stat
Wydarzenie już się odbyło

NLG: Czym właściwie jest esej? - dyskusja Mrowcewicz / Nalewajk-Turecka

Dyskusja z udziałem laureata Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii eseistyka za "Rękopis znaleziony na ścianie" Krzysztofa Mrowcewicza oraz specjalistki od polskiego eseju dr hab. Żanety Nalewajk-Tureckiej. Spotkanie odbędzie się w ramach corocznych listopadowych spotkań z laureatami Nagrody Literackiej Gdynia.

Esej z jednej strony jest gatunkiem trudnym do zdefiniowania, a z drugiej gatunkiem niezwykle pojemnym, hybrydycznym, z którym nie tylko czytelnicy, ale też twórcy często mają problem. Podczas dyskusji postaramy się okiełznać tę ciężką w definicji formę, dowiemy się jak esej kształtował się przez lata oraz zastanowimy się jak w gatunek eseju wpisuje się, nie tylko książka Krzysztofa Mrowcewicza, ale także pozostałe nominowane czy nagradzane w latach ubiegłych Nagrodą Literacką Gdynia pozycje. Dyskusją pokieruje Wojciech Szot (współautor bloga Kurzojady).

LAUREAT
Krzysztof Mrowcewicz "Rękopis znaleziony na ścianie", Instytut Badań Literackich PAN, Warszawa

O autorze:
Krzysztof Mrowcewicz
- profesor w Instytucie Badań Literackich PAN i warszawskiej Akademii Teatralnej, gdzie uczy literatury od Homera do Houellebecqa. Autor wielu książek i artykułów, poświęconych przede wszystkim epokom dawnym. Nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia za książkę "Małe folio" (2012). Laureat nagrody "Literatury na Świecie" im. Andrzeja Siemka (2012). Miłośnik dziwnej manierystycznej poezji i nie mniej dziwnej prozy XX wieku (ze szczególnym uwzględnieniem szaleństw postmodernizmu). Wielbiciel Sępa-Szarzyńskiego, Johna Donne'a, Naborowskiego i Gombrowicza. Namiętny czytelnik Prousta, Rilkego, Borgesa, Calvino, Queneau i Pereca. Czytelnik literatury. Historyk literatury.

O książce:
Trzy eseje o smutku, poczuciu klęski i straty, ale także o cudownej mocy literatury, która porywa, pociesza, wspomaga. Opowieść o ruinach wielkich idei, o obłokach przesłaniających prawdę, o książce, która zabija, ogrodzie ze słów i cierpieniach wybranych. Co łączyło Jana Potockiego z Szecherezadą, najbogatszym synem Anglii - Williamem Beckfordem, Goyą i Piranesim? Jakie są związki między ars topiaria - sztuką strzyżenia drzew i krzewów, a sztuką składania wierszy? Czy mitów trzeba się bać i kogo dotknęła Czarna Muza? Co krzyczy Marsjasz Tycjana i czy Antenor zdradził? Książka o ciemności i świetle, o rozumie i szaleństwie, pokusie sprawiedliwości i zdradzie. Książka o książkach, czyli książka o życiu.

ROZMÓWCZYNI
Żaneta Nalewajk-Turecka - doktor habilitowana, polska literaturoznawczyni, historyk literatury, komparatystka, edytorka, krytyczka literacka, animatorka kultury.