stat
Impreza już się odbyła
lis 27-29

środa - piątek, g. 19:00

Wstęp wolny
W sobotę 3 maja 2009 roku o godz 19:00 będzie rozbrzmiewać "Muzyka w zabytkach Gdyni". Z okazji cyklu "Dialogi ze sztuką" w kościele pw. Św. Mikołaja w Gdyni wystąpią znani trójmiejskiej publiczności soliści. Partie sopranowe wykona Magdalena Witczak, a Paweł Hulisz zachwyci dźwiękami trąbki naturalnej. Podczas najbliższego koncertu usłyszymy arie z oratoriów G.F.Heandla, suitę D-dur na trąbke i orkietrę G.F.Heandla, canzony G.Gabrielego i C.Gussago. Pojawi się też wykonanie kompozycji A.Przeradowskiego. Gdyńską Orkiestrą Kameralną Sinfonietta Nordica od pozytywu zadyryguje Karol Hilla.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


"Muzyka w zabytkach Gdyni" jest częścią większego cyklu kulturalnego "Dialogi ze sztuką" organizowanego przez Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra, Gdyńską Orkiestrę Kameralną Sinfonietta Nordica, Urząd Miasta Gdyni i Parafię Św. Mikołaja w Gdyni. Impreza jest dofinansowana z budżetu Miasta Gdyni.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego muzycznego dialogu. Wstęp wolny.

kiedy: 3 maj 2009r. godz 19:00
gdzie: kościół pw. Św. Mikołaja w Gdyni Chyloni (SKM - Gdynia Leszczynki)
soliści: Magdalena Witczak /sopran koloraturowy/ i Paweł Hulisz /trąbka naturalna/
orkiestra: Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonietta Nordica
dyrygent: Karol Hilla
wstęp: wolny

program:
arie z oratoriów G.F.Heandla
suita D-dur na trąbke i orkietrę G.F.Heandla
canzony G.Gabrielego, C.Gussago
kompozycje A.Przeradowskiego

organizatorzy:
Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra
Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonietta Nordica
Parafia Św. Mikołaja w Gdyni
Urząd Miasta Gdyni

INFORMACJA O WYKONAWCACH
Dyrygent
Karol Hilla - absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Romana Peruckiego. W latach 2002-2004 kształcił się w Hochschule fur Musik und Theater w Hamburgu oraz ukończył studia podyplomowe (tzw. Konzertexamen) pod kierunkiem prof. Wolfganga Zerera. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej, prowadzonych przez takich pedagogów jak Harald Vogel, Susanne Landale, Jon Laukvik, Marek Toporowski i.in. Licznie koncertował w wielu miastach Polski i za granicą. Jako solista i muzyk orkiestry współpracował z Polską Filharmonią Bałtycką, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku (wykonywał m.in. partię organów w "Requiem" G.Faure pod dyr. J.Maksymiuka). Grał również z zespołem "Camerata Nova" ze Szczecina (m.in. w koncercie z udziałem Valerija Ojstracha). Jest laureatem II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Rumi, uczestnikiem Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Jana Pieterszona Sweelincka w Gdańsku (półfinał). W roku 2002 zakwalifikował się do udziału w Międzynarodowym Konkursie Organowym "Grand Prix de Chartres", jako jedyny student z polskiej uczelni muzycznej. Pełni funkcję kantora w Kościele św. Andrzeja Boboli w Gdyni oraz prezentatora organów Katedry w Oliwie. Jest dyrygentem gdyńskiego chóru "Cantus", chóru Akademii Morskiej w Gdyni. Prowadzi Gdyńską Orkiestrę Kameralną Sinfonietta Nordica. Jako dyrygent występował z takimi znakomitościami jak Stefania Toczyska, Piotr Kusiewicz, Marcin Ciszewski i innymi. Jest dyrektorem artystycznym cykli koncertowych. Wraz z żoną pielęgnuje pasję do propagowania muzyki. Znajduje czas na podróże i zgłębianie wiedzy o architekturze.


Soliści:

Magdalena Witczak - sopran koloraturowy. Ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Łodzi w klasie skrzypiec. W latach 1993-1999 studiowała w klasie śpiewu solowego prof. Bożeny Harasimowicz w gdańskiej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki, którą ukończyła otrzymując dyplom z wyróżnieniem.W październiku 2004r. zdobyła wyróżnienie oraz dwie nagrody specjalne na I Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. A. Didura w Bytomiu. W maju 2006r. uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej, w dyscyplinie artystycznej - wokalistyka.

Swoje umiejętności doskonaliła uczestnicząc w kursach interpretacji muzyki wokalnej w kraju i za granicą pod kierunkiem takich pedagogów jak: Judith Beckmann (Bachakademie Stuttgart), Krystyna Szostek-Radkowa, Gerhard Kahry, Christiane Hampe, Christian Elsner, Ryszard Karczykowski, Fedora Barbieri, Wojciech Drabowicz. Wykonuje muzykę operową, oratoryjną oraz pieśni. Ważniejsze role sceniczne: Rozyna w "Cyruliku Sewilskim" G.Rossiniego, Zuzanna w "Weselu Figara" W.A.Mozarta, Norina w "Don Pasquale" G.Donizettiego, Fasquita w "Carmen" G.Bizeta, Oskar w "Balu maskowym" G.Verdiego, Hanna w "Strasznym dworze" St. Moniuszki, Lucia w "Gwałcie na Lukrecji" B.Brittena oraz Stasi w "Księżniczce czardasza" E.Kalmana.

