NDI SOPOT INTERNATIONAL WAGNER FESTIVAL 2010
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
The Best of Wagner
Młodzi grają Wagnera
9 lipca godz. 21.00, Plac Kuracyjny przed Domem Zdrojowym w Sopocie
NDI Sopot International Wagner Festival 2010 jest przywróceniem i kontynuacją idei festiwali wagnerowskich, zapoczątkowanych w latach 20-stych XX wieku w Operze Leśnej w Sopocie. Gala wagnerowska odbędzie się w nowym Centrum Sopotu, docelowo zostanie przeniesienia do wyremontowanej Opery Leśnej.
Young Wagner Orchestra
Festiwal organizowany jest pod hasłem 'The Best of Wagner - Młodzi grają Wagnera'. Koncert zagra specjalnie powołana orkiestra festiwalowa Young Wagner Orchestra. W jej skład powołano siedemdziesięciu młodych polskich muzyków z Trójmiasta i innych ośrodków muzycznych. Orkiestra wykona najsłynniejsze uwertury i fragmenty oper wagnerowskich. W programie znajdzie się także młodzieńczy utwór Wagnera - Uwertura 'Polonia' skomponowana w hołdzie uczestnikom Powstania Listopadowego w 1830 roku.
Występują:
Lada Biriucov (Słowacja) - sopran
Występuje na deskach Opery w Berlinie, Kolonii, Pragi, Wilna, Florencji (Maggio Musicale Fiorentino), Australii i USA. Współpracuje z zespołami jak Royal Philharmonic Orchestra w londyńskiej Royal Albert Hall, Royal Scottish Philharmonic, Scottisch National Opera, czy Welsh National Opera.
Po studiach w Konserwatorium Moskiewskim, występowała kilka lat temu gościnnie w Warszawie, m.in. jako księżniczka Turandot i jako Liza w "Damie Pikowej" pod dyrekcją Valerego Giergiewa. Od tamtej pory mieszka w Berlinie, współpracuje ze słynnymi dyrygentami, jak: Kent Nagano, Semyon Bychkov, Kiryl Petrenko, Daniele Callegari, Libor Pesek, Paul Daniel, Davaid Shallon, Paul Kildea, Karushi Ono, etc.
Brenden Gunnell (USA) - tenor
Młody amerykański tenor, wielce obiecujący i utalentowany artysta, o pięknym głosie i świetnej technice. Absolwent renomowanego Curtis Institute of Music w Filadelfii. W 2009 roku wystąpił z sukcesem w ważnej partii Froh w "Das Rheingold" na stulecie Opery Leśnej.
Śpiewa z wielkim powodzeniem na scenach austriackich i niemieckich, jest też solistą Teatru Operowego w Innsbrucku, pracując pod kierunkiem Brigitte Fassbänder.
W jego repertuarze znajdują się m.in. partie Tamina (Czarodziejski Flet), Loge (Złoto Renu), Steuermana (Latający Holender), Petera Quinta (W Kleszczach Lęku), Chóru Męskiego (Gwałt na Lukrecji), Alberta (Albert Herring), Iopasa (Trojanie), Leńskiego (Eugeniusz Oniegin), czy Andresa (Wozzeck). Jest również wykonawcą koncertowym, specjalizującym się w dziełach Brittena, Schuberta, Janáčka i Weilla. Artysta współpracował z dyrygentami jak David Agler, Steuart Bedford, Dietfred Bernet, Hans Graf, Leif Klinkhardt, Alexander Markovic, Winfried Maczewski, Nicholas McGeghan, Rosen Milanov, Max Pommer, Lawrence Renes, czy Helmuth Rilling oraz z reżyserami jak Harry Kupfer, Pierre Audi, Emma Griffin, czy Pierre Wyss.
Jan Latham-Koenig - jeden z najwybitniejszych obecnie dyrygentów brytyjskich, o gdańsko-sopockich korzeniach.
Wybitny artysta prowadził prestiżowe instytucje muzyczne, jak Opera National du Rhin w Strasburgu, Teatro Massimo w Palermo, był pierwszym gościnnym dyrygentem wiedeńskiej Staatsoper, londyńskiej Covent Garden, szefował Międzynarodowemu Festiwalowi Cantiere Internazionale d'Arte w Montepulciano, jest pierwszym dyrygentem Orchestra Filarmonica Teatro Regio w Turynie, jest dyrektorem muzycznym Teatro Municipal - Opery Narodowej w Santiago de Chile, oraz szefem Young Janacek Philharmonic. Współpracuje z teatrami operowymi, jak Deutsche Oper Berlin, Göteborg Opera, Canadian Opera Company, Royal Danish Opera, Helsinki Opera, Royal Opera House Covent Garden London, Moskwa, Chicago Opera, Teatro Colon Buenos Aires, Opera National Paris-Bastille, etc. Ostatnio odnosił kolejne sukcesy w Wiedniu (Staatsoper), niebawem powróci do Londynu (Royal Opera House, Covent Garden) gdzie zrealizuje "La Traviatę" ze znakomitą sopranistką Anną Netrebko.
Maestro Latham-Koenig ma korzenie gdańsko-sopockie, jego dziadek Duńczyk Jens Ejböl, był armatorem i prowadził swoje biuro do końca wojny w Gdańsku, matka dyrygenta Rena, urodziła się w Gdańsku i jako młoda dziewczyna bywała na spektaklach w Operze Leśnej. Babka J.L. Koeniga Krystyna Manowicz, była bliską przyjaciółką Witkacego aż do śmierci artysty. Witkacy namalował jej kilka portretów, które do dzisiaj są w posiadaniu rodziny Koenigów rozsianej po całym świecie. Po kilkudziesięciu latach przerwy , Rena Koenig pojawiła się w 2009 roku w Operze Leśnej w Sopocie jako gość specjalny, aby znowu wysłuchać opery Wagnera, tym razem jednak poprowadzonej przez jej syna Jana.
Producentem festiwalu jest Syrinx-Kotlinski Management & Productions Concert-Opera-Ballet.
W lipcu 2009 roku, z okazji 100-lecia Opery Leśnej, dzięki zaangażowaniu Stanisława Daniela Kotlińskiego, nastąpiło wznowienie tradycji wagnerowskiej w Sopocie. Wykonano wówczas pilotażowe, koncertowe wykonanie pierwszej części Pierścienia Nibelunga "Złoto Renu".
Program:
RICHARD WAGNER (1813 - 1883)
Uwertura Polonia
Die Walküre
Scena miłosna Zygmunda I Zyglindy z I aktu
- Ein Schwert verhiess mir der Vater
- Winterstürme
- Du bist der Lenz
Tannhäuser
- Uwertura
Tristan und Isolde
- Preludium und Liebestod
Die Walküre
- Ritt der Walküren
Wykonawcy:
Lada Biriucov - sopran
Brenden Patrick Gunnell - tenor
Jan Latham Koenig - dyrygent
Young Wagner Orchestra
Prowadzenie koncertu - Konrad Mielnik
Wstęp wolny.