stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
mar 9

niedziela, g. 19:00

bilety 120 zł
Kup bilet
maj 29

czwartek, g. 19:00

bilety 110 zł
Kup bilet
Sala Koncertowa na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert symfoniczny
MUZYKA POLSKA: Arcydzieła symfoniki

Wystąpią:
Roman Lasocki - skrzypce
Anita Wąsik - skrzypce
Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

W programie:
WITOLD LUTOSŁAWSKI - Partita na skrzypce i orkiestrę
KAROL SZYMANOWSKI - I Koncert skrzypcowy op. 35
PIOTR CZAJKOWSKI - "Dziadek do orzechów"
MAURICE RAVEL - "La Valse"

-----

ROMAN LASOCKI
Jeden z najwybitniejszych skrzypków polskich średniego pokolenia. Studia uwieńczone dyplomem z wyróżnieniem ukończył w PWSM w Łodzi w kasie prof. Fr. Jamrego. Kontynuując je później u takich mistrzów jak Andre Gertler, Henryk Szeryng, Tadeusz Wroński czy Stanisław Lewandowski. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich m.in. w Budapeszczie, Weimarze, Genewie, Barcelonie. Występował na najpoważniejszych estradach koncertowych świata m. in. w paryskiej Salle Gaveau, wiedeńskiej Bosendorfer Sall, nowojorskiej Carnegie Hall oraz największych centrach koncertowych Europy, Azji, USA i Kanady. Uczestniczył w renomowanych światowych festiwalach muzycznych "Festival Estival de Paris" czy Warszawskiej Jesieni. Występował z najwybitniejszymi polskimi dyrygentami, zaś szczególnie ceni sobie koncerty i nagrania dokonane z Filharmonią Śląska oraz NOSPR pod dyrekcją Karola Stryi, Antoniego Wita, Mirosława Jacka Błaszczyka i Jerzego Swobody.

Nagrał ponad dwadzieścia płyt analogowych i kompaktowych dla wytwórni polskich, niemieckich, angielskich, francuskich i japońskich. Nagrywał dla Polskiego Radia a także radiofonii niemieckiej, francuskiej, włoskiej, szwedzkiej, węgierskiej, belgijskiej, holenderskiej, hiszpańskiej, czeskiej, koreańskiej a także rozgłośni amerykańskich i kanadyjskich. Jego wieloletnia współpraca z Telewizją Polską zaowocowała sześcioma cyklami programów m.in. "Fantazja na smyczki", "Mistrzowie wiolinistyki", "Historie smyczkiem pisane" "Roman Lasocki przedstawia" w których zrealizował przeszło 250 odcinków sam grając oraz komentując i przeprowadzając rozmowy z najwybitniejszymi polskimi skrzypkami, altowiolistami i wiolonczelistami. Od dziesięcioleci artysta zapraszany jest do prowadzenia kursów mistrzowskich m.in. w Niemczech., Francji, Holandii, Hiszpanii, na Węgrzech, w Korei Pd., Japonii, USA i Kanadzie.

Juror i przewodniczący jury licznych polskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Od roku 1970 zajmuje się także pedagogiką. Jest profesorem zwyczajnym AMFC w Warszawie oraz profesorem AM w Katowicach. Z klasy jego wyszło wielu cenionych skrzypków polskich wśród nich Szymon Krzeszowiec, Adam Musialski, Anna Rechlewicz. Katarzyna Brzoza, Barbara Walus i Izabella Szałaj. Artysta pełnił także szereg odpowiedzialnych funkcji uczelnianych. Zaś lata 2002-2004 spędził w Korei Pd. Pełniąc funkcję visiting profesora na Uniwersytecie w Daegu, oraz prowadząc kursy mistrzowskie w Seulu.

Ponad trzydziestu wybitnych kompozytorów dedykowało Romanowi Lasockiemu swoje dzieła, wśród nich m.in. Rafał Augustyn, Jerzy Bauer, Edward Bogusławski, Marian Borkowski, Sławomir Czarnecki, Andrzej Dutkiewicz, Jan Wincenty Hawel, Włodzimierz Kotoński, Stanisław Moryto, Bronisław Kazimierz Przybylski, Witold Rudziński, Romuald Twardowski. Za wybitne osiągnięcia artystyczne został uhonorowany m.in. Krzyżem Oficerskim Polonia Restuituta, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Polskiego Radia, nagrodą "Złotego Ekranu", oraz czterokrotnie nagrodą Ministra Kultury.

ANITA WĄSIK
Jest studentką Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Romana Lasockiego. Grę na skrzypcach rozpoczęła w Lublinie pod kierunkiem Doroty Adamczuk oraz Iwony Siedlaczek. Ukończyła OSM I i II stopnia im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie prof. Jerzego Hazuki.