Występowała z takimi dyrygentami, jak: J.Maksymiuk, J.Katlewicz, K.Buman, Z.Rychert, B.Jarmołowicz, M.J.Błaszczyk, T.Wicherek, J.Przybylski, T.Bugaj, S.Chrzanowski, M.Florencio Jr., R.Silva, S.Wróblewski. Bierze udział w licznych festiwalach w kraju i za granicą, współpracuje z Filharmoniami i Zespołami Muzyki Dawnej. W roku 2008r. nagrała z Cappellą Gedanensis solowy motet "In furore" A. Vivaldiego.

Wykonuje utwory współczesnych kompozytorów polskich. W październiku 2001r. została zaproszona do światowego prawykonania "Missa Festiva" K. Rozbickiego, wydanej na płycie CD przez firmę Acte Prealable. Wykonała także "Angelus" W. Kilara, "Papa in Memoriam" na sopran, fortepian i sampler elektroniczny gdańskiego kompozytora G. Grubby oraz "Mszę Górniczą" A. Marko.


Paweł Hulisz - absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie trąbki prof. Szymona Pawłowskiego, którą ukończył w 1999r. Już w czasie studiów rozpoczął współpracę z Zespołem Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis, z którą współpracuje po dziś dzień jako kameralista i solista. Uprawia zarówno muzykę barokową, symfoniczną, jak i rozrywkową, jazz. Do udziału w różnych projektach, realizujących odmienne gatunki muzyczne, zachęca artystę specyfika samego instrumentu oraz szerokie spektrum wykonawcze.
Jest solistą, jak i aktywnym muzykiem orkiestrowym. Współpracował z wieloma zespołami symfonicznymi i kameralnymi z całej Polski m.in. z: Filharmonią Bałtycką, Filharmonią Olsztyńską, Filharmonią Koszalińską, Filharmonią Szczecińską, a także z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Camerata Nova ze Szczecina, Operą Krakowską, Teatrem Muzycznym w Gdyni, "Operą na Zamku" w Szczecinie, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Sinfonia Baltica w Słupsku, "Camerata Academica" w Warszawie, "The New European Symphonic Orchestra" w Warszawie, Gdyńską Orkiestrą Kameralną "Cametata Nordica", "Goldberg Ensemble", gdyńskim kameralnym zespołem barokowym "Ad te Domine", Big Bandem Pałacu Młodzieży w Gdańsku, Big Bandem miasta Tczew, Teatrem "Wybrzeże" w Gdańsku, Teatrem "Atelier" im. A.Osieckiej w Sopocie, sekstetem "Amar Orchestra", Detko Band, Mietek Blues Band i innymi.

Na stałe współpracuje z zespołem jazzowym Keeping Tradition Jazz Quartet, Jacek Siciarek Quartet, zespołami rockowymi Sun's Vibration, Sylamamirama, Homo Sapiens, Kowalski, the glennSKii's, Made in Heaven, Rio Boss. Od 2004 współtworzy kwintet dęty blaszany HEVELIUS BRASS. Współpracuje z gdańskimi kompozytorami: Małgorzatą Gołąb, która napisała dla trębacza "Sonatę na trąbkę i fortepian", Tomaszem Krezymonem i Markiem Czerniewiczem - kantata "I noc cię otoczy jak światło" na sopran, trąbkę i smyczki.

Jako solista uczestniczył w wielu festiwalach i koncertach, m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk, Sopockie Spotkania z Muzyką, Letni Festiwal Muzyki Kameralnej na Helu, Festiwal Kolory Polski, itd. Koncertuje ze znanymi artystami jak: Bogusław Grabowski, Gedymin Grubba, Andrzej Szadejko, Bożena Harasimowicz-Haas, Magdalena Witczak, Małgorzata Armanowska, Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek, Leszek Skrla, Grzegorz Piotr Kołodziej.



Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonietta Nordica powstała w 1999 roku, z inicjatywy studentów oraz absolwentów gdańskiej Akademii Muzycznej. Orkiestra specjalizuje się w wykonywaniu dzieł barokowych i klasycznych, również na kopiach instrumentów historycznych. W swoim repertuarze orkiestra posiada kantaty i koncerty J.S.Bacha, symfonie W.A.Mozarta i J.Haydna, dzieła wokalno-instrumentalne G.F.Haendla, utwory między innymi M.J.Żebrowskiego, H.Purcella, A.Vivaldiego, a także kompozycje współczesne. Orkiestra aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Trójmiasta i Pomorza.
Zespoół stanowią młodzi muzycy, którzy współpracowali z wieloma cenionymi artystami z Polski - z Markiem Toporowskim, Piotrem Kusiewiczem, Stefanią Toczyską, Zbigniewem Pilchem, Karolem Radziwonowiczem, Przemysławem Neumannem oraz z zagranicy - między innymi z Naho Hirai. Od 2005 roku funkcję koncertmistrza i solistki Gdyńskiej Orkiestry Kameralnej Sinfonietta Nordica pełni Bernadeta Wujtewicz, która trzyma pieczę nad artystycznym poziomem wykonań.
Sinfonietta Nordica uczestniczyła w międzynarodowych projektach realizowanych razem ze studentami Akademii Muzycznych w Dreźnie i Düsseldorfie. Ma na swoim koncie nagrania radiowe i płytowe. Występowała na kilku znaczących międzynarodowych festiwalach muzycznych. Koncertowała zarówno w Polsce jak i za granicą (Francja - koncerty pod patronatem Prezydenta Francji - Jaquesa Chiraca, w ramach festiwalu "Nowa Polska", podczas Roku Polskiego we Francji).