W czwartek, 9. marca 2017 o godz. 19:00 w kościele oo. Franciszkanów w Gdyni wystąpi Zespół Wokalny Simultaneo pod dyrekcją Karola Kisiela. Koncert odbędzie się w ramach projektu Muzyka XXL. Dni muzyki wokalnej w Gdyni organizowanego przez Fundację Polihymnia.
Program koncertu podzielony został na trzy bloki. W pierwszej części słuchacze będą mieli okazję porównać brzmienie renesansowych i XX-wiecznych chansons na przykładzie utworów Clémenta Janequina, Claudina Sermisy'ego, Claude'a Debussy'ego i Francisa Poulenca. Krótkim interludium w tej części będą madrygały Claudio Monteverdiego, Giovanniego Legrenziego i Stefano Landiego, które wykonają soliści z towarzyszeniem dawnych instrumentów.
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Drugi blok repertuarowy to kompozycje sakralne różnych epok - od renesansu (Thomas Tallis) przez barok (Heinrich Schütz) po XX wiek (Francis Poulenc i Petar Dinew). Koncert zamkną utwory napisane przez kompozytorów estońskich - Cyrillusa Kreeka, Gustava Ernesaksa i, zmarłego niedawno, Veljo Tormisa, którego muzyka, biorąc pod uwagę twórców z Estonii, ustępuje popularności jedynie Arvo Pärtowi. Z niezwykle bogatej spuścizny Tormisa w repertuarze koncertu znajdą się kompozycje napisane do oryginalnych melodii ludowych Wepsów - przedstawicieli wymierającej ugrofińskiej nacji zamieszkującej północno-zachodnie tereny Rosji.
W pierwszej części koncertu wokalistom towarzyszyć będą instrumentaliści specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej: Małgorzata Węgrzyn - lutnia, Filip Zieliński - teorba i Danuta Zawada - skrzypce barokowe.
Zespół Wokalny Simultaneo skupia się głównie na prezentacji słuchaczom repertuaru renesansowo-barokowego oraz kompozycji współczesnych. Nie stroni jednak od wzbogacania koncertów o utwory reprezentujące inne style czy epoki, czego przykładem są często wykonywane przez Simultaneo kompozycje cerkiewne. Zespół zadebiutował w styczniu 2015 roku, od tego czasu wystąpił na wielu koncertach i festiwalach, jest również laureatem I nagrody w kategorii zespołów wokalnych na XXVII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi czy III nagrody w kategorii chórów kameralnych na 5. Gdańskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym. W lipcu 2017 roku Zespół Wokalny Simultaneo oraz zespół instrumentów barokowych Silva Rerum wystąpią na prestiżowym, 24. Festiwalu Muzyki Dawnej w Haapsalu (Estonia).
Założycielem i dyrygentem Zespołu Wokalnego Simultaneo jest Karol Kisiel.
Pozostałe wydarzenia w ramach projektu Muzyka XXL - Dni muzyki wokalnej w Gdyni to koncert znakomitego zespołu wokalnego Vox Clamantis z Estonii pod dyrekcją Jaana-Eika Tulve (22 marca, godz. 19, kościół oo. Franciszkanów w Gdyni) oraz Mistrzowski kurs dyrygencki w repertuarze chorału gregoriańskiego, który poprowadzi Jaan-Eik Tulve z towarzyszeniem kwartetu wokalistów Vox Clamantis (20-22 marca, Gdyńskie Centrum Kultury oraz Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku).
Wykonawcy:
soliści:
Julita Bobrzecka - sopran
Alicja Giętkowska-Liguz - sopran
Tomasz Grygo - tenor
Jan Suchorzewski - tenor/kontratenor
Piotr Wierzchnicki - bas
instrumentaliści:
Małgorzata Węgrzyn - lutnia, Filip Zieliński - Teorba, Danuta Zawada - skrzypce barokowe
Zespół Wokalny Simultaneo
Karol Kisiel - dyrygent
Projekt Muzyka XXL. Dni muzyki wokalnej w Gdyni finansowany jest przez Miasto Gdynia
Partnerzy: Gdyńskie Centrum Filmowe, Centrum Kultury w Gdyni, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku - Instytut Dyrygentury Chóralnej i Oratoryjno-Kantatowej oraz Katedra Muzyki Kościelnej