okupanci je odkrywali, poznamy wiele ciekawostek związanych z losami zbiorów i ich właścicieli.

W filmie zobaczymy losy kolekcji i najważniejszych obiektów utraconych z kolekcji XX. Czartoryskich z Krakowa, z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu, Zamku
XX. Czartoryskich w Gołuchowie oraz z Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Tegoroczny pokaz został przygotowany przez wybitny zespół twórców. Za projekt i ilustracji odpowiada Marta Ignerska - wybitna graficzka, ilustratorka młodego pokolenia. Twórcą koncepcji i realizacji animacji jest Cezary Chojnowski - współtwórca wielu międzynarodowych projektów artystycznych m.in. z K. Bednarskim, A. Konik, P. Uklańskim, A. Kalinowską. Z kolei muzykę skomponował Envee, jeden z najbardziej cenionych w Polsce producentów, DJ-ów i muzyków.

Jak przy każdym pokazie "Muzeum Utraconego" intencją twórców jest umiejętne łączenie sztuki klasycznej z nowoczesnymi formami i środkami przekazu, tak aby widowisko było jak najbardziej atrakcyjne. Za koncepcję pokazu i filmu odpowiadają Agencja IDFX i Jeremi Brodnicki. Produkcją zajęła się Agencja IDFX.