stat
Impreza już się odbyła

Muzyczna refleksja: Mikołaj Trzaska

We wtorek, 12 listopada 2019 r., o godz. 19:00, w gdańskim Dworze Artusa odbędzie się koncert Mikołaja Trzaski. W 81. rocznicę gdańskiej nocy kryształowej muzyk zagra utwory opatrzone czytaną prozą w wykonaniu Andrzeja Stasiuka. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

wrz 28

sobota, g. 20:00

bilety 50 zł
przedsprzedaż 40 zł
paź 11

piątek, g. 19:30

Gdańsk,
bilety 40 zł
przedsprzedaż 30 zł
12 listopada 1938 r. w Gdańsku, trzy dni po wydarzeniach w III Rzeszy, niemieccy naziści rozpoczęli prześladowania gdańskiej społeczności żydowskiej. Głównym celem tłumu była nieistniejąca dziś Wielka Synagoga, która była symbolem obecności gminy żydowskiej w mieście. Naprzeciw sympatyków nazistów stanęła wówczas grupa weteranów ze 128. pułku piechoty gdańskiej, dowodzona przez emerytowanego kapitana Dawida Lissauera. Na widok byłych wojskowych, odznaczonych Krzyżami Żelaznymi, które otrzymali za męstwo wykazane na frontach I wojny światowej w służbie Cesarstwa Niemieckiego i krótkiej komendy "Precz stąd", zwolennicy NSDAP odstąpili od próby spalenia budynku.

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


- Mimo aktu odwagi weteranów, Wielką Synagogę rozebrano w maju 1939 r. Koncert Mikołaja Trzaski to zaproszenie do refleksji nad losem ludzi, którym z pobudek rasowych i odmiennej kultury odmówiono podstawowych praw do funkcjonowania w społeczeństwie oraz możliwości współtworzenia jego obrazu. Koncert upamiętniający rocznicę gdańskiej nocy kryształowej kontrastuje z radością, którą wyrażamy i wyrazimy dzień wcześniej, w Narodowe Święto Niepodległości - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

W Wielkiej Hali zostanie przygotowanych 300 miejsc siedzących. Miejsca można rezerwować mailowo pod adresem kancelaria@muzeumgdansk.pl, albo poprzez utworzone wydarzenie na profilu facebookowym Muzeum Gdańska. W obu wypadkach zgłoszenia są przyjmowane do godz. 10:00 w dniu wydarzenia (wtorek, 12.11.2019, godz. 10:00).

----

Mikołaj Trzaska - urodzony w Gdańsku, saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor, w latach 1988- 91 studiował sztuki piękne. Wyrósł na gruncie yassu - artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu krajowego jazzowego środowiska. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości oraz (wciąż aktywnego) Łoskotu. Choć impet yassu wygasł wiele lat temu, stał się czołową postacią krajowej sceny improwizowanej. Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z braćmi Olesiami. Akompaniował także poetom - Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzył projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem. Dziś jest liderem, międzynarodowego tria Volumen, członkiem m.in., Bassisters Orchestra czy Shofar - wykonujacego muzykę żydowską, Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego free jazzu, współpracując z tuzami światowej wolnej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Michaelem Zerangiem, Clementine Gasser, Johnem Tchikai, Noelem Akchote. Jest również uznanym kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej, na stałe współpracuje m.in. z Wojciechem Smarzowskim.

Andrzej Stasiuk urodził się w 1960 roku w Warszawie. Mieszka w Beskidzie Niskim. Prozaik i eseista. Autor Murów Hebronu, Dukli, Opowieści galicyjskich, Dziewięciu, Jadąc do Babadag, Taksimu, Dziennika pisanego później, Grochowa, Nie ma ekspresów przy żółtych drogach, Wschodu, Osiołkiem i kilku innych książek. Ostatnio opublikował Kroniki beskidzkie i światowe (Wołowiec 2018). Laureat paru nagród, m.in. Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego 2002, Nagrody im. Adalberta Stiftera 2005, Nagrody Literackiej Nike 2005, Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica 2008, Nagrody Literackiej Gdynia 2010, Nagrody Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza 2011, Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2011 w dziedzinie literatury, Nagrody Literackiej m. st. Warszawy 2015, Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej 2016 oraz Nagrody im. Nicolasa Bouviera 2018. Jego książki są tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie.