stat
Impreza już się odbyła

Muzyka m.fazy

wrz 26-29

czwartek - niedziela

Gdańsk
Kup bilet

w każdy wtorek (do 29.10), g. 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
M.faza zmaterializowała się pod koniec 2003 roku w Gdańsku, jednakże pomysł na taki zespół krążył od dłuższego czasu w głowach dwóch osób - Krzyśka i Łukasza - sąsiadów z jednej klatki schodowej czteropiętrowego bloku z rozległym widokiem na majestatyczną Zatokę Gdańską. Członkowie-założyciele, odpowiedzialni za muzykę i teksty, na przestrzeni 3 zimowych miesięcy nagrali w domu demo, które trafiło do Pawła Kostrzewy, w wyniku czego na antenie Trójkowego Ekspresu zadebiutował "Sopot". W tym samym czasie skład zespołu został uzupełniony o dwóch wypróbowanych przyjaciół tworzących zgraną sekcję rytmiczna: Piotrka (bębny) i Marka (bas). m.faza w poszerzonym składzie przystąpiła do wzmożonych działań twórczych i odtwórczych, które owocują działalnością koncertową.

Muzyka m.fazy - jakkolwiek eklektyczna - stara się wpisać w tradycje niepokornego trójmiejskiego grania. Jej charakter wynika niechybnie z podwyższonego poziomu jodu zawartego w morskim powietrzu i jego oddziaływania na zwoje mózgowe. Brzmienie formacji określają gitary elektryczne i akustyczne podparte solidna sekcją rytmiczną, wzbogacone gdzieniegdzie subtelnymi dźwiękami wiekowego syntezatora analogowego Rolanda. W warstwie tekstowej przewijają się różnorodne wątki: skomplikowane relacje międzyludzkie w różnych konfiguracjach, publicystyka połączona z krytyką wszechobecnej bylejakości oraz hedonistyczne w swej naturze wspomnienia weekendowych (i nie tylko) wypraw do Sopotu.
"No dobra... ale skąd ta porąbana nazwa?" - chciałoby się zapytać... cóż, m jak muzyka, a faza jak... faza, bo każdy z czegoś czerpie energię do fazy a nasza bierze się z muzyki. Jest też drugie źródło nazwy m.faza i tłumaczy je poniższy cytat ze Słownika Współczesnego Języka Polskiego (Wydawnictwo Wilga, Warszawa 1996):
emfaza rz. ż Ia, CMc. ~zie, blm 'akcent emocjonalny kładziony w mowie na pewne zdania, wyrazy, sylaby; nadmierna uczuciowość wypowiedzi; patos': Deklamatorska, szlachetna emfaza. Deklamować, mówić, nazywać, wypowiadać coś z emfazą. (gr.)
emfatycznie przysł., ~ej 'z emfazą': Wyrażać się emfatycznie.
emfatyczny przym. Ia 1. 'wyrażony z emfazą, nadmiernie ekspresywny, patetyczny, napuszony': Mówić w sposób emfatyczny. 2. jęz 'mający wzmocnić ekspresję jakiegoś elementu językowego; wyrazisty': Akcent emfatyczny. Funkcja emfatyczna.