Sala Koncertowa na Ołowiance
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Koncert oratoryjny
Muzyka Dawna
W programie:
JOHANN SEBASTIAN BACH Pasja według św. Mateusza BWV 244
Wystąpią:
Marta Boberska - sopran
Katarzyna Krzyżanowska - alt
Tomasz Krzysica - tenor
Jarosław Bręk - bas
Sylwester Smulczyński - Ewangelista
Sławomir Jurczak - Jezus
Cappella Gedanensis przyg. Alina Kowalska-Pińczak
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego przyg. Marcin Tomczak
CANZONETTA - Chór Dziecięcy OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku (przyg. Teresa Pabjańczyk i Marta Brozdowska)
Kai Bumann - dyrygent
Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
-----
MARTA BOBERSKA
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Podczas studiów była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki oraz Prezydenta Miasta St. Warszawy. Od 1994 roku jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. W repertuarze tego teatru posiada ponad 30 partii operowych, przede wszystkim w operach W.A.Mozarta. G. Rossiniego, G.F Haendla, C.Monteverdiego, H.Purcella oraz wiele partii oratoryjnych.
Poza działalnością w macierzystym teatrze współpracowała również m. in. z Operą Narodową (" Widma" St. Moniuszki), Narodową Operą Łotewską w Rydze ("Czarodziejski flet" W. A. Mozarta), Opera Nova w Bydgoszczy ("Mesjasz" G.F.Haendel). Operą Krakowską ("Cosi fan tutte" W.A. Mozarta," Zemsta nietoperza" J. Straussa). W sezonie 1998/99 brała udział w produkcji "Czarodziejskiego fletu" W.A.Mozarta (Królowa Nocy) pod dyrekcją J.Cl. Malgoira, wykonując tę partię m.in. w teatrze Champs Elysee w Paryżu. W Teatrze Powszechnym w Warszawie partnerowała K. Jandzie w sztuce "Maria Callas - lekcja śpiewu".
Wykonuje również muzykę współczesną (m. in. prawykonanie cyklu pieśni Marijn Simons w Finlandii w 2003 roku). Prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą wykonując m. in. utwory kameralne i oratoryjno - kantatowe. Współpracuje z wieloma zespołami i wykonawcami muzyki dawnej (m.in. W.Kłosiewiczem, A.Sapiechą, M. Toporowskim). Koncertuje w czołowych filharmoniach kraju, zarówno z koncertami jak i recitalami solowymi. Współpracuje również z Polskim Radio. Jest zapraszana do udziału w wielu festiwalach w kraju i za granicą.
Nagrała wiele płyt kompaktowych (m.in. J.A.Hasse "Zenobia", G.F.Haendel "Imeneo", K.Forster "Vanitas vanitatum", J.Peri "Euridice", M.Mielczewski "Opera omnia", G.G. Gorczycki " Opera omnia", S.S.Szarzyński "Opera omnia", D. Scarlatti "Tetide in Sciro", J. Strauss " Zemsta nietoperza"), posiada również liczne nagrania radiowe i telewizyjne . Dokonała wielu nagrań muzyki filmowej, m.in. do obrazów A.Wajdy i A.Holland.
Śpiewała pod batutą takich dyrygentów jak J. Krenz, J. Maksymiuk, A. Wit, K.Kord, W.Michniewski, J.Kaspszyk, F.Bruggen, J.C.Malgoire, H.Rilling, J.M.Florencio, K. Bumann, T. Bugaj, T. Wojciechowski i in. W swoim dorobku posiada również nominacje do nagród muzycznych (m.in. Paszport Polityki - lata 2000, 2001 i 2002. Fryderyki 1999, 2000, 2001, 2002 i 2005).
---
TOMASZ KRZYSICA
Absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej. Jako student uczestniczył w krajowych i zagranicznych kursach mistrzowskich, m.in. u Fedory Barbieri, Rolanda Paneraia, Siegfrieda Lorentza i Ryszarda Karczykowskiego. Laureat Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (III nagroda i Nagroda Specjalna, 1999), Międzynarodowego Konkursu Głosów Operowych "Rosetum" w Mediolanie (I nagroda, 2001) i Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im.Stanisława Moniuszki w Warszawie (II nagroda i Nagrody Specjalne, 2001). Otrzymał "Premio Basiola" - nagrodę włoskiej krytyki muzycznej dla najciekawszej osobowości artystycznej włoskich konkursów wokalnych w 2001 roku.Debiutował partią Lenskiego w "Eugeniuszu Onieginie" w Operze Bałtyckiej, a w 2000 roku związał się z Warszawską Operą Kameralną, gdzie śpiewa m.in.: Tamina w "Czarodziejskim flecie" Ferranda w "Cosi fan tutte", Ottavia w " Don Giovannim" W.A.Mozarta ( tournée tego zespołu po Szwajcarii, Holandii , Niemczech, Hiszpanii a także dwukrotnie w Japonii) ,Belmonta w "Uprowadzeniu z Seraju", Lenskiego w "Eugeniuszu Onieginie"P. Czajkowskiego , Nemorina w "Napoju miłosnym" G.Donizettiego. W 2001 roku został zaproszony do udziału w premierze "Otella" Verdiego (Cassio) na scenie Theatre du Capitole w Tuluzie. W Teatrze Wielkim w Warszawie zaśpiewał partię Pruniera w "La rondine" Pucciniego (czerwiec 2003), a w czerwcu 2004 r. wykonał partię Narrabotha w "Salome" Straussa.
