My name is Giovanni - speaking concert
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Propozycja nowej formy edukacyjnej. Formuła koncertu, w której dyrygent pełniąc zarazem funkcję komentatora, prezentuje, jak zostało skonstruowane dzieło operowe (w tym przypadku Don Giovanni
Mozarta), jak powstało, ile w nim odniesień do tradycji. To swoistego rodzaju lekcja anatomii, podczas której badana jest opera. Pozwala to odbiorcom, nawet tym, którzy nie posiadają elementarnej wiedzy muzycznej, poznać tajniki warsztatu kompozytorskiego. Tym samym skomplikowane problemy teatralno-muzyczne stają się dla "niewtajemniczonego" odbiorcy czytelne i zrozumiałe, dając mu satysfakcję, wynikającą ze świadomej percepcji dzieła, które będzie miał okazję zobaczyć trzy tygodnie później na scenie. Bardziej wtajemniczeni poznają natomiast sekrety Don Giovanniego, których istnienia nawet nie podejrzewali.
W głąb opery poprowadzi nas dyrygent,
Marcin Sompoliński, mający do swej dyspozycji orkiestrę, chór, solistów i zaawansowane środki techniczne (m.in. prezentacje multimedialne, projekcje filmowe). Na początek planujemy dwa koncerty trwające ok. 1 godz., 15 min. każdy.
Program adresowany jest do młodzieży i dorosłych.
Obsada:Don Giovanni - Robert Gierlach
Donna Anna - Aleksandra Buczek
Don Ottavio - Paweł Skałuba
Donna Elvira - Anna Wierzbicka / Bożena Harasimowicz
Leporello - Adam Palka
Chór męski Opery Bałtyckiej
Marcin SompolińskiDyrygent, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Uczestnik wielu kursów mistrzowskich, m.in. w Lipsku (H. Rilling), Stuttgarcie (J.E. Gardiner) i Brixen (J. Riffkin). Otrzymał "Stypendium dla młodych twórców" miasta Poznania (1993), oraz Medal Młodej Sztuki "Głosu Wielkopolskiego" (1994). W latach 1987-1999 prowadził Orkiestrę Symfoniczną Państwowego Liceum Muzycznego w Poznaniu. W latach 1987-1990 był dyrygentem Wielkopolskiej Orkiestry Symfonicznej.
Od roku 1993 jest szefem Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Poznaniu, a od 1996 dyrygentem "Arte dei Suonatori" - orkiestry grającej na autentycznych instrumentach. Z zespołem tym wykonał m. in. po raz pierwszy w Polsce pierwotną wersję Pasji wg św. Jana J.S. Bacha.
W roku 1997 rozpoczął pracę jako dyrygent Teatru Wielkiego w Poznaniu, realizując m.in. premierę Czarodziejskiego fletu
W. A. Mozarta na festiwalach w Carcassone i Xanten. Występował z wieloma orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą, towarzysząc wybitnym solistom (
K.A. Kulka, J. Kotnowska, E. Chojnacka, W. Ochman, M. Bilson), w prestiżowych salach koncertowych (Beethovenhalle-Bonn, Festspielhaus w Salzburgu, Alte Oper we Frankfurcie.) Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych. Prowadzone przez niego w 1998 roku koncerty monograficzne Arvo Pärta zostały uznane przez "Gazetę Wyborczą" oraz "Życie", za kulturalne wydarzenie roku w Poznaniu.
Wśród ważniejszych dokonań artystycznych M. Sompolińskiego znajduje się również polska premiera opery
Marcela Landowskiego "Galina". Jej spektakularny sukces spowodował zaproszenie zespołu Teatru Wielkiego w Poznaniu na "Expo 2000" do Hannoveru. Sompoliński przygotował również premierowe spektakle "Halki"
S. Moniuszki (2000), oraz "Aidy"
G. Verdiego (2001).
Osobny nurt działalności artysty stanowią prawykonania muzyki współczesnej, wśród których znajdują się m.in. zamówione przez Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich w Poznaniu kompozycje
Z. Kozuba "Beati estis", oraz
M. Jasińskiego "Ad Iuvenatem".
W roku 2001 objął kierownictwo artystyczne "Orkiestry I Rzeczpospolitej" - pierwszej polskiej orkiestry specjalizującej się w wykonawstwie muzyki Oświecenia na instrumentach z epoki, która od czasu inauguracyjnego występu kończącego X Festiwal Muzyki Dawnej w Zamku Królewskim w Warszawie intensywnie, rozwija swoją działalność.
Wśród ostatnich dokonań Marcina Sompolińskiego jest też "Missa pro defuncto Wolfgango Amadeo" (Msza Żałobna za duszę ś. p. Wolfganga Amadeusza Mozarta) wykonana liturgicznie 4.12.2001 roku w kościele OO. Franciszkanów na Górze Przemysła w Poznaniu. Również i tym razem "Gazeta Wyborcza" uznała to przedsięwzięcie, obok Konkursu im. H. Wieniawskiego, za najważniejsze muzyczne wydarzenie roku w Poznaniu. Sompoliński jest też pomysłodawcą i realizatorem nowatorskiego cyklu koncertów edukacyjnych Speaking Concerts, cieszących się olbrzymim zainteresowaniem i uznaniem publiczności. Programy te realizowane będą w przyszłym sezonie artystycznym w szeregu miast Polski.