stat
Impreza już się odbyła
lis 22

piątek, g. 20:00

bilety 85 - 165 zł
paź'25 12

niedziela, g. 12:00

bilety 159 - 399 zł
Kup bilet
Peter Jablonski dyrygent

Petra Jablonski mezzosopran

Patrik Jablonski fortepian

Orkiestra Symfoniczna PFB

LUDWIG VAN BEETHOVEN Uwertura Coriolan op.62

EDVARD GRIEG Koncert fortepianowy a-moll op.16

EDVARD GRIEG cykl pieśni Haugtussa op.67

SERGIUSZ PROKOFIEW I Symfonia D-dur op.25 »Symfonia Klasyczna«

Bilety w cenie: 10-40 zł
Filharmonia Bałtycka proponuje system sprzedaży i rezerwacji biletów bezpośrednio przez internet.
więcej informacji: Dział Obsługi Widza, tel. 58/320-62-52 kasy biletowe: 58/320-62-62 mail: bilety@filharmonia.gda.pl


W tym roku świat muzyczny obchodzi 100.rocznicę śmierci norweskiego kompozytora, którego Hans von Bülow określił „Chopinem Północy” – Edvarda Griega. Podczas 64-letniego twórczego życia stal się ikoną muzyczną Norwegii. Jego styl kompozytorski, niezwykle bogaty melodycznie, czytelny i bezpośredni przysporzył mu bardzo wielu zwolenników jeszcze za jego życia. Wielokrotnie wyrazy uznania dla talentu Griega wypowiadał sam Franciszek Liszt. Zasługi Griega są bezsprzecznie wielkie. Asymilując do swojego stylu kompozytorskiego niezwykle bogatą muzykę ludową Norwegii kompozytor stworzył fundamenty norweskiej muzyki narodowej. Sięgnął do norweskich pieśni i tańców i „przekuł” je na niezwykle bogaty wyrazowo i nastrojowo język dźwięków, niezwykle trafnie oddający barwy „północnego krajobrazu”.
Koncert fortepianowy a-moll skomponowany przez 25-letniego Griega od czasu powstania nie schodzi z afiszy koncertowych. Pełen uroku, świeżości i entuzjazmu utwór zachwyca słuchaczy również niezrównaną nastrojowością i melodyką północy.


PETER JABLONSKI dyrygent

Urodził się w Szwecji, w polsko-szweckiej rodzinie. Od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie muzyką, grał na instrumentach perkusyjnych w wieku 4-6 lat. Trzy lata później grał w słynnym klubie”Village Vanguard” w Nowym Jorku z takimi muzykami jak Thad Jones i Buddy Rich.
Rok później miał swój pierwszy recital fortepianowy z utworami Mozarta i Chopina. W wieku 11 lat rozpoczął naukę w Akademii Muzycznej w Malmo pod kierunkiem Michała Wesołowskiego. Już rok później koncertował z orkiestrą wykonując Koncert Fortepianowy G-dur KV.453 W.A.Mozarta.

Rok po ukończeniu Akademii, koncertował i nagrał I Koncert Fortepianowy b-moll P.Czajkowskiego z Polską Orkiestrą Radiową w Krakowie. W wieku 17 lat Peter rozpoczął studia kompozycji i dyrygentury w Londynie i jako najmłodszy ukończył Royal College of Music.

Jako student występował przed Vladimirem Ashkenazym, który zaproponował Peterowi nagranie debiutu dyrygenckiego Ashkenazy’ego z RPO. Dwa lata później nagrali Rapsodię na temat Paganiniego S.Rachmaninowa oraz kompozycje Szostakowicza i Lutosławskiego dla wytwórni Decca. Płyta ta wygrała Edison Award za najlepsze nagranie koncertu. Później nagrali Koncert Fortepianowy i poemat symfoniczny Prometeusz A.Skriabina dla wytwórni DSO Berlin. Pozostałe nagrania utworów symfonicznych obejmują m.in. II i III koncert Fortepianowy P.Czajkowskiego z Philharmonia Orchestra pod dyrekcją Charlesa Dutoita.

Od debiutów w salach Kennedy Centre w Waszyngtonie /1992/ i Royal Festival Hall w Londynie /1993/ Peter występował na najbardziej prestiżowych estradach koncertowych świata tj. DSO Berlin, NHK Tokyo, Los Angeles Philharmonic, Philadelphia, Teatr Kirowski, BBC Symphony, Philharmonia, Tonhalle Zurich i Orchestre Nationale de France.
Współpracował ze znakomitymi dyrygentami, wśród których wymienić można Charlesa Dutoise , Walerego Giergiewa, Vladimira Aszkenazego, Daniele Gatti, Kurta Sanderlinga i Myung-Whun.

