stat
Impreza już się odbyła

Wydarzenie w ramach

Bursztynowy Szlak to owiana tajemniczym mitem trasa handlowa wiodąca od rzymskiej Akwilei nad polskie wybrzeże. Kojarzy się z podróżami w nieznane, kolorowymi jarmarkami i karawanami kupców wędrujących przez Alpy, Karpaty, Sudety i doliny rzek Dunaju, Wisły, Odry, Sanu, Morawy.

lut 9

niedziela, g. 19.00

Gdańsk,
Wstęp wolny
cze 2-3

poniedziałek - wtorek, g. 09:00, 11:00

bilety 28 zł
Kup bilet
Muzyka Bursztynu to przywołująca tamte czasy podróż w czasie i przestrzeni. Muzyczna opowieść o dawnych rytmach, melodiach, pieśniach i wzajemnych inspiracjach - o przenikaniu się tradycji kulturowych wielu krajów. Bursztynowy Szlak w Rzymie spotykał się bowiem ze Szlakiem Korzennym, którym z dalekich Indii docierały przyprawy, z Persji barwniki i cudowne rękodzieło, a z Chin jedwab i laka. Wymianie handlowej towarzyszyła wymiana kulturalna: nieznane melodie i egzotyczne instrumenty docierały przez Rzym aż do krajów chłodnej Północy, zapładniając wyobraźnię jej mieszkańców.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Muzyka Bursztynu to również spotkanie z niegdyś zaginionymi, a dziś na nowo zrekonstruowanymi instrumentami muzycznymi: sześciostrunową, XVI-wieczną fidel płocką, odnalezioną w 1985 r. podczas prac wykopaliskowych w Płocku oraz czterostrunową suką biłgorajską (zrekonstruowaną przez Marię Pomianowską na podstawie źródeł ikonograficznych: wzmianek prasowych z końca XIX w. oraz akwareli Wojciecha Gersona). Oba te instrumenty trzyma się podczas gry w pozycji kolanowej, a struny skracane są przez boczny dotyk paznokciem (tzw. technika paznokciowa, która zanikła u końca XIX w.).

W programie koncertu znajdą się współczesne aranżacje muzyki średniowiecza: polskiej, jak "Hac Festa Die" (na bazie sekwencji z graduału biblioteki Uniwersytetu wrocławskiego XIII w.), włoskiej, jak Anonima włoskiego z XIV w. "Lamento di Tristano, La rotta" i "Saltarello", pieśni z Tracji i żydowskie zaśpiewy dawnej Europy.

Skład zespołu: Maria Pomianowska - wokal, instrumenty smyczkowe; Bartłomiej Pałyga - wokal, basy, bębny, flety; Dima Gorelik - wokal, gitara.

Maria Pomianowska - doktor sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, kompozytorka, wokalistka, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, dyrektor artystyczny warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Przede wszystkim jednak rekonstruktorka zaginionych dźwięków i instrumentów. Dzięki niej odtworzona została technika gry na staropolskich strunowcach: suce biłgorajskiej i fideli płockiej. Maria Pomianowska za propagowanie polskiej muzyki na świecie odznaczona została nadanym przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 2011 r. otrzymała też medal Gloria Artis i Paszport Chopina - za wybitny wkład w obchody Roku Chopinowskiego. Album Marii Pomianowskiej Chopin na 5 kontynentach w 2010 r. znalazł się na 5 miejscu prestiżowej listy Europejskiej Unii Radiowej World Music Charts Europe.