NA PRZYKŁAD. NOWY DOM POLSKI to wystawa wyjątkowych współczesnych polskich domów jednorodzinnych. Wystawa powstała, aby zaprezentować dobre wzorce szerokiej publiczności w Polsce i jako wizytówka polskiej architektury za granicą.
Godziny otwarcia:Wtorek, środa, piątek: 10.00-18.00
Czwartek: 12.00 - 20.00
Sobota, niedziela i święta: 10.00 - 17.00
Wystawa podróżuje od lipca 2013 po europejskich instytucjach kultury. Miasta w jakich wystawa NA PRZYKŁAD. NOWY DOM POLSKI była już prezentowana to: Warszawa, Wrocław, Berlin, Wiedeń, Madryt, Praga i Wilno. Do Muzeum Miasta Gdyni przyjedzie bezpośrednio z Budapesztu, Centrum Architektury FUGA.
Wystawa to:• syntetyczne makiety - pokazujące bryłę i ideę domu
• specjalnie wykonane na wystawę fotograficzne "portrety domów" Juliusza Sokołowskiego, jednego z najlepszych polskich fotografów architektury, prezentujące autorskie spojrzenie na polską architekturę
• program towarzyszący - wykłady, dyskusje, półmaraton domów
• starannie opracowany katalog ze szczegółowymi prezentacjami domów, dodatkowymi zdjęciami i rysunkami oraz tekstami krytyka architektury Pawła Krausa i socjolożki Joanny Kusiak
MIEJSCE: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
WERNISAŻ: 6 listopada 2015, godzina 18:00
FINISAŻ: 28 lutego 2016
KONCEPCJA KURATORSKA WYSTAWY NA PRZYKŁAD. NOWY DOM POLSKI według kuratorek:Dziewięć domów - przemyślanych, niepowtarzalnych, zbudowanych rzetelnie i z pełną świadomością kontekstu. Wpisują się w globalne tendencje architektoniczne, a jednocześnie wyróżnia je unikalna idea, organizująca projekt. Raz będzie to ekologia, innym razem poszukiwanie specyficznej typologii albo dialog z otoczeniem.
Na pejzaż współczesnej Polski wpłynęły wzorce z przeszłości - od XIX-wiecznego dworku po peerelowskie domy-kostki - a także nowo doświadczane poczucie wolności i możliwość wyrażania siebie. Efektem są domy dworkopodobne, rozmaite twierdze i McRezydencje, a nawet góralskie chaty na nizinach - przykłady kontrowersyjnego eklektyzmu, podszytego ambicjami i marzeniami bogacącego się społeczeństwa.
Jak pogodzić indywidualne gusta i potrzeby z urbanistycznym ładem w krajobrazie, którego brak jest coraz bardziej dotkliwy?
Przedstawiamy realizacje, które stanowią doskonały pretekst do rozmowy o tym, kiedy architektura staje się funkcjonalna, odpowiadająca potrzebom. Rozmowy nie tylko w gronie specjalistów. Wybrane domy - mądre wśród pięknych - to nowa jakość w polskim budownictwie jednorodzinnym. Być może staną się drogowskazem dla przyszłych budujących. Na przykład.
TWÓRCY WYSTAWYKuratorki:
Agnieszka Rasmus-Zgorzelska,
Aleksandra Stępnikowska
Zdjęcia: Juliusz Sokołowski
Projekt makiet i aranżacji wystawy: Marcin Kwietowicz
Wraz z zespołem wolontariuszy:
Kamila Borucka, Julia Maria Cieślak, HannaDaniłów, Julia Demkowicz-Dobrzańska,
Łukasz Gadomski, Eligia Gałązka, Ula Kuczyńska, Paulina Mazoń,
Wiktoria Pionka, Tomasz Świetlik, Alicja Tomaszewicz
Projekt graficzny wystawy i katalogu: Edgar Bąk
Wykonanie makiet: Kuba Morkowski, Adam Perka
Architekci dziewięciu prezentowanych domów:
Grzegorz Stiasny, Piotr Brzoza i Marcin Kwietowicz, hayakawa/kowalczyk, hs99, Robert Konieczny, Piotr Kuczia, jojko+nawrocki architekci, MAAS, medusa group.
Makiety
Za projekt makiet i aranżację wystawy odpowiada Marcin Kwietowicz, autor awangardowych wnętrz i scenografii oraz współautor jednego z prezentowanych domów. Makiety wykonała pracownia Kuby Morkowskiego i Adama Perki, pracujących m.in. dla Fisher Atelier 41, Estudio Lamela i Projektu Praga. Identyfikację wystawy zaprojektował Edgar Bąk, laureat m. in. nagrody Klubu Twórców Reklamy (8 statuetek), Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, Chimery oraz Society of Publishing Designers w Nowym Jorku.
---
CENTRUM ARCHITEKTURY to fundacja zarejestrowana w Warszawie w 2011 roku. Powstała z potrzeby rozwijania i popularyzacji wiedzy o architekturze.
Architektura dotyczy wszystkich - i projektantów, i użytkowników, zatem:
- trzeba rozmawiać o niej i z jednymi, i z drugimi
- trzeba szukać sposobów na tłumaczenie jej nieprofesjonalistom
- trzeba dbać o to, by architektura była nie tylko ładna, ale i mądra
- im więcej wiedzy i rozmowy o architekturze, tym lepsze środowisko, w którym żyjemy
Organizację, tworzą obecnie trzy osoby, z wieloletnim doświadczeniem w projektach edytorskich, wystawienniczych, edukacyjnych i artystycznych związanych z architekturą, urbanistyką i wzornictwem: Grzegorz Piątek, Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, Aleksandra Stępnikowska.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.