W sezonie artystycznym 2006-2007 występował m.in. z NHK/Aszkenazy, La Scala/Chung and Leipzig Gewandhaus/Riccardo Chailly.

Muzyka kameralna jest również ważnym rozdziałem w artystycznej działalności Petera. Niedawno ukazała się jego najnowsza płyta, nagrana z wiolonczelistą Ralphem Kirshbaumem z sonatami wiolonczelowymi Szostakowicza i Prokofiewa.

W roku 1998 Peter Jablonski wygrał Nagrodę Orpheus za światową premierę Koncertu Fortepianowego Wojciecha Kilara, dedykowaną Peterowi, która miała miejsce podczas festiwalu Warszawska Jesień. W 2005 roku został nagrodzony Medalem Królewskim „Litteris et Artibus” przez Króla Szwecji.
Obecnie Peter mieszka z rodziną w Londynie.


PATRIK JABLONSKI fortepian

Patrik Jablonski, pianista szwedzki, jest absolwentem renomowanego Royal College of Music w Londynie w klasie fortepianu prof. Iriny Zaritskaya, równolegle studiował również dyrygenturę i kompozycje.

Współpracował i koncertował z wieloma zespołami symfonicznymi, m.in. z Orkiestrą Królewskich Filharmoników w Sztokholmie, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, St. Petersburg Heremitage Orchestra i Orkiestrą Radiową w Rydze . Współpracował z takimi dyrygentami jak Juha Kangas, Kristjan Jarvi czy Leon Spirer.

Ze szczególną pasją i upodobaniem wykonuje muzykę współczesną, jest wykonawcą najnowszych kompozycji takich kompozytorów jak Poul Ruders, Wojciech Kilar czy Andrew March. Jest gościem wielu festiwali muzyki współczesnej, włącznie z festiwalem „Warszawska Jesień”.

Wspólnie z bratem Peteren tworzą duet fortepianowy intensywnie koncertujący po Europie i Japonii. Jako duet nagrali wspólnie dwie płyty, a następna ukaże się już pod koniec 2007 roku.

Jako kameralista Patrik Jablonski koncertuje z różnymi artystami, nie tylko klasycznymi, m.in. Christian Lindberg czy znakomity pianista jazzowy Bobo Stenson.

W ostatnim czasie Patrik Jablonski wykonał 7-krotnie w Operze Królewskiej w Sztokholmie III Koncert fortepianowy Es-dur Piotra Czajkowskiego z Orkiestrą Baletu Królewskiego.

Plany artystyczne na najbliższe miesiące obejmują koncerty w Bukareszcie, Nicei, Rydze oraz w Sibiu (Rumunia), Europejskiej Stolicy Kultury 2007 roku.

Jako główny dyrektor wytwórni Altara Music Ltd, Patrik Jablonski koordynuje najnowsze projekty płytowe przy współudziale tak znakomitych artystów jak Pinchas Zukerman, Barbara Bonney, André Previn & Stephen Kovacevič.

Patrik Jablonski jest również dyrektorem artystycznym trzech międzynarodowych festiwali muzycznych: The Malar International Music Festival, Vaxjö Classics oraz The Baltic Winter Festival.

PETRA JABLONSKI mezzosopran

Wokalistka urodzona w Szwecji, naukę muzyki rozpoczęła w wieku 10 lat.
Jest absolwentką Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Sztokholmie i londyńskiej Guildhall School of Music and Drama, gdzie studiowała u prof. Very Rozsa.

Petra Jablonski współpracuje z Polską Orkiestra Radiową w Warszawie, orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej czy Orkiestrą Symfoniczną w Brecia-Bergamo (Włochy). Koncertuje w wielu krajach Europy, m.in. w Anglii, Polsce, Litwie, Niemczech, Szwecji, Norwegii i Finlandii.

Petra Jablonski współpracuje stale z pianistą Patikem Jablonski i gitarzystami Göran Söllcher i Raphaella Smits.

Dokonała wielokrotnych nagrań dla Szwedzkiego Radia i Telewizji.
Poza działalnością koncertową zaangażowana jest w edukację muzyczną dzieci i młodzieży współtworząc projekty oper dziecięcych.