Jest laureatką wielu konkursów skrzypcowych w kraju i za granicą, m.in. w 2009 zdobyła II nagrodę oraz nagrodę dla Najlepszego Polskiego Laureata na XI Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków w Lublinie, w 2008 - III nagrodę na VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie, 2006 - finalistka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Lotos Mozart Prize w Gdańsku, w 2005 znalazła się w finale Międzynarodowego Konkursu w Niemczech - "11. Internationaler Wettewerb fur Violine", w 2003 - I nagroda w V Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Pamięci Aleksandry Januszajtis w Gdańsku, w 2001 - I miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Pamięci Aleksandry Januszajtis w Gdańsku.

Od wielu lat regularnie uczestniczy w Międzynarodowych Mistrzowskich Kursach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie oraz Seminariach Skrzypcowych w ramach festiwalu Gdańska Wiosna. Wielokrotnie brała udział w kursach muzycznych Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w Zakopanem, a także w Mistrzowskich Kursach Muzycznych w Goch (Niemcy).

W 2010 otrzymała stypendium "The Meadowmount School of Music" w postaci zaproszenia do udziału w Summer School for String Players w Westport w Nowym Jorku. Została uhonorowana stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska" (2010) oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w dziedzinie kultury (2007). Koncertowała w wielu miastach Polski, a także poza granicami kraju (Francja, Holandia Niemcy, Rosja, Szwecja, Tunezja, USA). Brała udział w licznych festiwalach muzycznych, takich jak: "Gwiazdy Promują" w Jeleniej Górze (2009,2011), "Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki" w Zielonej Górze (2008), I Gdański Festiwal Muzyczny (2008), Festiwal Dymitra Szostakowicza w Moskwie (2006).

Jako solistka występowała m.in. z orkiestrami: Filharmonia Śląska, Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Lubelska, Filharmonia Zielonogórska, Filharmonia Dolnośląska, Filharmonia Świętokrzyska, Orkiestra Kameralna Hanseatica, Filharmonia Kameralna w Sopocie, Cappella Gedanensis, pod batutą takich dyrygentów, jak : Mirosław Jacek Błaszczyk, Zbigniew Goncerzewicz, Czesław Grabowski, Wojciech Rajski, Jerzy Swoboda, Piotr Wijatkowski, Gerd Muller-Lorenz.

MIROSŁAW JACEK BŁASZCZYK
Dyrygent, kierownik orkiestry symfonicznej, dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej. Po studiach na Wydziale Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie warsztat dyrygenta chóralnego zdobywał u prof. Jana Wincentego Hawela, kontynuował naukę na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury; studia w klasie prof. Karola Stryji ukończył z odznaczeniem. W grudniu 1991 roku został laureatem IV Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W 1993 roku American Society for Polish Music ufundowało mu 3-miesięczne stypendium w Los Angeles.

W latach 1984-86 dyrygował zespołem złożonym z muzyków katowickiej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji podczas festiwali Warszawska Jesień i Śląskie Dni Muzyki Współczesnej. Od 1986 roku był dyrygentem Państwowej Filharmonii Śląskiej i dyrektorem artystycznym Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Zabrzu. W 1990 roku został dyrektorem naczelnym i artystycznym Państwowej Filharmonii w Białymstoku. W 1995 roku wraz z jej orkiestrą dał serię koncertów w USA, zwieńczoną entuzjastycznie przyjętym występem w nowojorskiej Carnegie Hall. W latach 1996-1998 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Poznańskiej.

Od maja 1998 r. jest dyrektorem artystycznym Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. W latach 1999-2002 roku był głównym dyrygentem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Porto (Portugalia), a w roku 2003 - jurorem i dyrygentem na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku. Mirosław Jacek Błaszczyk wiele koncertuje w kraju, łącznie z estradą Filharmonii Narodowej. Jego dyrygencki kunszt poznali także melomani wielu krajów: Austrii, Niemiec, Francji, Szwecji, Irlandii Płn., Hiszpanii, Portugalii, Białorusi, Litwy, Łotwy, Tunezji, Kanady, Korei Pd., Chin i Stanów Zjednoczonych.

W minionym sezonie dyrygował orkiestrami m.in. Filharmonii Narodowej w Waszyngtonie oraz na Litwie i w Łotwie W 2000 roku w Bielsku-Białej poprowadził koncert Sinfonii Varsovii z udziałem Nigela Kennedy'ego. Za promowanie muzyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki współczesnej oraz za osiągnięcia filharmoników śląskich pod jego batutą, prezydent Katowic w 2001 roku nagrodził Mirosława Jacka Błaszczyka w dziedzinie kultury. W 2005 roku otrzymał stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie dyrygentura.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    7-35 zł
  • Kontakt
    58 320-62-62
Do każdego biletu zakupionego na ten koncert Filharmonia dodaje specjalny bonus na kolejny koncert cyklu ”Arcydzieła muzyki na żywo” w dniu 20 stycznia br. (piątek, g.19.00), kiedy wykonane zostaną - „Pieśń o ziemi” Gustava Mahlera i „I Symfonia” Ludwiga van Beethovena.