stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wrzesień to miesiąc szczególny. Jak co roku wspominamy wybuch II wojny światowej, oddajemy hołd jej ofiarom. Wyjątkowe znaczenia ma w tej historii Gdańsk - to nieopodal miasta, na Westerplatte, zaczęła się najbardziej przerażająca i wyniszczająca wojna XX w. Dlatego postanowiliśmy na pierwszym w tym roku koncercie z cyklu "Muzyka Europy w kościele gdańskiej Polonii" odnieść się do wydarzeń sprzed 79 lat.

sty 17

piątek, g. 19:00

bilety 120 zł
Kup bilet
kwi 12

sobota, g. 17:00, 20:00

bilety 99-209 zł
Kup bilet
Program koncertu skonstruowany jest także w taki sposób, aby śledzić jak przez pokolenia zmienia się stosunek do sztuki i w jaki sposób komentuje ona aktualną sytuację.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Zaprezentujemy muzykę kompozytorów polskich i gdańskich. Usłyszeć będzie można interesujące Trio na obój, klarnet i fagot Witolda Lutosławskiego. Utwór ten powstał latem 1944 r. w Komorowie, gdzie kompozytor wraz z matką uciekli jeszcze przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Zasadniczo jest to muzyka o abstrakcyjnym albo absolutnym charakterze, pozornie wolnym od odniesień do ówczesnych wydarzeń. Niemniej jednak trudno odmówić zwłaszcza części drugiej (Grave) silnego, pełnego napięć dramatyzmu i złowieszczego rysu.

Podczas koncertu pojawią się także dwie kompozycje twórców gdańskich najmłodszego pokolenia. Obaj pozostają jednak w relacji "mistrz - uczeń". Marek Czerniewicz, którego usłyszymy 5 utworów na trio stroikowe jest bowiem nauczycielem Beniamina Baczewskiego.

Kompozycja Czerniewicza, powstała w roku 2003, to niezwykłe studium stylistyczne. Każda z części inspirowana jest inną techniką: od modalizmów, poprzez punktualizm do minimalu. Jest to także niezwykły, muzyczny komentarz rzeczywistości. Poszczególne części odnoszą się do przeszłości (Archeologia), teraźniejszości (Tytan) i przyszłości (Pamięć). Nie brakuje tutaj także wyraźnych znamion pacyfizmu (Pokój wrogom).

Zupełnie odmienne w charakterze jest Reed Trio No.1 Baczewskiego. Inspirowane muzyką rozrywkową, lekkie, bez żadnych odniesień programowych czy ideologicznych.

Muzyce będzie towarzyszyła poezja. W interpretacji Jerzego Gorzko - aktora Teatru Wybrzeże - usłyszymy wiersze Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta i Wisławy Szymborskiej.

Program:
Witold Lutosławski: Trio na obój, klarnet i fagot
Marek Czerniewicz: 5 utworów na trio stroikowe
Beniamin Baczewski: Reed Trio No.1

Wykonawcy:
Gdańskie Trio Stroikowe:
Marta Różańska - obój,
Andrzej Wojciechowski - klarnet;
Mirosław Pachowicz - fagot
oraz Jerzy Gorzko - recytacje

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony na Facebooku. Znajdą tam Państwo wszystkie informacje dotyczące zbliżających się koncertów: www.facebook.com/muzyka.europy.kosciol.gdanskiej.polonii

Strona Gdańskiego Tria Stroikowego: www.facebook.com/gdanskreedtrio

Koncerty dofinansowane ze środków Miasta Gdańsk.
Patronat medialny: trojmisto.pl