Muzyczne Mosty – pierwsza edycja
Gdańsk 29.01.07 – 5.02.07
Podczas pierwszej edycji projektu do Gdańska przyjedzie szwedzka grupa Trashedy grająca ciekawą odmianę trash metalu. Ich polskim partnerem będzie trójmiejski zespół Bad Taste znany polskiej publiczności z licznych supportów gwiazd pokroju Raz Dwa Trzy czy Piersi. Projekt Nadbałtyckiego Centrum Kultury ma na celu zbliżenie obu grup na możliwie wielu płaszczyznach: kulturowej, muzycznej, językowej, a także międzyludzkiej. Podczas tygodniowego pobytu szwedzkiej grupy w Gdańsku, oba zespoły będą uczestniczyły w dwóch jam session w Pubie Patio, zrealizują wspólną 20-godzinną sesję nagraniową w profesjonalnym studiu nagrań, oraz zagrają wspólny finałowy koncert otwarty dla publiczności w klubie Parlament. Ponadto, zespół polski będzie miał za zadanie pokazać grupie ze Szwecji wszystkie uroki Trójmiasta oprowadzając ich po gdańskich zabytkach, spacerując po sopockiej plaży, jadając wspólnie w trójmiejskich knajpkach czy też bawiąc się z nimi w klubach.
Oba spotkania mają więc na celu nie tylko zwykłą prezentację artystów i zespołów, ale mają mieć charakter wspólnych działań artystycznych i integracyjnych, które zbliżą muzyków poprzez wspólnie uprawianą sztukę i poprzez wspólnie spędzany czas.
Druga edycja projektu będzie miała miejsce na przełomie lutego i marca 2007 w Szwecji. Zespół Bad Taste pojedzie wówczas do miasta Kalmar, z którego pochodzi grupa Trashedy i oba zespoły nagrają wspólnie materiał muzyczny, a także będą mieli okazję zapoznać się tym razem z urokami szwedzkiego wybrzeża.
Sponsorem podróży artystów obu zespołów jest Stena Line. Cały projekt odbywa sie pod honorowym patronatem Konsulatu Szwedzkiego w Gdańsku.
Informacje o zespołach:
Thrashedy
Zespół Thrashedy powstał w szwedzkim mieście Kalmar latem 2005 roku. Wcześniej członkowie zespołu tworzyli swoje własne grupy muzyczne, w których często zmieniał się skład. W końcu założyli zespół Agamemnon grający old-schoolową odmianę trash metalu. Jak sie okazało, wiele osób miało problem z wymówieniem tej nazwy. Zmęczeni tłumaczeniem członkowie postanowili nazwać swój zespół Trashedy. Zespół grał dotychczas w wielu miastach regionu Smaland i zyskuje coraz większą popularność w Szwecji.
Bad Tast
Grupa powstała w 1998 r w Gdańsku. Od początku działalności grupa starała się tworzyć własne kompozycje wsparte o doświadczenia muzyczne wyniesione z poprzednich zespołów, z którymi byli związani muzycy (Egzekutor, The Kasztan) i własnymi fascynacjami muzycznymi. Tacy wykonawcy jak Megadeth, Black Sabbat, Ozzy Osbourne, Deep Purple, Pantera, Turbo, TSA odcisnęli swe piętno na twórczości Bad Taste. Tę nie dającą się do końca zaszufladkować różnorodność muzyczną słychać na wydanej w 2002 r. płycie "Tajemnica". Od sześciu lat zespół z powodzeniem koncertuje w klubach i na muzycznych scenach Trójmiasta. Muzyka Bad Taste charakteryzuje się dużą energią i żywiołowością, która uwidacznia się zwłaszcza podczas występów na żywo. Sprawia to, że zespół jest dobrze przyjmowany przez różnorodną publiczność i często zapraszany do supportowania gwiazd polskiej muzyki rockowej. Zaowocowało to występami przed Grzegorzem Kupczykiem i CETI, ŁZY, PIERSI,TURBO, CZARNO-CZARNI, SZWAGIERKOLASKA czy RAZ DWA TRZY. W listopadzie 2001 muzycy Bad Taste wystąpili w Radiu Gdańsk. a w październiku 2002 w poznańskim radiu Merkury jako goście Grzegorza Kupczyka w jego autorskiej audycji "Kupa Gości".W lutym 2004r. szeregi Bad Taste opuścili: Bartek Sadura (obecnie grający w zespole CETI) oraz Artur Zaniewski (zespół MANITOU). Zespół jednak po bardzo krótkim czasie znalazł nowych muzyków, z którymi nagrywa obecnie utwory na drugą płytę oraz szykuje się do koncertów.