Artysta dysponuje szerokim repertuarem oratoryjno-kantatowym, wykonując m.in. utwory J.S. Bacha, W.A.Mozarta i innych kompozytorów. Mszę "In tempore belli" Haydna śpiewał w paryskim Théatre des Champs-Elysées i podczas Festiwalu w Nantes z towarzyszeniem Francuskiej Orkiestry Narodowej pod batutą Charlesa Dutoit," Requiem" Mozarta - na Festiwalu w Saint-Denis z Filharmonikami Francuskimi pod dyrekcją Kurta Mazura. Artysta brał udział w prawykonaniu światowym "Magnificat" W.Kilara a także w serii koncertów z " Missa pro pace".Tomasz Krzysica występuje regularnie w polskich filharmoniach oraz w ramach najsłynniejszych polskich festiwali muzycznych jak "Wratislavia Cantans" , "Festiwal Mozartowski" ,"Muzyczna Praga", Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum -non profanum w Trzęsaczu, współpracując z plejadą najwybitnieszych dyrygentów : A. Witem ,K.Kordem, J.Katlewiczem ,J. Maksymiukiem, T. Bugajem, Jose Maria Florencio, J.Kaspszykiem, S.Stuligroszem, W.Michniewskim, W.Rajskim, T.Wojciechowskim. Występował wspólnie z K.Ricciarelli, D.Hvorostowskim, C.Gallardo-Domas, V. Galouzinem, U.Kryger, A.Kruszewskim, I.Kłosińską.
---
JAROSŁAW BRĘK
W latach 1984-1996 śpiewał w Poznańskich Słowikach prof. Stefana Stuligrosza.Ukończył Wydział Wokalny Akademii Muzycznej w Warszawie, w klasie śpiewu prof. Jerzego Artysza. Wyróżniony przez swoją uczelnię medalem Magna Cum Laude za wybitne osiągnięcia artystyczne. Jest laureatem nagród na konkursach wokalnych w Barcelonie, Vercelli i Lizbonie. Dwukrotnie nominowany do Paszportu Polityki. Śpiewał na scenach i estradach Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Holandii, Rumunii, Wysp Kanaryjskich, Japonii, Libanu, Ukrainy, Rosji, Francji, Monaco, Szwajcarii i Izraela. Wykonał ponad 100 partii w dziełach oratoryjnych oraz kilkanaście operowych. Jest solistą Warszawskiej Opery Kameralnej (m. in. Don Giovanni w operze W. A. Mozarta, Hrabia Almaviva w Weselu Figara w. A. Mozarta, partia tytułowa w Jephtè M. Monteclaira i inne), współpracuje z Operą Narodową w Warszawie (Don Profondo w Podróży do Reims G. Rossiniego, Abbot w Curlew River B. Brittena). Współpracował z ponad 70 orkiestrami i 110 chórami z całego świata. Jego repertuar obejmuje utwory od renesansu po współczesne.
Występował z wybitnymi dyrygentami: Tomasz Bugaj, Agnieszka Duczmal, Edward Higginbottom, Jacek Kaspszyk, Jerzy Katlewicz, Ihor Łacanycz, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Michniewski, Michel Plasson, Pascal Rophé, Antoni Ros-Marba, Tadeusz Strugała, Antoni Wit, Alberto Zedda. Współpracował z zespołami muzyki dawnej (Neue Düsseldorfer Hofmusik, Concerto Polacco, Il Tempo), a także znakomitymi orkiestrami (m.in. Hamburger Symphoniker, Orquesta Sinfonicadel Principado de Asturias, Real Filharmonia de Galicia, Orkiestra Opery Lwowskiej, Sinfonia Varsovia,). Brał udział w prawykonaniach utworów polskich kompozytorów - J. Bruzdowicz, W. Kilara, K. Knittla, A. Kurylewicza, P. Łukaszewskiego, R. Twardowskiego. Występował podczas znaczących festiwali, m. in. Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Al Bustan Festival w Bejrucie, Festiwal Sacrum Profanum, Muzyka w Starym Krakowie, Wielkanocny Festiwal L. van Beethovena.
