Ponad 400 badaczy z 5 kontynentów, 99 paneli, ponad 400 uczestników, 400 wystąpień, warsztaty grup roboczych - zbliża się jedna z największych europejskich konferencji naukowych, poświęcona zagadnieniom filmoznawstwa i medioznawstwa. To prestiżowe duże wydarzenie organizuje Stowarzyszenie NECS (European Network for Cinema and Media Studies) - międzynarodowa organizacja pozarządowa zaangażowana w promowanie szeroko rozumianej kultury audiowizualnej. Najważniejszym z działań stowarzyszenia jest coroczna konferencja NECS, której trzynasta edycja odbędzie się w Gdańsku. Wszystkie wydarzenia konferencji odbędą się w języku angielskim.
Lokalnym organizatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Gdański (reprezentowanym przez Katedrę Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Wydziale Filologicznym oraz Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa na Wydziale Nauk Społecznych) we współpracy z Pomorską Fundacją Filmową w Gdyni oraz Polską Akademią Nauk. Konferencja jest wspierana również przez Urząd Miejski w Gdańsku oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów jubileuszu 50 lat Uniwersytetu Gdańskiego.
W dniach 13-15 czerwca 2019 roku na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się jedna z największych europejskich konferencji naukowych, poświęcona zagadnieniom filmoznawstwa i medioznawstwa. Spotkanie ponad czterystu badaczy z pięciu kontynentów aranżuje istniejące od 2006 roku Stowarzyszenie NECS (European Network for Cinema and Media Studies) - międzynarodowa organizacja pozarządowa zaangażowana w promowanie szeroko rozumianej kultury audiowizualnej. Najważniejszym z organizowanych przez Stowarzyszenie wydarzeń jest coroczna konferencja NECS, której trzynasta edycja odbędzie się w Gdańsku.
Imponująco przedstawiają się liczby dotyczące międzynarodowego spotkania filmoznawców i medioznawców. W ciągu trzech dni obrad swe referaty przedstawi ponad 400 badaczy z Europy, Azji, Australii i obu Ameryk w ramach 99 paneli tematycznych. Gościnne wykłady główne wygłoszą wybitni akademicy, którzy są jednocześnie aktywnymi twórcami kultury audiowizualnej: Mieke Bal (Królewska Holenderska Akademia Sztuk i Nauk), Catherine Grant (Uniwersytet Londyński) oraz Kuba Mikurda (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi).
- Konferencja NECSu jest największym wydarzeniem tego typu w Europie oraz jednym z największych na świecie. Przyznanie jej organizacji Uniwersytetowi Gdańskiemu jest świadectwem prestiżu, jakim cieszy się gdańskie środowisko filmo- i medioznawcze. Tematyka zgłoszonych wystąpień jest bardzo różnorodna i ciekawa, daje dobre wyobrażenie o tym, jakie trendy dominują we współczesnym filmo- i medioznawstwie. Mamy też nadzieję, że nasi goście będą mieli okazję zapoznać się z naszą uczelnią i naszym regionem, i że wywiozą stąd jak najlepsze wrażenia - mówi prof. dr hab. Mirosław Przylipiak, dyrektor Instytutu Badań nad Kulturą UG, jeden z organizatorów.
Niezwykle interesująco przedstawiają się również wydarzenia towarzyszące gdańskiej edycji konferencji NECS. Przede wszystkim, w dzień poprzedzający początek uniwersyteckich obrad, w Bibliotece Głównej UG odbędzie się uroczyste otwarcie instalacji artystycznej Story-Telling in Bits & Pieces autorstwa Mieke Bal, światowej sławy akademiczki i artystki multimedialnej. Także w środę 12. czerwca w Gdyńskiej Szkole Filmowej zostanie zaprezentowany interaktywny pokaz możliwości, jakie niesie za sobą wirtualna rzeczywistość (VR), natomiast w Muzeum Miasta Gdyni będzie można posłuchać wykładu na temat pomysłów na organizację przestrzeni w funkcjonujących muzeach filmu i kinematografii.
Patronat medialny objęli: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, "Kino", "Kwartalnik Filmowy", "EKRANy", "Magazyn Filmowy SFP", "Panoptikum" oraz Tricitynews.
Ostatnia edycja konferencji odbyła się w czerwcu 2018 roku w Amsterdamie. Gospodarzami wydarzenia byli Universiteit van Amsterdam oraz Vrije Universiteit Amsterdam.
***
O stowarzyszeniu:
NECS - European Network for Cinema and Media Studies to organizacja non-profit skupiająca naukowców, archiwistów, programistów i praktyków. Misją NECS jest wspieranie innowacyjnych badań na wysokim poziomie w dziedzinie teorii filmu i mediów, historii oraz praktyki, w celu stworzenia forum komunikacji, wymiany poglądów i debaty naukowej, wspierającej młodych i początkujących naukowców oraz uczynienia ze studiów filmowych i medialnych dynamicznej oraz ważnej gałęzi badań artystycznych i humanistycznych w Europie. NECS ma obecnie ponad 2700 członków z całego świata.
Wstęp na konferencję wolny pod warunkiem członkostwa w Stowarzyszeniu NECS.