Obecny skład zespołu:
Piotr (Chudy) Wysokiński- gitara solowa
Artur Zaniewski - perkusja
Grzegorz Dec -gitara basowa
Daniel Mazurowski- gitara prowadząca
Sebastian (Bob) Mazurowski- śpiew
Harmonogram:
31 stycznia,14.00
Koncert obu zespołów w Gimnazjum nr 23 w Oliwie, ul. Cystersów 13
1,2 lutego, 10.00
Studio Tercja w Gdańsku (ul. Chabrowa 32) Jam session
3 lutego, 19.00
Kolacja w Rezydencji Konsula Generalnego Szwecji w Sopocie, ul. Mickiewicza
4 lutego, 20.00
Koncert Finałowy w Klubie Parlament
MUZYCZNE MOSTY 2007
Projekt, odbywający się z okazji 15-lecia NCK, jest inauguracją cyklu muzycznego polegającego na budowaniu „muzycznych mostów” i artystycznej więzi pomiędzy muzykami z Trójmiasta i zagranicy, w oparciu o kontakty NCK z partnerami zagranicznymi.
Idea
Ideą imprezy jest zbliżenie muzyków z różnych krajów poprzez rodzaj sztuki, którą uprawiają
oraz prezentacja ciekawych i nowych koncepcji muzycznych i artystycznych z innych kręgów kulturowych w połączeniu z rodzimą twórczością.
Wykorzystując muzykę jako jeden z najbardziej międzynarodowych języków i budując MUZYCZNE MOSTY pomiędzy Gdańskiem i zagranicą, realizacja tego projektu przyczyni się do budowania bardzo dobrego wizerunku Gdańska i będzie również ciekawą formą promocji gdańskiej sceny muzycznej za granicą.
Opis imprezy
W 2007 roku przewidywane są 3 edycje imprezy organizowane przy współpracy instytucji kulturalnych
ze Szwecji, Niemiec i Malty, w których wezmą udział wybrane zespoły muzyczne lub kreatorzy dźwięku z Gdańska i zagranicy, reprezentujący podobne style muzyczne, takie jak jazz, rock, muzyka elektroniczna i eksperymentalna.
I edycja – styczeń/luty 2007
II edycja – maj/czerwiec 2007
III edycja – wrzesień / październik 2007
Budowanie MUZYCZNYCH MOSTÓW polega na tym, że każda edycja imprezy składać się będzie z dwóch etapów:
1. Spotkanie twórcze wybranych zespołów lub artystów w Gdańsku.
2. Spotkanie twórcze wybranych zespołów lub artystów u partnera zagranicznego.
Projekt ma na celu połączenie pracy nad wspólnym przedsięwzięciem muzycznym obu zespołów oraz działań integracyjnych, które zbliżą do siebie muzyków poprzez wspólnie uprawianą sztukę i wspólnie spędzany czas.
Każde spotkanie będzie składać się z następujących zdarzeń:
1. Wspólne 2 próby w formie jam session.
2. Wspólna, 20 godzinna sesja nagraniowa w profesjonalnym studiu nagrań.
3. 3-dniowe warsztaty muzyczno-dźwiękowe.
4. Wspólne zwiedzanie i wizyty w ważnych i interesujących miejscach miasta.
5. Wspólne spotkania z dziennikarzami muzycznymi regionu.
6. Wspólny koncert finałowy spotkania.
7. Wszystkie zdarzenia będą nagrywane na video i zaprezentowane podczas koncertów finałowych w formie impresji filmowej.
więcej informacji na: https://www.nck.org.pl/