Ważnym nurtem jego działalności są recitale pieśni, które wykonywał m. in. w Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Studio Koncertowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Zamku Królewskim w Warszawie, Sali Chełmońskiego w krakowskich Sukiennicach. Występował w prestiżowych salach (Palau de la Musica de Valencia, Tokyo Bunka Kaikan, Kyoto Concert Hall, Muzeul National George Enescu w Bukareszcie, Tonhalle w Zurichu), śpiewał w Monte Carlo przed księciem Albertem u boku Teresy Żylis-Gara, zaś w paryskiej katedrze Notre-Dame wykonał Stabat Mater K. Szymanowskiego na otwarcie Roku Polskiego we Francji. W 2010 roku śpiewał podczas mszy św. pogrzebowej za prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Dokonał wielu nagrań archiwalnych, a także nagrał około 20 płyt CD, wielokrotnie nagradzanych Fryderykami oraz nagrodą Złotego Orfeusza. Wydane przez NAXOS nagranie Stabat Mater K. Szymanowskiego w 2009 roku otrzymało nominację do nagrody Grammy. Jarosław Bręk prowadzi klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Poznaniu, w 2010 uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej. Prowadził kursy mistrzowskie w Kaliszu i Drezdenku.
---
SYLWESTER SMULCZYŃSKI
Urodził się w Kielcach w 1982 roku. Edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Kielcach, w klasie śpiewu solowego. W 2006 roku ukończył studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Piotra Micińskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Już w trakcie studiów miał okazję uczestniczyć w międzynarodowym projekcie "Opera Island" w Norwegii w "Traviacie" G. Verdiego w reżyserii Jonathana Millera. Jako student zadebiutował również w partii Hrabiego Almavivy w "Cyruliku Sewilskim" G. Rossiniego, odbywając tournée po Europie z zespołem Teatru Muzycznego w Lublinie. Warsztat wokalny doskonalił także na kursie interpretacji muzyki barokowej prowadzonym przez Paula Eswooda we Florencji.
Uczestniczył w licznych festiwalach muzycznych, takich jak Sądecki Festiwal Muzyczny Jubilaei Cantus, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej Viva il canto, Międzynarodowy Festiwal Chopin w barwach jesieni. Od 2006 roku jest solistą Warszawskiej Opery Kameralnej, z którą miał okazję występować na scenach europejskich teatrów operowych, między innymi w Niemczech, Szwajcarii, Francji i Hiszpanii. W swoim dorobku artystycznym ma nagrania dla Polskiego Radia, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz innych instytucji kulturalnych, a także występy pod kierunkiem cenionych dyrygentów, takich jak Ch. Olivieri-Munroe, K. Bumann, Ruben Silva, P. Kotla, T. Bugaj, I. Dohovic. Szczególnie ceni sobie współpracę z zespołami muzyki dawnej oraz takimi wybitnymi przedstawicielami tego nurtu muzycznego jak Agata Sapiecha czy Władysław Kłosiewicz. W swoim repertuarze posiada liczne partie solowe w dziełach W. A. Mozarta, G. Rossiniego, G. Donizettiego, G. Verdiego, B. Brittena oraz I. Strawińskiego. Z powodzeniem wykonuje również muzykę oratoryjno-kantatową J. S. Bacha, J.F. Haendla, J. Haydna, W. A. Mozarta czy G. Rossiniego.
---
SŁAWOMIR JURCZAK
W 1986 ukończył studia na wydziale wokalno-aktorskim warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina. W tym samym roku rozpoczął pracę jako solista w Warszawskiej Operze Kameralnej. W swoim repertuarze posiada wiele partii solowych, między innymi w operach W.A.Mozarta (Sarastro w Czarodziejskim flecie, Bartolo w Weselu Figara, Masetto w Don Giovannim, Don Alfonso w Cosi fan tutte, Osmin w Uprowadzeniu z Seraju, Publio w La clemenza di Tito) G. Verdiego (Pistola w Falstaffie), G.Rossiniego (Alidoro w Kopciuszku, Fernando Villabella w Sroce złodziejce, Haly we Włoszce w Algierze), a także J.Stefaniego, K. Kurpińskiego, S.Moniuszki, Claudio Monteverdiego, A.Scarlattiego, Johna Blowa, G. F. Haendla, H.Purcella, G. B. Lullyego, A.Campra, Viktora Ullmanna, Bernadetty Matuszczak i Zygmunta Krauzego. Współpracuje z wieloma zespołami i wykonawcami muzyki dawnej: W. Kłosiewiczem, A. Sapiechą, Simonem Standagem.
Prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą wykonując także utwory oratoryjno-kantatowe (Requiem, Msza koronacyjna Mozarta, Stabat Mater Dvorzaka, Msza Nelsońska, Paukenmesse, Harmoniemesse, Theresienmesse Haydna). Był także asystentem reżysera Ryszarda Peryta przy realizacji RINALDA G.F.Haendla i BALTAZARA Zygmunta Krauzego. W swoim dorobku artystycznym ma także nagrania płyt z muzyką dawną, sceniczną i oratoryjną (,,OPERA OMNIA" M. Mielczewski, ,,OPERA OMNIA" S.S.Szarzyński, ,,L'EURIDICE" J.Peri, ,,CUD, CZYLI KRAKOWIACY I GÓRALE" J.Stefani, ,,STABAT MATER" A.Dvorzak, ,,GIULIO CESARE" G.F.Haendel).Występował na scenach Niemiec, Holandii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Szwajcarii, Szwecji, Rosji, Kanady, Libanu i Japonii. W 2005 roku otrzymał odznaczenie państwowe - srebrny krzyż zasługi za osiągnięcia artystyczne.