stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Ostatni koncert z tegorocznego cyklu "Muzyka Europy w kościele gdańskiej Polonii" to coś w rodzaju muzycznego komentarza do sytuacji bieżącej. Historie życia trzech twórców, których dzieła zostaną zaprezentowane, to losy obywateli świata, a przede wszystkim obywateli Europy, którzy swoje życie - z różnych względów - związali z Wielką Brytanią.

lis 23

sobota, g. 18:00

bilety 85 - 125 zł
Kup bilet
gru 13

piątek, g. 19:00

bilety 37-80 zł
ulgowy 27-58 zł
Kup bilet
Händel na dworze Jerzego I upatrywał doskonałego miejsca na rozwój swojej kariery. Słynna jest legenda, że aby wkupić się w łaski króla specjalnie dla niego zorganizował koncert na pływającej po Tamizie barce.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Jean-Baptiste Loeillet, zwany Johnem z Londynu urodził się w Gandawie, skąd do Londynu wyjechał... za pracą. Tam zajmował się uczeniem gry na klawesynie. Grał także na instrumentach dętych w Królewskim Teatrze.

Sir Andrzej Panufnik z kolei w Londynie znalazł dla siebie schronienie przed represjami reżimu komunistycznego. Uciekając z Polski nie wiedział co go tutaj czeka. Ale dzięki tytanicznej pracy i pomocy przyjaciół (m.in. Witolda Małcużyńskiego i Ralpha Vaughana Williamsa), jego kariera stopniowo nabrała blasku. Z równie dużym zaangażowaniem oddawał się sztuce dyrygowania (został dyrektorem Orkiestry Symfonicznej w Birmingham), co komponowaniu. Na krótko przed śmiercią, w 1991 r., królowa Elżbieta II w uznaniu zasług przyznała mu tytuł szlachecki.

Wśród czterech twórców, których dzieła wykonane zostaną na koncercie tylko Gordon Jacob z urodzenia był Brytyjczykiem. Jednak to z kolei obywatel całego świata. Jego twórczość w Polsce ciągle nie jest zbyt dobrze znana. Trudno jednak odmówić jej świeżości i urody. Był też muzycznym patriotą - często sięgał po lokalny folklor, który opracowywał w swoich dziełach.

Program:
G. F. Händel: Music for the Royal Fireworks (opr. B. Wiggins, fragm.)
J. Loeillet of London: Sonata triowa c-moll op.2 nr 6
Sir A. Panufnik: Kwintet na instrumenty dęte drewniane
G. Jacob: Four Old Tunes

Słowo: fragmenty "Raju utraconego" J. Miltona i poezja brytyjska

Wykonawcy
Iwona Sarwińska - flet,
Małgorzata Kęsicka - obój,
Dawid Głowacki - klarnet, basethorn,
Szymon Laskiewicz - klarnet,
Mirosław Pachowicz - fagot,
oraz
Piotr Biedroń - recytacje

Wstęp wolny. W przypadku niskich temperatur koncert odbędzie się w Sali Kominkowej Kościoła p.w. Chrystusa Króla w Gdańsku.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony na Facebooku: "Muzyka Europy w kościele gdańskiej Polonii". Znajdą tam Państwo wszystkie informacje dotyczące zbliżających się koncertów.

Koncerty dofinansowane ze środków Miasta Gdańsk.
Patron medialny: portal Trojmiasto.pl

Przeczytaj także