stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy serdecznie na czytanie sztuki "NAD CZARNYM JEZIOREM" Dei Loher oraz spotkanie z psycholog Elisabeth Korgiel, współpracującą z organizacją Verweiste Eltern Und Geschwistern w Hamburgu, zajmującą się rodzicami osieroconymi.

lis 10

niedziela, g. 15:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
ulgowy 27 zł
Kup bilet
lis 25

poniedziałek, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
Dwa małżeństwa spotykają się po czterech latach od samobójczej śmierci ich dzieci. Próbują dotrzeć do prawdy. Celem jest znalezienie winnego. W tle śledztwa towarzyska poprawność, ale także wzajemna nieufność i chęć wybielenia swoich win. Czy rodzice znajdą satysfakcjonującą odpowiedź na pytanie, kto sprowokował tę śmierć?

Reżyseria: Dorota Androsz
Muzyka: Adam Świtała
Scenografia: Mirek Kaczmarek
Występują: Sylwia Góra - Weber, Małgorzata Oracz, Maciej Konopiński, Robert Ninkiewicz (aktorzy Teatru Wybrzeże w Gdańsku)
Czytanie i premiera finansowane są ze stypendium kulturalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz przez Konsulat Niemiecki w Gdańsku.

Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona, bezpłatne wejściówki można odebrać w Teatrze BOTO. Rezerwacji należy dokonywać pod adresem: rezerwacja[at]boto.art.pl (obowiązują do 9 września)


***
Czytanie sztuki oraz spotkanie z psycholog jest częścią projektu, na który składają się również prezentacja warsztatowa w ramach Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction 2016 oraz premiera spektaklu w Przestrzeni sztuki WL4 w Gdańsku odbędzie się 16 października.

Projekt ma za zadanie poruszenie ważnego tematu, jakim jest żałoba we współczesnym świecie. Czym jest poruszająca nas do głębi śmierć bliskiego człowieka? W jaki sposób ugasić ból? Jak zmierzyć się z pytaniami o sens cierpienia, o współodpowiedzialność? Jak przejść przez żałobę, kiedy niejednokrotnie towarzyszy jej niepokojąca świadomość, że nie uczyniło się wszystkiego, co było w naszej mocy.

***
Dea Loher (ur. 1964) - niemiecka dramatopisarka i autorka. Studiowała germanistykę i filozofię na Uniwersytecie w Monachium, a następnie przez dłuższy czas przebywała w Brazylii. Po powrocie z Ameryki Południowej pracowała dla radia i studiowała dramatopisarstwo w berlińskiej Hochschule der Künste, m. in. pod kierunkiem Heinera Müllera i Yaaka Karsunke. W tej chwili mieszka jako niezależna autorka w Berlinie.

Debiutowała sztuką Olgas Raum (Przestrzeń Olgi, 1990), gdzie jako materiał wykorzystała autentyczne losy niemiecko-żydowskiej komunistki, Olgii Benario, deportowanej z Brazylii i straconej w Ravensbrück. Dwukrotnie (1993, 1994) miesięcznik "Theater Heute" przyznał jej tytuł Młodej Dramatopisarki Roku. Otrzymała wiele prestiżowych nagród, m. in. Mühlheimer Dramatikerpreis (1998), Else Lasker-Schüler-Dramatikerpreis za całokształt twórczości (2005) oraz Bertolt Brecht Preis (2006). W lutym 2009 roku została uhonorowana przez Prezydenta Berlina Klausa Wowereita nagrodą Berliner Literaturpreis, a także zaproszona do poprowadzenia zajęć w ramach profesury gościnnej Heiner-Müller-Gastprofesur für deutschsprachige Poetik do Instytutu Petera Szondiego na Freie Universität w Berlinie.

Dea Loher uporczywie pyta o winę i odpowiedzialność, a następnie sprawdza, jak można porządnie żyć lub przynajmniej unikać fałszywego życia - jednocześnie nie ma ambicji bycia sędzią, który myśli, że niczym w bajce może jasno rozdzielić dobrych i złych.