stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
sty 24

piątek, g. 20:30

Gdańsk,
Wstęp wolny

8 lutego - 8 marca 2025, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 40 zł
MUZYKA BEZ GRANIC Teatr Leśny ul. Jaśkowa Dolina 45 Gdańsk-Wrzeszcz
3 lipca godz: 19:00
wstęp: 5zł


muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


w programie:

Zespół Tańca Celtyckiego Uniwersytetu Gdańskiego "Animus Saltandi"
Jazgodki - Kapela Muzyki Kuchennej
skład zespołu:
Iwona Sojka-skrzypce
Katarzyna Enemuo - akordeon,wokal
Johny Enemuo - bębny
Beata Oleszek - bęben,wokal

KAPELA ZE WSI WARSZAWA
skład zespołu:
Maja Kleszcz -wokal, wiolonczela
Magda Sobczak -wokal, cymbały
Wojtek Krzak -skrzypce
Piotr Gliński -instrumenty perkusyjne
Maciej Szajkowski -bębny
Ewa Wałecka - skrzypce
Sylwia Słowatycka - chór
Mariusz Dziurawiec - chór
Paweł Mazurczak - chór

Info o artystach:
Zespół Tańca Celtyckiego Uniwersytetu Gdańskiego "Animus Saltandi"

Jest to grupa profesjonalnych tancerzy. Wykonują tańce zarówno tradycyjne jak i współczesne, korzystając z dziedzictwa Irlandii i Szkocji a także sami tworzą układy choreograficzne.

Jazgodki - Kapela Muzyki Kuchennej
Powstała w 2005 roku we wsi Godki na Warmii. Skład bywa różny. Podstawa to akordeon skrzypce i bębny z różnych stron świata oraz śpiew. W zespole grywają tacy muzycy jak Johny Enemuo (Nigeria), Monika Petryczenko, Michał Janicki i inni.W repertuarze muzyka tradycyjna z różnych epok i krajów Europy: szwedzka, duńska, węgierska, rumuńska, cygańska, bałkańska, polska. Zespół skupia się na muzyce związanej z tradycją wspólnych zabaw i świętowania.

KAPELA ZE WSI WARSZAWA
Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina.
Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy.

Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty - skrzypce, cymbały, barabany - brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z dj'ami.

Kapela zdobyła wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach folkowych, m.in. "Scena Otwarta" Mikołajki Folkowe 1997 oraz nagroda Orkiestry św. Mikołaja, Festiwal Polskiego Radia "Nowa tradycja" - 1998 r. - II nagroda i nagroda publiczności.

Debiutancki album, "Hop Sa Sa," został nagrany na żywo w Studio Polskiego Radia, a wyprodukował go Włodzimierz Kleszcz, który wcześniej odnosił międzynarodowe sukcesy przy produkcji "Twinkle Inna Polish Style" grupy Trebunie - Tutki przy współpracy z Adrianem Sherwoodem. Słuchacze Trójki uznali "Hop Sa Sa" za najlepsze wydawnictwo folkowe 1998 roku.

W 2001 roku zespół wydał album "Wiosna Ludu", wznowiony w Niemczech przez prestiżowe wydawnictwo etno/world music - "Jaro" i amerykańskie "Harmonia Mundi/World Village".

Album ten w roku 2003 otrzymał nagrodę Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings za najlepsze nagranie muzyki folk przyznane przez Europejską Unię Radiową.

W roku 2004 Radio BBC 3 wyróżniło grupę nagrodą Awards for World Music w kategorii "Newcomer".

W styczniu 2005 roku ukazała się trzecia płyta formacji, zatytułowana "Wykorzenienie".

Album miał swoją premierę we wszystkich państwach Unii Europejskiej, USA, Kanadzie i Japonii, gdzie Kapela odbyła liczne trasy koncertowe.

W Niemczech płyta "Wykorzenienie" została uznana przez miesięcznik "Stereo" za jedną z 3 najlepszych płyt tego roku w kategorii "muzyka zagraniczna".

W 2006 KzWW otrzymała "Fryderyka" w kategorii najlepszy album folk/etno za "Wykorzenienie" oraz znalazła się w gronie 10 nominowanych albumów do nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego - Grammy.

Zespół współpracował z Jackiem Wallem - kalifornijskim kompozytorem dla którego zrealizował muzykę do gry komputerowej "Myst IV" - światowego bestselleru. Obok Kapeli można usłyszeć utwory samego Petera Gabriela - mentora sceny World.

KzWW brała również udział w tworzeniu ścieżki dźwiękowej do jednej z popularnych w Japonii mang.

Siłą kapeli są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza swoim rodzinnym krajem...

Ponad 30 krajów, 4 kontynenty. Od Osaki, Tokio i Taipej poprzez Moskwę, Paryż, Lisbonę, Algier po Nowy Jork, Toronto, Chicago, Seattle, Los Angeles i Vancouver.

Teatry, kluby, festiwale, małe grupki słuchaczy i tysięczne rzesze.

I tak bez przerwy na przestrzeni lat 2003 - 2007.

Rok 2007 przynosi chwilową przerwę w aktywności, Maja i Wojtek zostają rodzicami, co pozwala na chwilowy oddech całej grupie. W tymże czasie zespół otrzymuje dwie snagrody "Machinery" przyznawane przez pismo muzyczne Machina - kategorie "najlepszy zespoł" oraz "sukces na świecie".

Lecz już 2008 to rok wytężonej pracy. Powstaje album z remiksami - "Wymiksowanie", zespół tworzy muzykę do spektaklu teatralnego z tekstami Tymona Tymańskiego - "Muzykanty Wielkiego Pola" (reż. Cezi Studniak) wystawionego w Teatrze Capitol we Wrocławiu.

W kwietniu nagrany zostaje 4 studyjny album - "Infinity", którego premiera światowa miała miejsce w listopadzie a premiera w naszym ojczystym kraju miała miejsce w styczniu 2009 roku.

Na początku 2009 roku grupa otrzymała po raz drugi w swej karierze nagrodę Fryderyka, tym razem za najlepszy album Folk 2008 - "Wymixowanie". W tym roku KzWW po raz kolejny udaje sie do USA promując "Infinity" co owocuje już na początku 2010 roku, kiedy to prestiżowy portal internetowy "Popmatters" uznaje płytę za najlepszy album 2009 roku w kategorii World Music, oraz przyznaje 36 miejsce na liście wszystkich produkcji muzyznych 2009 roku.
W kwietniu 2010 album Infinity zdobywa tytuł Folkowego Fonogramu Roku, oraz zdobywa nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego - "Fryderyk" za najlepszy album Folk/World Music.


To trzeci Fryderyk w historii zespołu.